U prvoj polufinalnoj večeri Eurosonga boje Hrvatske u Nizozemskoj u Ahoy Areni u Rotterdamu, boje Hrvatske branila je mlada splitska glazbenica Albina Grčić s pjesmom 'Tick-Tock', a očekivanja su bila velika. Usprkos odličnom nastupu, Albina nije prošla dalje
Nakon glasanja poznati su i finalisti.
Ovih deset zemalja ide dalje i vidjet ćemo ih u subotu u finalu Eurosonga: Norveška, Izrael, Rusija, Azerbejdžan, Malta, Litva, Cipar, Švedska, Belgija i Ukrajina.
Podsjetimo, posljednji predstavnik Hrvatske u finalu bio Jacques Houdek 2017. godine.
Drugih deset finalista bit će poznato nakon druge polufinalne večeri u četvrtak. U finalu zajamčeno mjesto ima pet najvećih članica Europske radiodifuzijske unije (EBU): Velika Britanija, Francuska, Italija, Španjolska i Njemačka, te domaćin Nizozemska.
Naša predstavnica Albina nastupila je 10. po redu no usprkos sjajnom dojmu nije prošla dalje.
Albinina plesna pjesma 'Tick-Tock' sve je oduševila, a mlada Splićanka je zaradila ovacije za svoj eksplozivni nastup.
Albina je prštala samopouzdanjem u futurističkom kostimu s potpisom domaćeg dizajnera, Riječanina Juraja Zigmana poznatog po suradnjama sa svjetskim glazbenim imenima poput Nicki Minaj ili Bebe Rexhe. Njezin je nastup bio besprijekoran, a završio je vatrometom.
Inače, prije nego što je izašla na pozornicu, prikazana je eurovizijska razglednica iz Nizozemske na kojoj smo u jednom trenutku mogli vidjeti njezinog dečka, nogometaša Ivana Ćalušića dok su bili djeca te kao odrasli.
Prvi na eurovizijskoj pozornici večeras je nastupio litvanski bend The Roop s pjesmom 'Discoteque' koji slovi za jednog od favorita koji sigurno idu u finale.
Publici u uvjetima 'novog normalnog' u Ahoy Areni u Rotterdamu jako se svidio nastup rasplesanih Litvanaca, a druga po redu na pozornicu je izašla Slovenka Ana Soklič s pjesmom 'Amen' u elegantnoj haljini asimetričnog kroja.
Ruska predstavnica Manizha nadahnuto je otpjevala pjesmu 'Russian Woman' čiji su tekst ruski konzervativci smatrali previše provokativnim.
Nakon Ruskinje publici u Rotterdamu i diljem svijeta predstavio se švedski predstavnik Tusse s pjesmom 'Voices', a zatim se iz daleke Australije, 'na daljinu' uključila pjevačica Montaigne s pjesmom 'Technicolour' jer se ne nalazi u Nizozemskoj.
Predstavnik Sjeverne Makedonije Vasil izveo je pjesmu 'Here I Stand'.
Nakon Albine, nastupili su Belgijci Hooverphonic s pjesmom 'The Wrong Place', a nakon njih uvjerljiva Izraelka Eden Alene koja je izvela 'Set Me Free'.
Zatim je uslijedila pomalo nesigurna Rumunjka Roxne s pjesmom 'Amnesia', a nakon nje, atraktivna brineta iz Azerbajdžana Efendi koja je otpjevala 'Mata Hari'. Zgodna Samira Efendiyeva rođena 1991. godine u Bakuu mnoge je izgledom podsjetila na slavnu Arianu Grande.
Ukrajinci Go_A, bend koji čine pjevačica Kateryna Pavlenko i glazbenici Taras Shevchenko, Ihor Didenchuk i Ivan Hryhoriak, izveli su pjesmu 'Shum', a jedna od favorita Destiny s Malte ( 'Je Me Casse') moćnim je nastupom sve očarala.
Nakon glasanja znat ćemo kojih 10 zemalja ide u finale u subotu 22. svibnja.
Inače, večeras glasaju samo zemlje koje nastupaju i tri finalista. Kao što eurovizijska tradicija nalaže, svaka zemlja daje od jednog do 12 bodova. Broj bodova neće biti objavljen, nego će biti poznat samo popis deset zemalja koje prolaze u finale, a broj bodova saznat ćemo u subotu.
Nakon što je prošle godine otkazano zbog pandemije, Nizozemska europsko televizijsko pjevačko natjecanje ovaj tjedan organizira u 'razvodnjenoj' verziji. Prvom i drugom polufinalu, u utorak i četvrtak, i finalu u subotu nazočit će 3500 gledatelja, što je 20 posto kapaciteta dvorane Ahoy.
Zasad su među najvećim favoritima francuska pjevačica Barbara Pravi, koju zovu modernom Edith Piaf, a na kladionicama je slijede predstavnici Italije i Malte.
Eurosong gleda više od 180 milijuna televizijskih gledatelja od Europe do Australije, a prošle godine natjecanje nije održano prvi put u 60-godišnjoj povijesti.