RUDEŽ BEZ KOŠA

Nastupila tri Hrvata; Hezonja slavio, Bogdanović opet među boljima

14.11.2015 u 10:00

U noći s petka na subotu u NBA ligi su zaigrala tri hrvatska košarkaša, a najbolji je dojam ostavio Bojan Bogdanović. Odigrano je ukupno 11 utakmica

Mladi 20-godišnji Dubrovčanin Mario Hezonja ubacio je šest koševa u pobjedi Orlanda, Bojan Bogdanović ubacio je 15 koševa u porazu Brooklyna, a 29-godišnji Damjan Rudež ostao je bez poena protiv bivšeg kluba Indiana Pacersa.

Košarkaši Brooklyn Netsa nisu uspjeli ostvariti drugu pobjedu zaredom u NBA ligi nakon uvodnih sedam poraza, u svom su devetom ovosezonskom nastupu pretrpjeli osmi poraz, ovoga puta na gostovanju kod Sacramento Kingsa koji su bili uspješniji sa 111:109. Kod Kingsa junak večeri bio je sjajni centar DeMarcus Cousins koji je ubacio 40 koševa od čega čak 21 u trećoj četvrtini (u pet minuta nanizao je 19 koševa!). Cousins je iz igre šutorao 13-17 (trice 2-4), a uz to je imao 13 skokova. Dodajmo još kako je playmaker Rajon Rondo opet upisao triple-double učinak sa 23 koša, 14 asistencija i 10 skokova.

Bogdanović je u igru ponovno ušao s klupe te se odužio treneru Hollinsu sa 15 koševa (šut iz igre 7-13) za 34 minute provedene na parketu. Bila je to još jedna odlična utakmica našeg igrača nakon što je prije dva dana sa 22 ubačaja bio najzaslužniji za prvu pobjedu Netsa ove sezone u Houstonu, no ovoga puta završetak nije bio sretan za njegovu momčad. Solidan je bio i Jarret Jack sa 21 košem i 12 asistencija, te Brook Lopez sa 17 pogodaka i 10 skokova, ali nije bilo dovoljno...

Kingsi su u posljednju minutu ušli s komfornim vodstvom 108-101, ali su Ellington i Johnson pogodili dvije trice kojima su primakli Netse na 109-107. Nakon što je McLemore pogodio oba slobodna bacanja za 111-107, Bogdanović je svojim košem 1.8 sekundi prije kraja smanjio na 111-109. Potom je Rondo pogriješio pri izvođenju lopte, ali je odmah potom i ispravio svoju pogrešku presjekavši dodavanje Ellingtona i tako spriječio goste čak i da pokušaju košem u posljednjoj sekundi preokrenuti rezultat.

Orlando Magic 102-93 domaćom pobjedom protiv Utah Jazza stigao je na 50-postotni učinak od 5-5, a Mario Hezonja je na terenu proveo samo 8:58 minuta. Mladi je Dubrovčanin za to vrijeme postigao šest koševa (šut za dva 1-1, trica 1-3, slobodna bacanja 1-1), ali je uz jednu osvojenu imao i čak tri izgubljene lopte. Evan Fournier sa 21 košem, te Tobias Harris sa 19 poena i 13 skokova predvodili su Magic, dok su Gordon Hayward i Trey Burke ubacili po 16 za Jazz.

Damjan Rudež je za Minnesota Timberwolvese odigrao samo 6:57 minuta u 103-107 porazu na gostovanju protiv svoje prošlosezonske momčadi Indiana Pacersa, za to vrijeme nije uputio niti jedan šut, a ostvario je samo jedan skok. Gledatelji u Indianapolisu umalo su svjedočili velikom preokretu, njihova je momčad u trećoj četvrtini imala čak 27 pogodaka prednosti (87-60), no gosti su minutu prije kraja stigli na samo jedan razlike (101-100). Ipak, tada je stvar u svoje ruke preuzeo Monta Ellis koji je prvo pogodio polaganje za 103-100, a potom je u obrani blokadom zaustavio Andrea Millera i spriječio veliku blamažu Pacersa. Ellis je utakmicu završio sa 24 koša, a najbolji kod domaćih bio je Paul George sa 29 ubačaja i 9 skokova. Kod Minnesote po 26 koševa postigli su Andrew Wiggins i Zach LaVine.

Prošlosezonski finalisti Cleveland Cavaliersi upisali su osmu pobjedu zaredom, te su sada uvjerljivo na vrhu Istočne konferencije s omjerom 8-1. Novi uspjeh stigao je u New Yorku gdje su sa 90-82 nadigrali domaće Knickse. Do dvije minute prije kraja Knicksi su imali prednost 82-80, ali tada je LeBron James postigao četiri poena zaredom kojima su Cavsi preuzeli kontrolu rezultata, a nakon što je Arron Afflalo na ulasku u posljednju minutu poravnao na 84-84, svih šest posljendnjih poena za goste postigao je Mo Williams, nakon ubačaja iz igre za 86-84 i promašaja Afflala, koji je pokušao još jednom izjednačiti, pogodio je i sva četiri slobodna bacanja u posljednjih 20 sekundi. James je sa 31 košem predvodio Cavse, Williams je dodao 20, dok je Carmelo Anthony sa 26 ubačaja bio prvo ime Knicksa.

Russell Westbrook drugu je utakmicu zaredom ostvario "triple-double" učinak kojime je poveo Oklahoma City Thunder do 102-85 pobjede protiv Philadelphia 76-ersa. Kao i prošle sezone, u izostanku Kevina Duranta, koji je ozlijedio mišić, Westbrook je preuzeo kontrolu momčadi, susret je završio sa 21 košem, 17 skokova i 11 asistencija, dok je Nerlens Noel sa 13 ubačaja i 11 skokoba bio najbolji kod Sixersa koji su i dalje jedina momčad bez pobjede ove sezone (0-9).

Rezultati susreta američke profesionalne košarkaške NBA lige igranih u petak:

Sacramento - Brooklyn 111-109

Bojan Bogdanović igrao je za Brooklyn 33:46 minuta i postigao 15 koševa (šut za dva 6-9, trica 1-4) uz 3 skoka

Orlando - Utah 102-93

Mario Hezonja igrao je za Orlando 8:58 minuta i postigao 6 koševa (šut za dva 1-1, trica 1-3, slobodna bacanja 1-1) uz 1 osvojenu i 3 izgubljene lopte

Indiana - Minnesota 107-103

Damjan Rudež igrao je za Minnesotu 6:57 minuta i ostao bez poena ostvarivši 1 skok

Dallas - LA Lakers 90-82

Boston - Atlanta 106-93

New York - Cleveland 84-90

Toronto - New Orleans 100-81

Denver - Houston 107-98

Chicago - Charlotte 102-97

Memphis - Portland 101-100

Oklahoma City - Philadelphia 102-85