Od najranijeg djetinjstva majka ju je učila da su moć i novac jedino važni kada je u pitanju odabir muškarca, stoga i ne čudi to da su kroz njezin život prošli mnogi moćnici. Bez imalo grižnje savjesti ostavljala je one koji je financijski nisu mogli pratiti, bez obzira što ih je možda i voljela, a svijet ju je upoznao kada se kao tadašnja prva dama Amerike sa suprugom Johnom F. Kennedyjem uselila u Bijelu kuću. Ovih se dana navršilo 25 godina od njezine smrti
‘Prvi put se udaješ zbog ljubavi, drugi put zbog novca, a treći zbog društva’, izjavila je svojedobno jedna i jedina, neponovljiva Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis i vjerojatno najbolje opisala svoj život. Ovih dana, točnije 19. svibnja, navršilo se punih 25 godina otkako je nekadašnja prva dama Amerike preminula, daleko od očiju javnosti.
Iako je zaprimljena u bolnicu zbog daljnjeg liječenja non-Hodgkinova limfoma, na osobni je zahtjev puštena kući. Preminula je u 64. godini života, a pored nje su u posljednjim trenucima, u njezinom luksuznom i prostranom stanu na najpoznatijoj 5. aveniji u New Yorku i s pogledom na voljeni Central park, bili kći Caroline, sin John Jr., kao i dugogodišnji partner, financijer i trgovac dijamantima Maurice Tempelsman.
Jackie Kennedy rođena je kao Jacqueline Lee Bouvier 28. srpnja 1929. u Southamptonu, državi New York. Otac John bio je burzovni mešetar na Wall Streetu, dok se majka Janet odlučila posvetiti obitelji i na Jackie prenijela ljubav prema konjima, ali i knjizi.
Sa sestrom Lee, Jackie je od malih nogu odgajana tako da su novac i moć najvažnije stvari u životu, a to im je svakodnevno napominjala njihova majka, koja je iza sebe imala dva braka, jedan s pripadnikom visokog društva sklonog preljubu Johnom Vernouom Bouvierom, kao i neopisivo bogatim Hughom D. Auchinclossom. Stoga nije bilo drugo nego da Jackie i Lee krenu majčinim stopama.
‘Postoje dvije vrste žena - one koje žele imati moć u svijetu i one koje žele imati moć u krevetu’, jedna je od njezinih poznatijih rečenica kojom se vodila.
Prvi muškarac s kojim se povezalo ime Jacqueline Bouvier bio je sin francuskog pisca John P. Marquand, kojeg je upoznala dok je studirala u Parizu. Upravo je s njim Jackie navodno izgubila nevinost i to u liftu zgrade. Budući da je njezina sestra Lee bila oduvijek upućena u sve što se događa u njezinu životu, Jackie joj se povjerila i o tome, a Lee je to odmah prijavila njihovoj majci. Kada je Janet provjerila kolika je zapravo 'vrijednost' njegove obitelji, zabranila je Jackie da se nastavi viđati s njim.
Dok je pohađala fakultet Vassar, zaljubila se u posrednika u trgovini Johna Husteda Jr. Par je već odabrao i datum vjenčanja, koje je trebalo biti održano u lipnju 1952. godine, no na zabavi povodom njihovih zaruka Jackie je saznala neke financijske detalje. Naravno, njezina majka dobro se raspitala te na kraju doznala kako joj budući zet zarađuje tek 17 tisuća dolara godišnje, što bi danas bila vrijednost od oko 160 tisuća dolara. Jackie je znala da od njihove budućnosti neće biti ništa, stoga je, kada ga je odvezla na aerodrom, u džep njegove jakne ubacila zaručnički prsten. Dotadašnji zaručnik kasnije je rekao kako je bila 'hladna poput leda' kada je to napravila.
U jesen 1953. Jackie se udala za zgodnog, ali i bogatog senatora države Massachusetts, Johna Fitzgeralda Kennedyja. Njegova politička karijera bila je na početku i bio je odličan odabir za muža. Iako je bila svjesna da joj nikada neće biti vjeran, Jackie je pristala na sve samo kako bi ga imala.
Sudbonosno 'da' izrekli su pred 700-tinjak uvaženih gostiju u crkvi sv. Marije u Newportu 12. srpnja 1953. godine, a u medijima je njihovo vjenčanje proglašeno događajem godine. No unatoč tome, zlatni par vrlo se brzo počeo suočavati s velikim izazovima. John je patio od kronične Adisonove bolesti, zbog koje je imao velikih problema s nadbubrežnom žlijezdom, a krajem 1954. godine bio je podvrgnut i dvjema operacijama kralježnice, koje su bile gotovo fatalne. Uz sve to Jacqueline je pobacila 1955., godinu kasnije na svijet je donijela mrtvorođeno dijete – njihovu prvu kćerkicu Arabellu, a još jedno dijete, sina Patricka, izgubila je 1963. godine, netom nakon poroda.
Sreća se nakratko vratila rođenjem kćeri Caroline i sina Johna Jr., no onda je svemu došao kraj 22. studenog 1963. godine, kada je tijekom parade u Dallasu u atentatu ubijen 35. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, a Jackie je postala udovica. U 34. godini života, umjesto da sjedi u Bijeloj kući i bude uz supruga u svim njegovim političkim odlukama, Jackie se gotovo preko noći morala iseliti s dvoje male djece.
‘Prošla sam kroz svašta i mnogo patila. No isto tako imala sam dosta sretnih trenutaka. Svaki trenutak u životu je drugačiji. Dobro, loše, izazovi, radost, tragedija, ljubav i sreća – svi su oni ispresijecani u jednu neopisivu riječ koja se zove život. Ne možeš odvojiti dobro od lošeg i možda nema potrebe da se to uopće čini’, rekla je.
Uglednog arhitekta Jacka Warnackea upoznala je još prije negoli je John F. Kennedy preminuo, no bliski su postali tek kada ga je angažirala da projektira vječnu vatru u memorijalnom centru za pokojnog joj supruga. Kada su otputovali na romantični odmor na Havaje 1966. godine, Jackie je čak razmišljala o udaji za njega. Jednog dana ona i Warnacke imali su iskren razgovor o njegovoj financijskoj situaciji, a kada joj je on priznao da je u povećim dugovima, ona ga je ostavila.
Unatoč prekidu, ostali su prijatelji, a Warnacke je Jackie za svako Valentinovo slao pisma i nastavio raditi to sve dok nije preminula. Čim je doznala da boluje od ne-Hodgkinovog limfoma, Warnacke je ponovno bio uz nju. Kada ju je upitao kako se nosi s dijagnozom, Jackie mu je rekla: 'Plačem s vremena na vrijeme. Većinom pod tušem, gdje me nitko ne čuje. Tako je najbolje.'
U godinama nakon suprugove prerane smrti ucviljena udovica Jackie Kennedy utjehu je pronašla u zagrljaju jednog od najbližih Kennedyjevih prijatelja, bivšem britanskom ambasadoru Davidu Ormsbyju Goreu, poznatijem kao lordu Harlechu. Nagađanja da između njih ima više od prijateljstva krenula su nakon zajedničkog putovanja u Kambodžu u studenom 1967. godine, no manje od godinu kasnije bivša prva dama udala se za 23 godine starijeg Grka Aristotela Onassisa, a taj je potez iznenadio mnoge.
Iako je u vezi s brodskim tajkunom bila njezina sestra Lee Radzwill, na kraju je u braku s Aristotelom Onassisom ipak završila Jackie. Bez sestrinog znanja Jackie je prihvatila Onassisov poziv i pridružila mu se na otoku Skorpiosu 1967. godine. Oduševio je na prvu i ubrzo je za njim izgubila glavu. Lee je bila bijesna, no ipak je odlučila susresti se s bivšim partnerom i sestrom u Grčkoj u listopadu 1968. godine.
Kada je ugledala svoju sestru, prvi put nakon dugo vremena, i vidjela ju kako se napokon smije, Lee je bila svjesna da će zbog njezine sreće uzmaknuti i prepustiti joj voljenog muškarca. Nakon Onassisove smrti, još uvijek službeno udana, Jackie je pronašla i posljednjeg muškarca s kojim se njezino ime povezuje - Mauricea Tempelsmana. Mnogi su rekli kako su njih dvoje bili srodne duše i suđeni jedno drugome da provedu posljednje godine života zajedno. S njim je, napokon, pronašla i sreću.
Par se upoznao još 50-ih godina, kada je Tempelsman dogovorio sastanak Kennedyja i vodećih ljudi u biznisu dijamantima iz Afrike. Emocionalno ispražnjena nakon smrti drugog supruga Aristotela Onassisa 1975., Jackie je odlučila nastaviti život u New Yorku. Upravo je Maurice bio prvi koji joj je ponudio pomoć, ali i prihvatio njezinu djecu i unuke. Zajedno su proveli 12 sretnih godina, sve do njezine smrti 1994. godine.
Iako je nema već 25 godina, mnoge generacije i danas je smatraju jednom od modnih ikona, a njezine se bezvremenske odjevne kombinacije kopiraju i kombiniraju i danas. Njezinim odlaskom svijet je ostao prazniji za poprilično zanimljivu i utjecajnu ženu.