Satelitske snimke, koje su 6. travnja snimili Maxar Technologies i Planet Labs, otkrivaju izgradnju najambicioznijeg vojnog plovila u povijesti Sjeverne Koreje – fregate s vođenim projektilima duge približno 140 metara. Brod je u završnoj fazi izgradnje u brodogradilištu Nampo, oko 60 kilometara jugozapadno od Pjongjanga, a analitičari procjenjuju da će ovo biti najmodernije i najveće plovilo koje je režim Kim Jong-una ikad proizveo
Prema analizi stručnjaka Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), riječ je o fregati koja će imati okomite lansirne cijevi za projektile i fazno upravljani radar – opremu kakvu koriste najmodernije mornarice svijeta. Tehnologija omogućuje brzo i precizno otkrivanje ciljeva na moru i kopnu, što predstavlja značajan iskorak u odnosu na dosadašnje mornaričke sposobnosti Sjeverne Koreje.
Snimke broda pojavile su se i krajem prošle godine u izvješću državne televizije KCTV, u kojem je Kim osobno pregledavao gradilište fregate. Iako nije službeno potvrđeno, mnogi smatraju da bi brod mogao biti opremljen i hipersoničnim projektilima koje je režim navodno uspješno testirao u siječnju.
Može li Sjeverna Koreja održavati ovakav brod?
Unatoč naprednim komponentama koje se ugrađuju, brojni stručnjaci izražavaju sumnju u tehničke i financijske sposobnosti Pjongjanga da završi i operativno koristi ovakav brod. Carl Schuster, bivši kapetan američke mornarice, upozorava da moderna ratna plovila zahtijevaju složenu integraciju oružanih, komunikacijskih i senzorskih sustava – što nadilazi samu izgradnju trupa i motora, javlja CNN.
Slično razmišlja i zastupnik u južnokorejskom parlamentu Kim Byung-kee, član Odbora za obavještajne poslove, koji tvrdi da je operativno korištenje takvog broda izuzetno skupo, jer uključuje i trošak posade, goriva, opreme i infrastrukture. 'Jedan brod takve veličine ne može samostalno operirati. Pitanje je – ima li Pjongjang za to novac?' upitao je.
Usporedba sa SAD-om i stanje flote
Za usporedbu, američki razarači klase Arleigh Burke dugi su 154 metra, a buduće fregate klase Constellation bit će dugačke 151 metar. Iako će nova sjevernokorejska fregata biti manja, riječ je o povijesnom iskoraku u floti koja se danas uglavnom oslanja na stara i mala plovila.
Prema posljednjem izvješću američke obrambene obavještajne agencije (DIA) iz 2021., Sjeverna Koreja posjeduje oko 400 patrolnih brodova i 70 podmornica. Ipak, većina je tehnološki zastarjela. Ključne površinske jedinice su dvije fregate klase Najin iz 1970-ih, koje su danas potpuno izvan svakog suvremenog standarda.
Sumnja u porijeklo tehnologije i ruska veza
Umirovljeni južnokorejski admiral Kim Duk-ki upozorava na sve jače veze između Sjeverne Koreje i Rusije, osobito nakon izbijanja rata u Ukrajini. On ne isključuje mogućnost da je Moskva Pjongjangu pružila raketnu tehnologiju koja bi se mogla ugrađivati na novu fregatu.
Iako projekt još nije dovršen – satelitske snimke pokazuju da nedostaju ključni dijelovi nadgrađa i senzorskih sustava – očekuje se da bi brod mogao biti spreman za probne plovidbe za oko godinu dana.
Kim Jong-un ne odustaje: gradi se i nuklearna podmornica
Ovo nije jedini pomorski projekt Sjeverne Koreje. Kim Jong-un već je najavio gradnju nove mornaričke baze, jer postojeće luke ne mogu primiti velika plovila.
U Sinpu se gradi nuklearna podmornica, a u Chongjinu još jedan veliki ratni brod – možda još jedna fregata ili razarač.