Kreće EP u rukometu

Hrvatska još čeka europsko zlato; evo koja je nacija na vrhu ispred Francuza

09.01.2018 u 14:01

Bionic
Reading

Nakon dva srebra, tri bronce i još tri četvrta mjesta hrvatska rukometna reprezentacije kreće u borbu za jedinu medalju koja joj nedostaje - europsko zlato. Priliku za to imat će od 12. do 28. siječnja kada je u Zagrebu, Splitu, Varaždinu i Poreču na rasporedu trinaesto europsko prvenstvo. Također je zanimljivo kako je Švedska najuspješnija u povijesti EP-a sa četiri zlatne medalje uz dodatak kako je zadnji naslov osvojila prije 16 godina

Hrvatska je jedina zemlja koja je dvaput dobila organizaciju EURA,  najbolji rukometaši Staroga kontinenta su u Hrvatskoj bili 2000. godine, dok je 2009. naša zemlja bila domaćin Svjetskoga prvenstva.

Premda u svojoj riznici imaju dva olimpijska i jedno svjetsko zlato, hrvatski rukometaši nikada nisu slavili na Europskom prvenstvu. Na posljednjih pet europskih prvenstava hrvatski rukometaši su osvojili četiri medalje, što nije uspjelo niti jednoj reprezentaciji, no ostali su bez zlata.

Europska zlato iz Poljske brane Nijemci, a najveći favoriti za krunu su već tradicionalno svjetski prvaci Francuzi. Stručnjaci u krug kandidata za prvo mjesto osim Hrvatske guraju i Dansku i Španjolsku, a mogli bi iznenaditi Norvežani i Slovenci.

Na dosadašnjim europskim prvenstvima najviše uspjeha imali su Šveđani koji su četiri puta bili prvi (1994, 1998, 2000, 2002), međutim posljednjih godina nikako da se vrate na stare staze slave i medalju čekaju već 16 godina.

Francuzi su tri puta bili prvaci (2014, 2010, 2006), a Danci (2012, 2008) i Nijemci (2016, 2004). Naslov europskog prvaka osvojila je i Rusija (1996).

Na prvenstvu nastupa 16 reprezentacija podijeljenih u četiri skupine. Hrvatska će igrati u skupini A u splitskoj Spaladium Areni zajedno sa Srbijom, Švedskom i Islandom, a u skupini B u porečkoj Žatiki igrat će Francuska, Norveška, Bjelorusija i Austrija. Zagrebačka Arena domaćin je skupini C u kojoj su prvak Njemačka, Slovenija, Makedonija i Crna Gora, a Varaždin skupini D sa selekcijama Danske, Španjolske, Mađarske i Češke.

Nakon prvog kruga po tri prvoplasirane momčadi iz skupina A i B, te C i D tvore nove četvrtfinalne skupine u Zagrebu i Varaždinu, u kojima se prenose bodovi iz međusobnih dvoboja. Prve dvije ekipe iz tih skupina po šest momčadi idu u polufinale, a trećeplasirane se bore za peto mjesto. Prve tri reprezentacije s ovoga EURA ostvarit će izravno pravo nastupa na Svjetskom prvenstvu koje će se 2019. godine održati u Njemačkoj i Danskoj.

Na EURU u Hrvatskoj će se po prvi puta koristiti i video-tehnologija za procjenu sumnjivih situacija koju već imaju neki drugi sportovi. Kod zapisničkoga stola na svakoj utakmici biti će ekran dostupan samo sucima na kojima će se provjeravati samo nesankcionirani grubi prekršaji i kod provjere je li lopta prešla gol-liniju. 

  • +5
Prijateljska utakmica: Hrvatska - Crna Gora Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL

Šveđani i dalje najuspješniji u povijesti europskih prvenstava

Šveđani su ukupno sa četiri zlatne medalje na vrhu u povijesti EP-a. Bili su zlatni na prvom europskom prvenstvu koje je održano 1994. u Portugalu, a potom su slavili 1998. u Italiji, 2000. u Hrvatskoj, te 2002. pred svojim navijačima. Šveđani su i jedini koji su uspjeli obraniti krunu i to dva puta, a zanimljivo zlata su jedine medalje koje su osvojili do sada na europskim smotrama.

Francuzi su tri puta bili europski prvaci (2006, 2010, 2014), dok su Danci i Nijemci po dva puta slavili. Dancima je to uspjelo 2008. i 2012. godine, a njemačkim rukometašima 2004. i na posljednjem EP-u u Poljskoj 2016.

Među osvajače europskog trona ugurali su se i Rusi 1996. godine.

Najviše medalja na europskim prvenstvima osvojili su Danci, šest medalja pri čemu dva zlata, srebro i tri bronce. Šest medalja imaju i Španjolci koji su najveći tragičari europskih prvenstava. Četiri puta su stizali do finala i četiri puta su poraženi, posljednji put u Poljskoj prije dvije godine. Španjolci imaju i dvije bronce.

Nakon Danaca i Španjolaca najviše medalja na europskim prvenstvima je osvojila hrvatska reprezentacija, ali nažalost niti mi nemamo zlato. Do sada smo dva puta bili drugi (2008, 2010) i tri puta treći (1994, 2012, 2016).

OSVAJAČI ZLATA

4 - Švedska

3 - Francuska

2 - Danska, Njemačka

1 - Rusija

UKUPAN BROJ MEDALJA NA EP

6 - Danska, Španjolska

5 - HRVATSKA

4 - Švedska, Francuska, Njemačka

3 - Rusija