Uplitanje Sjeverne Koreje u ruski rat protiv Ukrajine donijelo je toj izoliranoj zemlji više od 20 milijardi dolara, prema nedavnoj procjeni. Ova suradnja ne samo da puni sjevernokorejsku državnu blagajnu, već omogućuje Pjongjangu nabavu sofisticiranijeg vojnog naoružanja
Prema izvješću koje je objavio Istraživački centar Južnokorejskog instituta za obrambene analize (KIDA), vrijednost vojne suradnje između Sjeverne Koreje i Rusije potencijalno je ogromna, osobito zato što Pjongjang aktivno podržava invaziju Moskve na Ukrajinu.
Započeta u veljači 2022., ona traje znatno dulje nego što je Kremlj prvotno očekivao, ponajviše zahvaljujući ključnoj vojnoj pomoći SAD-a i drugih zapadnih saveznika Kijevu. Otpornost ukrajinske obrane, u kombinaciji s razornim učinkom zapadnih sankcija na rusko gospodarstvo, natjerala je Moskvu da potraži pomoć strateških partnera — među kojima su Kina, Iran i Sjeverna Koreja, piše Newsweek.
SAD ima sve više neprijatelja
Ova sve čvršća partnerstva predstavljaju ozbiljan izazov za Sjedinjene Američke Države jer se trenutno istodobno suočavaju s tri neprijateljski nastrojene države na globalnoj razini. Administracija Donalda Trumpa, s ciljem brzog okončanja rata, pod dodatnim je pritiskom jer Sjeverna Koreja aktivno pomaže Rusiji.
Prema KIDA-i, većina ekonomskih koristi koje je Sjeverna Koreja ostvarila proizlazi iz opskrbe Rusije streljivom. Međutim Pjongjang je također sudjelovao slanjem tisuća vojnika na ratište i pružanjem tehničke podrške ruskim snagama.
Gubici među sjevernokorejskim trupama su značajni — vjeruje se da je oko 4000 vojnika poginulo od njih ukupno 11.000, koliko ih je poslano u borbu. Najveći broj djelovao je u ruskoj regiji Kursk te su pokušavali spriječiti prodore ukrajinskih snaga preko granice.
Sjeverna Koreja, kako navodi KIDA, vjerojatno preferira kompenzaciju 'u naturi', odnosno tehničku pomoć, a ne novčane isplate. U zamjenu za svoju pomoć Rusiji, dobiva visokotehnološko oružje koje joj jača vojne kapacitete i ubrzava ostvarenje strateških ciljeva.
U izvješću se naglašava da postoji hitna potreba za okončanjem rata u Ukrajini, kao i za konkretnim mjerama koje bi zaustavile vojnu suradnju Rusije i Sjeverne Koreje. Osim toga, nužno je osmisliti dugoročnu strategiju odgovora na ove sigurnosne prijetnje i nakon završetka sukoba.
Brojke koje zabrinjavaju
Analiza KIDA-e nadovezuje se na odvojeno istraživanje, a proveli su ga Open Source Center (OSC) i Reuters. Njihova procjena pokazuje da je Sjeverna Koreja između kolovoza 2023. i ožujka 2025. isporučila Rusiji više od 15.800 kontejnera streljiva.
Koristeći satelitske snimke i detaljne 3D modele, OSC i Reuters zaključuju da je 64 isporuka, koje su obavile četiri ruske teretne brodarske tvrtke, sadržavalo između 4,2 i 5,8 milijuna komada streljiva proizvedenog u Sjevernoj Koreji.
'Suradnja Rusije i Sjeverne Koreje na vojnom planu povećava rizik da bi Moskva mogla intervenirati na Korejskom poluotoku u slučaju eskalacije ili izvanredne situacije', upozorava se u izvješću KIDA-e.
'Sjevernokorejsko slanje streljiva Rusima predstavlja ozbiljnu stratešku prijetnju. Time se Rusiji omogućuje održavanje ofenzivnog zamaha, što u konačnici potkopava učinkovitost zapadne vojne potpore Ukrajini. Ako se ovaj protok oružja ne zaustavi, mogao bi preokrenuti tijek rata u korist Moskve te ubrzati širenje sigurnosnih rizika diljem Europe i istočne Azije', navodi se u izvješću OSC-a.
Rusija računa na podršku Sjeverne Koreje
Rusija i dalje intenzivno računa na potporu Sjeverne Koreje da bi ostvarila prednost na bojištu, osobito uoči mogućih mirovnih pregovora.
Iako se diplomatski napori za uspostavom mira, uz posredovanje SAD-a, nastavljaju, njihov napredak je spor. Ključna pitanja, kao što su priznavanje teritorijalnog suvereniteta i budućnost ukrajinske sigurnosti, i dalje izazivaju duboka neslaganja.
Dokle god Sjeverna Koreja nastavlja s isporukama oružja i podrškom Rusiji, rat će se vjerojatno nastaviti. S obzirom na sve zategnutije odnose između SAD-a i Ukrajine te nepokolebljive crvene linije koje je povukla Rusija, kraj sukoba još se ne nazire.