U dosad neviđenom showu na Eurosongu u Moskvi pobijedio je Alexander Rybak, predstavnik Norveške, s pjesmom 'Fairytale', a 'Lijepa Tena' plasirala se na 18. mjesto
Alexander Rybak (23), mladić s violinom nalik vilenjaku, s veselom je i bajkovitom pjesmom Fairytale pobijedio na 54. Eurosongu u Moskvi, skupivši čak 387 bodova, odnosno 169 više od drugoplasirane Islanđanke Yohanne. Do trećeg mjesta stigli su predstavnici Azerbajdžana, AySel & Arash s razigranom i lakopamtljivom pjesmom Always
Našoj Lijepoj Teni plasman u finale očito je bio maksimum, jer je završila tek na 18. mjestu u konkurenciji od 25 finalista, skupivši 45 bodova uglavnom darovanih od susjeda (taj element dobrosusjedstva još uvijek je jako prisutan, usprkos promjeni sustava glasovanja). Sam nastup prošao je korektno te su Igor Cukrov, Andrea Šušnjara i prateći vokali izvukli maksimum iz slabašnog pjesmuljka.
Ogromna scena i videozidovi oko nje tijekom tri i pol sata showa širili su svu silu boja, vatre i dima. Izvođači su, vodeći se tom kič estetikom, scenu ispunili raznobojnim plesačima i akrobatima. Tu možemo istaknuti odlične plesače u pjesmi šesnaestogodišnje Kejsi Tola koja je pjevala za Albaniju i vrlo privlačan scenski nastup grčkog predstavnika Sakisa Rouvasa. Tek rijetki su, poput odlične francuske predstavnice Patricije Kaas, odlučili osloniti se isključivo na pjesmu.
U kolopletu ne samo vizualne, već i (pretjerane) zvučne raskoši, koja se protezala od opernih etida švedske predstavnice do folklornog zvuka ukulelea i harmonike, moramo pohvaliti vesele i razigrane, prave eurovizijske pjesme Moldavije, Portugala, Armenije i Turske, koja je zauzela odlično četvrto mjesto.
Usprkos i dalje prisutnoj anglizaciji Eurosonga, u pravilu znatno bolje zvuče pjesme otpjevane na jezicima država predstavnica jer daju vrlo bitnu dimenziju jezične raskoši tom glazbenom natjecanju.
Veliko finale Eurosonga u moskovskoj Olympic Areni, pred 20tisuća gledatelja uživo i milijunima preko TV ekrana, po svemu je bilopravi televizijski spektakl. Od početnih babuški, akrobatskih plesnihtočaka i nastupa prošlogodišnjeg pobjednika Dime Bilana, koji je izvodeći pjesmu Believeletio iznad scene te se probijao kroz zračne zidove, do velikogargentinskog performativnog spektakla s plesačima u plastičnom bazenuiznad gledališta, sve je ukazivalo na nevjerojatnu raskoš u koju suRusi uložili između nevjerojatnih 45 i 60 milijuna eura.
Zvijezda večeri bila je starleta Dita von Teese, koja se u korzetu prošetala scenom u njemačkoj pjesmi Miss Kiss Kiss Bang. Bez obzira na svu raskoš Ditinih atributa, Nijemci su završili tek na dvadesetom mjestu. Još jedno veliko ime, ovaj put iz svijeta mjuzikla, popelo se na scenu Olympic Arene. Slavni kompozitor Andrew Lloyd Webber na klaviru je pratio predstavnicu Velike Britanije Jade Ewen u pjesmi It's My Time. On je, uz Diane Warren, i autor pjesme koja je, iako prilično dosadna i spora, potpomognuta autoritetom samih autora, zauzela visoko peto mjesto. Iako se kao moguća voditeljica spominjala Milla Jovovich, ona se nije pojavila, već su voditeljske uloge preuzeli diskretni, gotovo neprimjetni Alsou i Ivan Urgant
Da je Eurosong natkrilio europske prostore, govori i činjenica da je početak finalnog glasovanja označen iz međunarodne svemirske stanice. Očito, dok veliki glazbeni festivali poput San Rema grcaju u krizama, Eurosongu nema kraja, već osvaja još neosvojene prostore. Zaključno, sljedeće će godine Norveškoj biti jako teško nadmašiti količinu raskoši koju je ponudila Moskva.