kvalifikacije za ep 2020.

Ovaj je podatak najbolje upozorenje za naše nogometaše; Slovačka pred svojim navijačima ne gubi...

06.09.2019 u 16:35

Hrvatska nogometna reprezentacija danas od 20.45 sati u Trnavi igra utakmicu 5. kola kvalifikacija za plasman na Euro 2020. godine protiv Slovačke. Izbornik Zlatko Dalić ima puno problema zbog brojnih ozljeda i otkaza u posljednji trenutak, a večerašnji protivnik izuzetno je opasan na svom terenu

Sigurni smo kako je Zlatko Dalić sa suradnicima do u detalje proučio igru Slovaka, a isto tako smo sigurni da je svjestan činjenica da je Slovačka na svom terenu izuzetno uspješna.

Naime, Slovaci su u kvalifikacijama za SP 2018. u Rusiji povezali četiri domaće pobjede - dobili su Škotsku, Litvu, Sloveniju i Maltu uz izuzetnu gol-razliku 11:0! Uz to su i na početku ovih kvalifikacija za EP 2020. godine pred svojim navijačima svladali Mađare 2:0 i tako samo povećali pobjednički niz u službenim utakmicama.

Ako ni ovo nije dovoljno upozorenje hrvatskim nogometašima koji će večeras istrčati na teren protiv Slovačke reći ćemo samo kako od 2015. godine slovačka nogometna reprezentacija na svom terenu ima omjer od 14 pobjeda, četiri remija i samo dva poraza. Pobjedu su u kvalifikacijama za SP odnijeli Englezi (1:0), te prije godinu dana Česi u Ligi nacija (2:1).

Bodove su u slovačkoj ostavljali Islanđani, Danci, Irci, Švicarci, a obraz su od 2015. godine remijem spašavali Englezi, Nizozemci, Sjeverni Irci i Ukrajinci.

Istaknimo i to kako će večerašnja utakmica između Slovačke i Hrvatske u Trnavi biti prvi službeni međusobni dvoboj u povijesti ove dvije nogometne reprezentacije.

Naime, od proglašenja hrvatske neovisnosti sa Slovacima smo igrali šest puta i sve su bile prijateljske utakmice. Obje reprezentacije imaju po dvije pobjede, a dvije utakmice su završile bez pobjednika, uz gol-razliku 8:8.

Prvi susret odigran je u travnju 1994. u Bratislavi, a domaćin je slavio 4:1. Dva gola zabio nam je Peter Dubovsky (17-11m, 60-11m), a po jedan Vladimir Kinder (68) i Lubomir Moravčik (68). Za hrvatsku vrstu koju je tada vodio Miroslav Blažević gol je zabio Joško Popović (65).

• +16
Hrvatski navijači u Trnavi uoči utakmice protiv Slovačke Izvor: Cropix / Autor: Damir Krajac / CROPIX

Slovaci su bili bolji i u drugom susretu koji je igran četiri godine kasnije u Puli, a slavili su 2:1. Bila je to jedna od posljednjih provjera 'vatrenih' uoči odlaska na svjetsko prvenstvu u Francuskoj. Za Slovake su zabili Tibor Jančula (4) i Jozef Majaroš (58), dok je za Hrvatsku zabio Goran Vlaović (43).

Nakon 1998. godine Slovaci više niti jednom nisu pobijedili Hrvatsku.

Idući međusobni susret Slovačka i Hrvatska igrale su u kolovozu 2000. u Bratislavi, a završilo je bez pobjednika (1:1).

Bio je to posljednji pripremni susret uoči početka kvalifikacijskog ciklusa za nastupa na SP u Japanu i Koreji 2002. Hrvatska je povela u 23. minuti golom Boška Balabana kojem je to bio premijerni nastup u dresu reprezentacije, a izjednačio je pet minuta kasnije Szillard Nemeth.

Prvu pobjedu hrvatska vrsta je ostvarila u svibnju 2004. na Kantridi rezultatom 1:0. Bio je to ogled u sklopu naših priprema za EURO u Portugalu. Gol odluke zabio je Ivica Olić u 29. minuti, a reprezentaciju je vodio Otto Barić.

Zanimljivo, i drugu pobjedu protiv Slovaka hrvatska reprezentacija je ostvarila na riječkoj Kantridi. U kolovozu 2010. pod vodstvom Slavena Bilića bilo je 3:0, a golove su zabili Ivica Olić (45, 69) i Ognjen Vukojević (48).

• +12
Okupljanje hrvatske nogometne reprezentacije u Zagrebu u Hotelu Kapital Izvor: Cropix / Autor: Srdjan Vrancic / CROPIX

Posljednji put Hrvatska i Slovačka igrale su u kolovozu 2010. Susret je završio 1:1, a susret u Bratislavi trebao je Slavenu Biliću poslužiti kao generalna proba uoči početka kvalifikacija za EURO 2012.

Domaćin je poveo u 50. minuti preko Miroslava Stocha, a četiri minute kasnije izjednačio je Nikica Jelavić.

MEĐUSOBNE UTAKMICE HRVATSKE I SLOVAČKE

• Slovačka - Hrvatska 4:1 (Bratislava, 20. travnja 1994.) (Dubovsky 17-11m, 60-11m, Kinder 68, Moravčik 68 / Popović 67)
  • Hrvatska - Slovačka 1:2 (Pula, 29. svibnja 1998.) (Vlaović 43 / Jančula 4, Majaroš 58)
  • Slovačka - Hrvatska 1:1 (16. kolovoza 2000.) (Nemeth 28 / Balaban 23)
  • Hrvatska - Slovačka 1:0 (29. svibnja 2004.) (Olić 29)
  • Hrvatska - Slovačka 3:0 (16. listopada 2007.) (Olić 45, 69, Vukojević 48)
  • Slovačka - Hrvatska 1:1 (11. kolovoza 2010.) (Stoch 50 / Jelavić 54)