Europski nogomet, kao i svake sezone, donio je niz zanimljivosti, a vjerojatno najveće iznenađenje je priredio Chelsea, koji je mimo svih očekivanja osvojio najprestižnije europsko natjecanje, Ligu prvaka! Najveće individualno postignuće ono je Lionela Messija, koji je u 15. kolu aktualnog španjolskog prvenstva sa 86. golom u kalendarskoj godini srušio četrdeset godina star rekord Gerda Mullera
Za vas smo izdvojili pet činjenica za koje smatramo da su obilježile 2012. nogometnu godinu najboljih europskih klubova i liga.
Pobjednik Lige prvaka po prvi puta zapeo u grupi
Nakon što je tada trenerski anonimac Di Matteo u ožujku preuzeo klupu Chlelsea, malo mu je tko davao šanse za osvajanje Lige prvaka. Pa ipak, čim je nadoknadio zaostatak 3:1 protiv Napolija, stvari su krenule nabolje, a u svlačionici su nestale tenzije koje je Villas-Boas stvorio s najvećim zvijezdama momčadi Terryjem i Lampardom. U finalu je Didier Drogba ponovo bio spasitelj, a Chelsea usred Münchena nakon jedanaesteraca srušio favorizirani Bayern, nakon ratničke pobjede protiv Barcelone u polufinalu.
U novu su sezonu krenuli sjajno, a do kraja jeseni nisu dograbili osminu finala Lige prvaka; neuspjeh koji je Di Matteo platio glavom. Međutim, nisu samo rezultati Chelseaja zabrinjavajući za engleske gledatelje. Iz skupina je ispao i prvak Manchester City, dok su Arsenal i United prošli, bez da su pritom pokazali bilo što nalik impresivnoj igri. Ako se uzme u obzir kako su Englezi od reprezentacije prestali očekivati velike stvari, onda postaje jasno – engleski je nogomet u krizi!
Ne dominira samo španjolska reprezentacija, prate to i klubovi
Španjolska reprezentacija postala je prva u povijesti koja je uspjela obraniti titulu europskog prvaka, a za njom ne zaostaju ni klubovi. Iako ih prošle sezone nije bilo u finalu Lige prvaka, malo bi tko zanijekao kako dvije trenutačno najjače svjetske ekipe igraju upravo u Primeri, a riječ je, dakako, o madridskom Realu i Barceloni. Statistički gledano, dominacija je također vidljiva.
Od osam sudionika prošlogodišnjih polufinala europskih natjecanja, čak ih je pet došlo iz Španjolske (Real Madrid, Barcelona, Athletic B. Atletico M., Valencia), a ove su sezone sva četiri španjolska kluba izborila osminu finala Lige prvaka. Kombinirano su u skupinama Lige prvaka španjolski klubovi osvojili 49 bodova, čak deset više od Nijemaca, koji su drugi u toj kategoriji u ovogodišnjem izdanju skupina.
Novac ne kupuje instant uspjeh
Ne postoji nikakva dilema – bez velike količine novaca ne može se danas uspjeti u svijetu profesionalnog nogometa. Svi najuspješniji klubovi jednako tako spadaju i u sam vrh najbogatijih, pa bi reći da novac ne kupuje uspjeh bilo potpuno pogrešno. Međutim, ako ništa drugo, novac ne kupuje instant uspjeh. Najbolji primjer za to je Zenit, koji je krajem prijelaznog roka potrošio astronomskih 95 milijuna eura kako bi u svoje redove doveo 'vruću robu' Axela Witsela i Hulka.
Umjesto dominacije u domaćem prvenstvu i uvjerljivih pobjeda u Europi, dobili su pobunu u svlačionici i potpuno razjedinjenu momčad. Sličan primjer ovome onaj je Manchester Cityja, koji unatoč zvijezdama ne može do osmine finala Lige prvaka, baš kao što svi petrodolari ne mogu napraviti od PSG-a ekipu koja bi izgledala ozbiljno kad na terenu nema Zlatana Ibrahimovića.
Mladenački zanos tjera Bundesligu ponovo na vrh
Jedina velika europska liga iz koje su svi klubovi došli do osmine finala europskih natjecanja je Bundesliga. Osim što ponovno bilježi rekordnu posjećenost utakmica s nešto više od 42.000 posjetitelja u prosjeku, na njemačkim se terenima postiže najviše pogodaka od svih liga petice. Godinama je jedina konstanta njemačkih klubova u elitnom europskom razredu bio minhenski Bayern, ali to bi se uskoro moglo promijeniti.
Na krilima novog mladog njemačkog vala, Europu je ove sezone impresionirala momčad iz Dortmunda, koja je ostavila iza sebe velike momčadi poput madridskog Reala i Manchester Cityja, kao i Schalke, koji je okončao skupinu Lige prvaka ispred Arsenala. Bayern je možda poražen u svibanjskom finalu protiv Chelsea, ali više nije jedini na kojeg Nijemci ozbiljno računaju u Europi. Tu su i svi ostali!
Lionel Messi – kralj kraljeva!
U 15. kolu ovogodišnjeg izdanja Primere, za vrijeme 25. minute na gostovanju kod Betisa, Lionel Messi postigao je 86. gol u kalendarskoj godini i tako srušio rekord velikog Gerda Mullera, koji je stajao 40 godina. Mnogo je danas nogometnih majstora čija nas vještine uveseljavaju iz tjedna u tjedan, takoreći 'kraljeva nogometa', ali samo je jedan samom vrhu – Lionel Messi!
Riječ je o momku koji je sa samo trinaest godina morao napustiti Argentinu i obitelj te doći u Barcelonu kako bi mogao nastaviti svoju nogometnu karijeru. Već je sa 16. godina odigrao prve minute za A momčad Barcelone, a da bi ga se okrunilo najvećim svih vremena, vjerojatno mu nedostaje značajan uspjeh s reprezentacijom. Za klub je savršen, već je zabio 25 golova u prvenstvu, a Barcelona je u prvih šesnaest kola uspjela samo jednom odigrati neriješeno, dok su sve ostalo bile pobjede.