u Kazalištu Marina Držića

NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina; gradonačelnik Franković najavio velike radove na ruglu od lapadskog stadiona

22.10.2019 u 15:00

Bionic
Reading

Nogometni klub GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio je u utorak ujutro sto godina postojanja u dubrovačkom Kazalištu Marina Držića, a tom prilikom uručena su priznanja zaslužnim članovima i prijateljima kluba.

Predsjednik NK GOŠK Dubrovnik 1919. Pero Vićan naglasio je tom prilikom značaj svih članova koji su ugradili svoj obol u povijest kluba, ali i Grada Dubrovnika, čijom zaslugom je klub kroz povijest opstao. Zorislav Srebrić izjavio je u ime Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) kako je nakon osnivanja HNS-a 1912. godine uslijedilo osnivanje brojnih nogometnih klubova diljem Hrvatske.

'Hrvatska je mladež prihvatila nogomet koji danas dominira i igra se na svim kontinentima u svim godištima. Nogomet je prerastao granice sportske igre kao društvenog elementa. U Hrvatskoj je riječ o aktivnosti o izuzetnog značaja, a kvalitetan rad u nogometnim klubovima je temelj svih naših uspjeha', rekao je Srebrić, naglasivši da je suradnja HNS-a i GOŠK Dubrovnika 1919. uvijek bila uzorita.

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković istaknuo je kako je danas sportska infrastruktura u Dubrovniku u lošem stanju te dodao kako će ova godina donijeti preokret.

'Započeli smo ulaganje u Gospinom polju, uređenjem nogometnog terena i ostalih sadržaja, kako bismo udovoljili pravilima Druge lige. Dugo smo razmišljali što učiniti sa stadionom na Lapadu. Srce grada vezano je za Lapad pa najavljujem da od 2020. krećemo u projektiranje i redizajn lapadskog stadiona, a u obnovu 2021. godine', rekao je Franković.

Po uzoru na 'calcio fiorentino' Dubrovčani su se šutiranjem lopte bavili ispred Franjevačkog samostana Male braće, u Širokoj ulici te pred crkvom sv. Roka, a 1463. godine vlada Dubrovačke Republike je zabranila igru loptom blizu franjevačke crkve i pred katedralom.

NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina postojanja
  • NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina postojanja
  • NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina postojanja
  • NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina postojanja
  • NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina postojanja
  • NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina postojanja
    +17
NK GOŠK Dubrovnik 1919. proslavio 100 godina postojanja Izvor: Cropix / Autor: Tonci PLazibat / CROPIX

O 'balunu' u Dubrovniku zborio je još u 16. stoljeću Marin Držić u djelu "Dundo Maroje", a Nikola Vitkov Gučetić u knjizi "Upravljanje obitelji" (Governo della famiglia) iz 1589. godine preporučivao je dubrovačkim mladićima da, uz mačevanje i ples, igraju loptu i rukomet kao 'ugodnu tjelovježbu'. Na istočnom zidu crkve sv. Roka ostalo je zanimljivo upozorenje: "Pax vobis. Memento mori qvi ludetis pilla. 1597." („Mir vama! Sjetite se da ćete umrijeti vi koji se igrate loptom“). Godine 1907. Talijani osnivaju dva kluba „Forza e Coraggio“ i „Unione Sportiva“, a kao protuteža djeluje klub dubrovačkih gimnazijalaca "Davor". Bilježe tek nekoliko utakmica, a nogometnu aktivnost prekida Prvi svjetski rat. Godine 1919. u Gružu se osniva "Plamen", a u Gradu "Balkan" i "Olimpija".

Od ta dva kluba 1922. godine nastaje "Jug", koji kasnije mijenja ime u "Dubrovnik", a "Plamen" nakon neodobravanja vlasti zbog imena 1922. godine upisuje se pod imenom "GOŠK - Gruški omladinski športski klub". U isto vrijeme osniva se i "ŠORK", s vrlo kratkom aktivnosti, a 1923. "Građanski". Postojala su još dva nogometna kluba - "Velebit", za koji su nastupali mladići s Kantafiga, te "Zmaj" s momčadi iz Lapada. Između dva svjetska rata nogomet se igrao u Gruškom polju, na mjestu današnjeg Jugovog bazena, a osamdesete i devedesete godine prošlog stoljeća bilježe se kao zlatne godine dubrovačkog nogometa. Naime, 1979. godine sjedinjuju se GOŠK i Jug te tako nastupa u drugom nogometnom razredu tadašnje Jugoslavenske lige.

U Republici Hrvatskoj postaje član prve hrvatske lige, a cijelu prvu sezonu GOŠK-Jug je zbog ratnih okolnosti odigrao izvan Dubrovnika. Novi GOŠK osniva se 1998. godine, a 2001.-2002. nastupa u Drugoj ligi. Nova fuzija dubrovačkih klubova uslijedila je 2015. godine te sada taj klub nastupa u 3. HNL. Dubrovački je nogometni klub dvaput igrao četvrtfinale Kupa Hrvatske: Dubrovnik početkom devedesetih, a GOŠK u sezoni 2012./2013.

Iz dubrovačkih klubova ponikli su poznati igrači Božo Broketa, Ante Žanetić, Mario Bonić, Marin Kurtela, Milan Petrović, Darko Miladin, Zvonimir Deranja, Ahmet Brković, Srđan Andrić, Srđan Lakić i Emir Spahić.