Prema modelu Socios, kojim se upravlja klubovima u Španjolskoj, Njemačkoj, Portugalu, pokrenuta je inicijativa Zajedno za Dinamo
Dinamovi navijači, kojima je dosta Mamićeve samovolje, žele obavijestiti javnost o idejama, ciljevima i željama građanske inicijative Zajedno za Dinamo koju žele realizirati i pretočiti u stvarnost te prikupiti što veći broj potpisa podrške, a možete ga dati na linku njihove peticije.
Do sada su prikupili oko 1.300 potpisa, a uz pomoć medija očekuju da će se taj broj višestruko povećati u vrlo kratkom roku. Naravno, prezentirano je što bi se potpisivanjem peticije dobilo:
- demokratski ustroj po uzoru na najveće europske klubove (Barcelona 170.000 članova, Real Madrid, Benfica 200.000 članova, Schalke)
- demokratski izbor predsjednika i njegovog tima većinom glasova članova kluba, a ne samo nekolicine odabranih, poslušnih i podobnih
- transparentno financijsko i svako drugo poslovanje kluba
- klub u kojem se poštuje Statut i zakoni RH
- klub u kojem su jedini kriteriji pri zapošljavanju stručnost i kompetentnost
- klub u kojem postoji pojam odgovornosti, ali ne postoji pojam nepotizma
- klub koji sustavno radi na proširenju članstva i okupljanju svih njegovih navijača
- klub koji poštuje sve svoje legende
- klub koji će biti ponos svih navijača Dinama, gdje god oni živjeli
ŠTO JE MODEL SOCIOS:
Ako niste znali, Barcelona, Real Madrid, Benfica, Schalke poznati su europski nogometni klubovi ustrojeni po modelu SOCIOS. Svi nabrojeni klubovi su, isto kao i Dinamo, Udruge građana, no razlikuju se u jednome - u Dinamu o funkcioniranju kluba diže ruke 80 ljudi čija su imena donedavno bila tajna, a u navedenim klubovima o izboru Uprave odlučuju svi članovi. Ako želite detaljnije proučiti kako je ustrojen klub po modelu SOCIOS, možete to učiniti na primjeru Statuta FC Barcelone, koji možete downloadirati na http://www.uk.coop/sites/default/files/barca%20statutes.pdf.
Model SOCIOS pokazao se kao najdemokratičniji model funkcioniranja kluba, koji navijačima, osim osjećaja pripadnosti, daje i mogućnost i pravo odlučivanja o izboru predsjednika i njegovog tima direktora.
Prema modelu SOCIOS u njemačkom klubu Schalke, primjerice, moguće je da 10 posto članova kluba, nezadovoljno radom uprave, zatraži opoziv i nove izbore. Postotak članova potreban za takvu vrstu promjene varira od kluba do kluba, ovisno o njegovom statutu.