Hrvatski nogometni sindikat stao je u zaštitu nogometašica Osijeka, kojima je raskinut ugovor nakon što su odbile trenirati.
Podsjetimo, devet igračica ŽNK Osijek stupilo je u štrajk početkom studenog nakon što im je klub isplatio samo 200 eura premija za igranja u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Igračice su takvu naknadu smatrale sramotnim, odbile su trenirati i igrati i priča je završila tako što je Osijek nedavno s njima raskinuo ugovor.
U njihovu zaštitu sad je stao Hrvatski nogometni sindikat, koji je uputio otvoreno pismo kandidatkinjama i kandidatima za predsjednika Hrvatske na predstojećim izborima. Sindikat želi ukazati na probleme u ženskom nogometu, a njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
'Poštovani/a,
početkom prošle godine Hrvatski je sabor usvojio novi Zakon o sportu prema kojemu su sportske djelatnosti, djelatnosti od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a sport mora biti jednako dostupan svima bez obzira na dob, rasu, spol, spolnu orijentaciju, vjeru, nacionalnost, društveni položaj, političko ili drugo uvjerenje. No, je li tome tako? Jesu li nogometašice u Republici Hrvatskoj barem u prividno istoj poziciji poput svojih muških kolega?
Možete li zamisliti igrače GNK Dinamo Zagreb kako za svoj nogometni učinak ne ostvaruju naknadu? Možete li zamisliti da je ista ta naknada i manja od minimalne plaće u Republici Hrvatskoj? Tako naš Hrvatski nogometni savez u svom Pravilniku o statusu igrača i registracijama kaže kako je profesionalac onaj igrač koji ima pisani ugovor s registriranim klubom i koji je za svoje igranje plaćen „više nego iznose njegovi stvarni troškovi,“ a za to je prema pravilniku HNS dovoljno već 30000 eura neto godišnje (preračunato 250 eura neto mjesečno). Što kažete na to?
Zašto smo spomenuli baš GNK Dinamo Zagreb? Zato jer taj trofejni klub igra u UEFA Ligi prvaka, a što je san svakog kluba zbog vrlo izdašnog nagradnog fonda, to je san svakog igrača i navijača. Baš poput GNK Dinamo Zagreb, nogometašice ŽNK Osijek višestruke su prvakinje Hrvatske i igraju u UEFA-inoj Ligi prvakinja, a gotovo sve su i nogometne reprezentativke. Kada govorimo o njihovim sportskim dosezima, može li bolje od toga?
U moru svakodnevnih informacija, jeste li informirani što se danas događa u tome klubu? Nogometašice tog kluba se doslovno bore za svoj kruh, potplaćene su i omalovažene na sve načine, rijetke imaju ugovor, a one koje su ga potpisale nikad nisu dobile potpisane verzije od kluba, čak niti na njihov zahtjev. Naravno, kada su se počele zauzimati za sebe, za svoja materijalna prava, za probitak kluba, uslijedila je suspenzija, jednostrano raskidanje ugovora izvan prijelaznog roka, manipuliranje njihovim statusom.
A kad smo već kod statusa nogometašica, je li normalno da UEFA-inu Ligu prvakinja igraju amaterke ili profesionalne nogometašice? Biste li u ovakvim okolnostima ispitali tko vodi klub i u čijem interesu i s koliko uspjeha? Ili su takva pitanja u dragoj nam sve raseljenijoj domovini i dalje tabu tema? Što Vi mislite, kakav bi status ženski nogomet u Republici Hrvatskoj trebao imati? Koja bi uloga Hrvatskog nogometnog saveza trebala biti u ovoj i sličnim situacijama?
Kako bi trebale reagirati službe poput nadležnih županijskih tijela i nadležnih inspekcija? Smatrate li potrebnim progovoriti o sportašicama i financijskom podupiranju žena u sportu na nacionalnoj i regionalnim odnosno lokalnim razinama? Na kraju, što je i najvažnije, zanima li Vas možda, što se točno događa u ŽNK Osijek, što to proživljavaju najtrofejnije nogometašice i nogometne reprezentativke i kakva je njihova budućnost u Republici Hrvatskoj?
Nažalost, najčešće svjedočimo kako u ovakvim situacijama pojedinci budu pregaženi zbog nečije taštine, iskazivanja moći, nemara ili privatnih interesa. Hoćete li to dopustiti?
U očekivanju odgovora na postavljena pitanja, srdačno Vas pozdravljamo i želimo Vam uspjeh u utakmici koja je pred Vama!
S poštovanjem, Hrvatska udruga Nogometni sindikat'.