Njezini obožavatelji zvali su je La Divina (božanstvena), a ona nikada nije krila da joj to godi. Dugo najavljivani film o opernoj divi, nazvan jednostavno 'Maria', s Angelinom Jolie u glavnoj ulozi, napokon stiže u kinodvorane, ali i ponovno izvlači na površinu tragičan život Marije Callas. Priča o opernoj pjevačici grčkog porijekla, koju, unatoč nevjerojatnom svjetskom uspjehu, život definitivno nije mazio, savršeno je ispričana u novoj ekranizaciji
'Dobrotom ljudi od mene mogu dobiti sve, a mogu napraviti i budalu od mene', govorila je Maria Callas te je cijeli život tražila ljubav koju joj nitko, pa čak ni njezini roditelji, nije dao.
Bila je jedna od najboljih sopranistica svih vremena, a podjednako je punila novinske stupce svojim senzacionalnim nastupima i ljubavnim životom. Iako bi se možda dalo zaključiti da je imala život iz bajke, on je bio sve samo ne to.
Izlazak novog biografskog filma 'Maria', u kojem je slavnu divu, odnosno La Divinu (božanstvenu), kako su je zvali njezini najvjerniji obožavatelji, utjelovila Angelina Jolie, u prvi je plan vratio i ljubavni trokut u kojem se našla s ljubavnikom Aristotelom Onassisom, ali i njegovom suprugom Jackie Kennedy.
Callas je bila diva s nevjerojatnim rasponom glasa, vladala je pozornicom kao rijetko tko u cijeloj opernoj povijesti i upravo je jedino u glazbi imala osjećaj kontrole jer joj je privatni život bio, jednom riječju, kaos.
Inspirirala je mnoge, stoga ne čudi to da je o njoj napisano tridesetak biografija, a snimljeni su i brojni filmovi. Ipak, mnogi smatraju upravo najnoviju, Netflixovu verziju, njezinim najrealnijim prikazom te Angelinu Jolie, kojoj se navodno smiješi i nominacija za Oscara, jedinom dostojnom da utjelovi divu.
Majčine emocionalne ucjene
Callas je rođena u prosincu 1923. u New Yorku kao Sophie Cecilia Kalos u obitelji siromašnih grčkih imigranata Evangelije Dimitriadou i Georgea Kalogeropoulosa.
Kada je navršila 10 godina, već je izvodila arije iz opere 'Carmen', a majka ju je često gurala da nastupa pred drugima. Nakon što se raspao brak njezinih roditelja, 1937. se s majkom i starijom sestrom Jackie vratila u Atenu. Njezina je majka tijekom Drugog svjetskog rata skrivala britanske vojnike i prostituirala se s talijanskim i njemačkim vojnicima kako bi prehranila kćeri, a od njih je tražila da rade isto.
I dok je Jackie pala pod majčin utjecaj i krenula njezinim putem, Maria je uspjela osvojiti vojnike na drugi način, a oni su joj plaćali kada bi pjevala za njih. S 13 godina započela je svoje glazbeno školovanje, a majci nije oprostila zbog onoga na što ju je pokušavala prisiliti do njezine smrti. Godine 1945. vratila se u Ameriku kako bi živjela s ocem te je, nakon audicije, primljena u Metropolitan Operu u New Yorku. Nakon što je postala slavna, njezina je majka emocionalnim ucjenama pokušala iscijediti novac iz nje. Prijetila je samoubojstvom, puštala lažne priče u medije...
Ništa bolji nije bio ni njezin otac te je također besramno uzimao novac kćeri, a jednom joj je čak slagao da umire samo da bi iskamčio nešto. No ona im nije mogla ni znala reći ne.
Svjetsku slavu stekla je već u 20-ima zahvaljujući svojim nevjerojatnim glasovnim sposobnostima.
Sreća joj nije bila naklonjena
No privatno joj sreća nije bila naklonjena. Ne samo da se prema njoj loše odnosio otac, da ju je majka ucjenjivala i pokušala prisiliti na prostituciju, nego ništa bolji prema njoj nije bio ni suprug Giovanni Battista Meneghini, koji joj je ujedno bio agent.
Upoznala ga je sa samo 23 godine na opernom festivalu u Veroni, gdje je stigla gotovo bez novca. Iako je od nje bio stariji čak 27 godina, 1949. se pristala udati za njega. Upravo joj je on omogućio brojne nastupe diljem svijeta, no sve je to dobro i naplatio.
Ne samo da ju je varao na svakom koraku, već je, budući da je bio zadužen za njezine financije, uzeo velik dio njezine zarade. Njezinim je novcem plaćao svoje dugove, a dio je sakrio na račune u stranim bankama. U jednom od pronađenih pisama iz ostavštine Callas, diva se žalila na njihov odnos.
'On me još uvijek gnjavi, iako je uzeo više od pola mog novca tako što je, otkako smo u braku, sve stavio na svoje ime. Bila sam budala… vjerovala sam mu.'
A da mu je vjerovala u svakom pogledu, govorila je i priča o tome da ju je upravo on upoznao s liječnikom koji joj je dao 'tekuće vitamine', odnosno speed, kako bi uspjela izdržati svoj prenatrpan raspored. Na njegov nagovor čak je odustala od svoje velike želje da se skrasi i zasnuje obitelj. Umjesto toga nastavila je s bjesomučnim rasporedom nastupa sve do 60-ih godina prošlog stoljeća, kada je počela gubiti kontrolu nad glasom.
Neki su tvrdili da je krivac za to bila 'pretjerana upotreba glasa', no vjerojatnije je da se sve odvilo zbog nedijagnosticiranog dermatomiozitisa, upalne bolesti koja uzrokuje slabost mišića.
Iako su zakonski ostali u braku do 1971., Callas je ostavila supruga i pronašla novu ljubav, no ona joj nije donijela ništa više sreće.
Tada se u njezin život ušetao Aristotel Onassis. Upoznala ga je 1957. na balu u Veneciji, a iako joj je bio fizički neprivlačan te joj je smetala njegova nasrtljivost, u konačnici je uspio u svom naumu. Zaveo ju je šaljući joj bukete cvijeća, a njoj to nije smetalo. Priznala je da je zapravo usrećuje to što je privlačna takvom muškarcu i što on smatra da je seksi.
Veza s Onassisom
Dvije godine kasnije pozvao ju je na trotjedno krstarenje na svojoj luksuznoj jahti Christina s Winstonom Churchillom i njegovom obitelji, a domaćini su bili on i njegova tadašnja supruga Tina.
Prema pričama, Churchillova obitelj s gnušanjem je promatrala besramno ponašanje operne dive, osobito kada bi ostarjelog državnika hranila sladoledom na žlicu. No ona se time nije zamarala. Nakon što je započela izvanbračnu ljubavnu vezu s grčkim tajkunom uvidjela je njegovo pravo lice, ali i dalje mu je bila odana i trpjela njegovo nasilje. To što mu je Callas bila ljubavnica Onassisa nije spriječilo da se viđa i s drugim ženama, uključujući Jackie Kennedy i njezinu sestru Lee Radziwill.
Kada se početkom 60-ih i službeno povukla sa scene, u njoj je još uvijek tinjala nada da će se skrasiti i zasnovati obitelj, no Onassisa je Callas primarno privlačila kao slavna osoba jer mu je to priskrbilo određeni status.
'Bila je iznimno pokorna kao osoba, što je sušta suprotnost njezinoj scenskoj verziji, divi Callas. A kada ste takvi, ne treba čuditi to da privlačite zlostavljače, među kojima su bili i Meneghini i Onassis, ali i njezini roditelji’, tumači se u jednoj od brojnih biografija o njoj.
Tamo je stajalo i da je najveći zlostavljač u njezinu životu baš bio Onassis, milijarder i brodski magnat koji ju je podjednako zlostavljao psihički, ali i fizički tijekom godina njihove izvanbračne veze, prije negoli ju je zbog Jackie Kennedy, s kojom se vjenčao 1968. godine, odbacio poput stare krpe.
Iako je ostala trudna u dva navrata, 1960. i 1963., oba puta doživjela je spontani pobačaj, no to nikada nije javno priznala. U jednoj biografiji stajalo je i da je treći put ostala trudna 1966. godine, no tada ju je Onassis navodno prisilio na pobačaj.
'Maria je oduvijek željela djecu i to je često govorila svojim prijateljima, ali Onassis joj je rekao da će je ostaviti ako zadrži dijete', stoji u biografiji o njezinu životu koju je napisala Arianna Stassinopoulos.
U privatnim pismima i dnevnicima dive piše i da je jedan njezin prijatelj rekao kako ju je Onassis znao drogirati.
Onassisovi izopačeni seksualni apetiti
Dobrovoljno je uzimala kombinaciju lijekova (snažan sedativ metakvalon, poznatiji pod imenom mandrax, kao i barbiturate, op.a.), nakon čega bi bila uspavana, a sve kako bi Onassis utažio svoje seksualne apetite, toliko izopačene da su svojedobno šokirali i vlasnicu poznatog pariškog bordela. Navodno bi je, nakon što bi je uspavao, Onassis zlostavljao na ponižavajući način, što mu vrlo vjerojatno ne bi dopustila da je bila svjesna svega.
Prema riječima biografkinje, Callas je u to vrijeme već patila zbog psihičkih problema nastalih ponajviše zbog pritiska koji joj je donosila karijera, ali i činjenice da su je stigle godine. Ti pritisci pojačali su se nakon što je doznala da njezin grčki ljubavnik u svom domu u Parizu ima prostoriju uređenu po uzoru na svoj omiljeni bordel.
Na kraju je zbog svega što joj se događalo sve više posezala za raznim lijekovima, o kojima je postala ovisna.
Iako je fizički bio neatraktivan i 'sirovina od čovjeka', seksualno je jako privlačio Callas te mu nije mogla odoljeti. On sam volio je žene pomalo androgenog izgleda, one koje su, poput operne dive, bile fizički iscrpljene. Naime ona je bila sklona debljanju, zbog čega se većinu života borila s poremećajem prehrane. Držala se drastične dijete, vagala svaki zalogaj, da bi u konačnici postala toliko malaksala da je jedva hodala, a sve da bi što više 'odgovarala njegovom idealu'.
Udarce je 'plaćao' skupocjenim darovima
Iako su mnogi mislili da je njihova ljubavna priča bila bajkovita, jedna od biografkinja tvrdi da je to sve samo ne istina, a postoje i priče o tome da ju je Onassis jednom umalo ubio nakon što je fizički nasrnuo na nju i izudarao je. Dapače, jednom ju je pred društvom udario posred lica, nazivajući je pogrdnim imenima.
No svaki udarac nagrađivao je skupocjenim darovima, posebice nakitom, a ona je radila ama baš sve što je on htio - bila mu je pratnja u striptiz klubovima, a u krevetu je, po njegovoj želji, nosila tek dijamante.
Kada je 1968. oženio udovicu Johna F. Kennedyja, činilo se da je njihovoj vezi došao kraj. No mjesec dana nakon vjenčanja na privatnom grčkom otoku Skorpiosu poželio se vratiti opernoj divi. Pristala je tek nakon njegovih prijetnji da će se svojim Rolls-Royceom zaletjeti kroz njezina vrata.
'Kada su krenuli u spavaću sobu, on je skinuo sve sa sebe i legao na krevet, no ona ga je izbacila', napisao je biograf, dodavši kako je tek tada skupila dovoljno snage da mu odoli.
Nakon što je s vremenom njezin glas sve više patio, odlučila se umiroviti, a onda ju je u ranim 70-ima povukla želja da još jednom pokrene karijeru. Na poznatom konzervatoriju Juilliard u New Yorku vodila je od listopada 1971. do ožujka 1972. niz majstorskih tečajeva, a išla je i na međunarodnu turneju s tenorom Giuseppeom di Stefanom.
Kada je toj turneji došao kraj, u studenom 1974., povukla se iz javnog života u svoj pariški dom, u kojem je, ovisna o tabletama, provodila dane gledajući televiziju i prejedajući se sladoledom u društvu sestre Jackie. Posljednje godine njezina života obilježili su usamljenost i žaljenje, a preminula je 1977. sa samo 53 godine od posljedica srčanog udara.