KOŠARKŠAKI RAZGOVORI

Mirko Novosel o reprezentativcima i izborniku Aci; dotakao se i trenera

10.11.2016 u 10:09

Bionic
Reading

Poznati košarkaški trener Rusmir Halilović ima više od 50 godina iskustva u ovom sportu, a često zna istaknuti kako je za većinu onoga što je naučio zahvalan svom učitelju Mirku Novoselu, legendarnom treneru koji je uvršten u američku Kuću slavnih u Springfieldu. Za tportal.hr 68-godišnji Rusmir Halilović napisao je osvrt na trenutačno stanje u hrvatskoj košarci i zaključke do kojih je došao razgovarajući do sitnih noćnih sati s najtrofejnijim hrvatskim trenerom Mirkom Novoselom

Tri ligaška natjecanja dva zagrebačka giganta Cibone i Cedevite uživo, Euroliga i NBA svakog tjedna na TV ekranima, bezbrojne lige nadolazećih talenata... Sve nabrojano ne mogu više stići pratiti ni oni kojima je košarka 100% u krvi: igrači, treneri, sportski djelatnici, novinari, navijači… A gdje su još osnovne životne obveze; obitelj, škola, posao, rekreacija… Totalni raspad sustava! Zašto, zbog čega, zbog koga se košarkaški adrenalin topi? Zbog onih koji imaju ovlasti i donose odluke koje su u stanju zavaditi i dva oka u glavi. Za dobre odluke ne moraš znati, možeš tražiti - pitati. Ako su Kuće slavnih u Americi i Europi daleko, podsjećam kako i u Zagrebu živi institucija Mirko Novosel non-stop i besplatno je spreman ponuditi svoje mišljenje. Dio ih se mogao iščitati iz komentara nakon povratka hrvatske reprezentacije s Olimpijskih igara u Rio de Janieru (intervju za Sportske novosti). Kao njegov učenik iz doba treniranja i utakmica evo kako sam ovaj puta doživio komentare koje sam tijekom naših razgovora zapisivao. Da se ne zaborave…

UVIJEK ISPRED SVOG VREMENA

U izradi svojih projekata i programa Mirko Novosel idejno je bio uvijek ispred vremena, znao je selektirati i pripremiti momčad za maksimalne rezultate u datom trenutku:

Olimpijske igre Montreal 1976. - priprema igrača u režimu JNA, Europsko prvenstvo Beograd 1975. - stroga izolacija momčadi na Avali: 'Ne zamaraj se, oslobodi glavu, ne slušaj što drugi pričaju.' Svjetsko prvenstvo Portoriko 1974. , taktika sa dva organizatora igre (playmakera) u petorci, Zoran Slavnić i Krešo Ćosić itd.

Savjeti su mu uvijek zlata vrijedni:
- pripremi se za ritam utakmica na turniru (svaki dan ili svaki drugi dan); uporno treniraj slobodna bacanja jer ona odlučuju u neizvjesnim utakmicama; preciznost u prodoru i u šutu je jako važna i na njoj se mora puno inzistirati u radu. Loš pristup igri i opuštenost uvijek koštaju, bez maksimalne koncentracije ne možeš biti uspješan u kontinuitetu; smanjenjem broja izgubljenih lopti povećati ćeš broj napada i šanse za pobjedu; povećanjem broja skokova u napadu šuteri će imati veće samopouzdanje, a time su i šanse za pobjedu veće
- selekcija šuta u napadu i poštovanje hijerarhije prilika je više za timsku radost; na turnirskim natjecanjima ne rješavaj incidentne situacije unutar natjecanja - ne kvari raspoloženje - zažmiri i ne otvaraj problem; ne remeti ritam života, a ne dozvoli ni drugima da ga remete – učini sve da momčad ne ulazi u zonu sna od ponoći do osam ujutro jer će igrači dobiti olovne noge i djelovati kao ispuhana lopta. Razni treneri košarku doživljavaju na različite načine: moć trenera je veća što bolje zna zbrajati pojedinačne dobre igračke učinke i oduzimati manje; pravi igrač se pokazuje kada se lomi rezultat u ključnim trenucima; starteri se ne mijenjaju kada griješe, mora im se dati prilika da se sami izvade inače ne očekuj od njih da budu lideri; kod sebičnih trenera egzistiraju tzv. kažnjeničke izmjene i najbolji igrači se teško razigravaju
- racionalni vrhunski potezi pokazuju moć igrača i važno ih je znati prepoznati i dati im forsirajući tretman; ulazak - izlazak igrača po tekućoj traci nije dobar jer igrači nemaju vremena da se razigraju; niz neprincipijelnih grešaka u napadu i obrani u pravilu uvijek dovodi do raspada igre; ne igraj jedan na jedan kada se obrana dobro postavi, produži dalje protok lopte; za osvojiti medalju moraš imati igrače koji mogu u kontinuitetu igrati na visokoj razini (samopouzdanje, motivacija, timska kemija, adekvatna priprema itd); najvažnije godine u razvoju igrača su između 15 i 20-te i u njima veliki talenti moraju imati forsirajući tretman, a ne sjediti na klupi. Hrvatska je puna talenata, samo im je potreban novi sustav razvoja!


Rusmir Halilović osmislio je program KOŠARKA+ u kojem radi isključivo s mladim igračima

TAKTIKA


Kako ranije zatvoriti dobivenu utakmicu? Kako što prije zaustaviti pad igre, a kako visoku razinu igre produžiti što dulje? Dobitna filozofija je koncentracija na osam igrača; kod pravog trenera nositelji igre igraju gotovo cijelu utakmicu; timski zahtjevi su maksimalan angažman u obrani i rutinirano u napadu; u neizvjesnim završetcima utakmica loptu uvijek treba imati igrač koji super šutira slobodna bacanja; ne prihvaćaj sustav igre protivnika u kome je on dominantan; u taktičkom timskom arsenalu moraš imati više alternativnih obrana, to ti uvijek pomaže, a protivnicima otežava pripremu za utakmicu; analiziraj dobre i loše individualne vrijednosti protivničkih igrača i na njih se pripremi; momčad mora imati sustavnu kontrolu igre, a i znati kada i kako stati na loptu.

OCJENA ZA DOPRINOSE U TORINU I NA OI U RIJU

Aleksandar Petrović je idealan trener za rad sa seniorskom reprezentacijom, odgovaraju mu kratke pripreme, specijalist je za motivaciju, taktiku i vođenje momčadi. Nema ambicije za rad u klubu, gdje se mora biti strpljiv i dugoročno voditi brigu o mladim igračima. Za prva mjesta u Torinu i Riju Aci trebamo odati priznanje i zahvalnost. Odluka da momčad iz Torina ide i u Rio de Janeirio je jako motivirajuća. Ne treba nagrađivati one koji nisu htjeli u Torino, a kažnjavati one koji su prihvatili poziv. Zato je imao super kemiju u momčadi!
Bojan Bogdanović trebao bi popraviti kontrolu lopte kako bi sveo izgubljene greške u driblingu na minimum. Dario Šarić ima puno rezervi u šutu i ponekad mi se čini kako ga ometa što je previše motiviran. Mario Hezonja je posebna priča. Pravom igraču treba veliki broj utakmica u životu da bi osigurao dobar - visok kontinuitet igara. Roko Leni Ukić ima previše neracionalnih driblinga čime smanjuje svoju preciznost. Kruno Simon igra mudro i s puno osjećaja. Miro Bilan ne pokazuje ono što bi trebao jer ima skromnu školu košarke.

PORUKA ZA KRAJ

Dakle, neka razmišljanja Mirka Novosela su originalna i vječna, i mogu ih koristiti prije svega profesori s fakulteta kako bi bili uvjerljiviji i imali bolju podlogu za znanstvene radove, mogu ih koristiti i treneri s dovoljno iskustva, a svi ostali trebali bi ova razmišljanja imati na umu. Treneri početnici koji žele u životu napraviti i nešto naučiti svakako mogu naučiti puno od Mirka Novosela. Sve napisano nije za zavidne i prepotentne…


Rusmir Halilović u stručnom stožeru reprezentacije Jugoslavije