POMEO KONKURENCIJU

Nevjerojatna priča; upao kao zamjena pa osvojio zlato i srušio olimpijski rekord

• A.H./Hina
  • Zadnja izmjena 10.08.2024 19:47
  • Objavljeno 10.08.2024 u 19:47

Etiopljanin Tamirat Tola osvojio je naslov pobjednika u olimpijskom maratonu u nedjelju na Igrama u Parizu.

Tola, koji u nedjelju slavi 33. rođendan, pobijedio je s vremenom 2:06.26, novim olimpijskim rekordom, ispred Belgijanca Bashira Abdija (2:06:47) i Kenijca Bensona Kipruta (2:07:00).

Tola je rano stvorio prednost nakon što se izdvojio iz skupine na prvom strmom usponu iznimno brdovite staze. Imao je 18 sekundi prednosti na 35. kilometru. Svjetski prvak u maratonu iz 2022. godine je postao prvi Etiopljanin pobjednik olimpijskog muškog maratona u 24 godine.

Zanimljivo, Tola je upao na natjecanje kao zamjena za ozlijeđenog sunarodnjaka Sisaya Lemmu. 'Bio sam potpuno spreman i znao sam da moram ugrabiti priliku i ispuniti san. Jako sam ponosan i presretan sam.'

Zlatni iz Tokija i Rio de Janeira Kenijac Eliud Kipchoge nije uspio osvojiti treći uzastopni olimpijski naslov, odustao je nakon 30. kilometra.