SP U KOŠARCI 2023.

Košarkaši Japana i Južnog Sudana do uspjeha o kojem Hrvati mogu tek maštati

02.09.2023 u 15:41

Košarkaši Japana osigurali su nastup na Olimpijskim igrama koje će se sljedećeg ljeta održati u Parizu kao najbolja azijska reprezentacija sa Svjetskog prvenstva koje se upravo održava, a kojemu su oni sudomaćini uz Filipine i Indoneziju.

Japan je status najbolje azijske reprezentacije osigurao 80:71 (17:19, 33:18, 23:18, 7:16) pobjedom protiv Zelenortskih otoka u svom posljednjem nastupu. Tom pobjedom Japanci su stigli do učinka od tri pobjede i dva poraza na ovom SP. Sve četiri ostale azijske reprezentacije, Kina, Filipini, Iran i Libanon, dosada su upisale tek dvije pobjede.

Japan je uoči posljednje četvrtine utakmice protiv Zelenortskih otoka imao sigurno vodstvo od 73:55, ali nije postigao niti jedan poen u prvih sedam minuta završne dionice što je afrička reprezentacija iskoristila da se serijom 13:0 približi na 73:68. U posljednju minutu ušlo se s rezultatom 74:71 za Japan, da bi onda pobjedu osiguao Joshua Hawkinson košem uz dodatno slobodno bacanja za 77:71 i tricom za konačnih 80:71.

Hawkinson je sa 29 koševa predvodio Japan, 22 je dodao Keisei Tominaga, dok je Edy Tavares sa 11 ubačaja i 14 skokova bio najbolji kod Zelenortskih otoka.

Ranije u subotu su nastup na OI osigurali i košarkaši Južnog Sudana, oni su 101:78 (30:16, 23:23, 20:18, 28:21) pobjedom protiv Angole osigrali status najbolje afričke reprezentacije na SP. Odličnu utakmicu za Južni Sudan odigrao je Carlick Jones sa 30 koševa, 15 asistencija i sedam skokova, dok je Childe Dundao sa 21 ubačajem bio najefikasniji u redovima Angole.

Južni Sudan je tako svoj premijerni nastup na Mundobasketu okončao s tri pobjede i dva poraza, dok je Angola ostala na jednoj pobjedi i četiri poraza. Od afričkih reprezentacija na ovom natjecanju još je Egipat upisao dvije pobjede, a Obala Bjelokosti i Zelenortski otoci po jednu.