temelji

Novi težak udarac za hrvatsku košarku, ovo postaje alarmantno

16.08.2024 u 17:45

Muška košarkaška kadetska reprezentacija Hrvatske poražena je na Europskom prvenstvu u Grčkoj u utakmici razigravanja za plasman od 13. do 16. mjesta od Gruzije 81:90 te će sljedeće ljeto nastupiti u B diviziji.

Tako su nakon juniora i juniorki u B diviziju ispali i kadeti. Mlada reprezentacija je ovo ljeto u B diviziji bila 11., dakle ukupno 27. u Europi, dok su djevojke do 20 godina u B diviziji trebale igrati za 7. mjesto (23. u Europi), ali je utakmica otkazana zbog viroze velikog broja igračica.

Djevojčice do 15 godina su na jakom turniru Slovenia Ball zauzele šesto mjesto u konkurenciji osam ekipa. Svijetle točke su dječaci do 14 godina koji na Slovenia Ballu imaju dvije uvjerljive pobjede nakon dva kola i velike šanse za finale te djevojke do 17 godina koje su bile 9. na Svjetskom prvenstvu. Dodajmo kako su Europsko prvenstvo kadetkinje počele porazom od Italije (49:58).

Do kraja natjecanja hrvatske kadete još očekuje borba za 15. mjesto protiv Bugarske. Utakmica se igra u subotu s početkom u 10 sati.

Odličan početak susreta donio je Hrvatskoj prednost nakon prve četvrtine (26:17). Dva puta Hrvati su imali i 11 poena viška (28:17, 32:21), a onda ušli u seriju pogrešaka te se Gruzija vratila u igru i do poluvremena izjednačila rezultat na 46:46.

U trećoj četvrtini Hrvatska je pobjegla na 58:52, ali Gruzijci ne dopuštaju da se tu utakmica prelomi nego se još jednom vraćaju iz rezultatskog minusa i do ulaska u zadnju dionicu preuzimaju vodstvo (60:61). Hrvatske nade trajale su do 6 i pol minuta prije kraja kada Mate Kavlashvili i Saba Zhgenti s dvije trice odvode Gruziju na 62:70, nakon čega Hrvati nisu uspjeli priprijetiti.

Tomislav Vučković je s 26 poena bio prvi strijelac hrvatske reprezentacije. Josip Santro postigao ih je 17, a Roko Grašo 16.