pogledajte hwasong

Najizoliranija zemlja svijeta ima problema sa stanovanjem: Ovako su ih oni riješili

22.03.2025 u 12:44

Bionic
Reading

Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un obišao je novu četvrt Hwasong, koja broji 10.000 stanova. Bit će otvorena 15. travnja, na rođendan njegova djeda, a tamošnji mediji pišu da je on 'energično vodio rad na izradi plana izgradnje'

O Sjevernoj Koreji se mahom piše kad njen vođa Kim Jong Un sudjeluje u ispaljivanju balističkih projektila ili prijeti Americi i svojim južnim susjedima.

No, malo je poznato kako je ova zemlja, desetljećima međunarodno izolirana, a u posljednjih pet godina i 'samoizolirana' zbog pandemije koronavirusa, doživjela graditeljski procvat. 'Dragi vođa' je proteklih dana obišao gradilište četvrti Hwasong u Pyongyangu.

Riječ je o novoj četvrti s 10.000 stanova, koja je dio ambicioznog plana iz 2021. godine. Tada je predviđena gradnja 50.000 stanova u sjevernokorejskoj metropoli, piše CNN.

Nedostatak stambenog prostora

Osiromašena zemlja se, osim s čestim nestašicama hrane i struje bori s posrnulim gospodarstvom, ali i nedostatkom stambenog prostora. Istraživanje južnokorejskog Instituta za građevinarstvo i građevinsku tehnologiju iz 2021. godine pokazalo je kako u zemlji postoji smještaj za samo 70 do 80 posto kućanstava, dok su izvan glavnog grada domovi uglavnom trošni i bez stalnog pristupa struji, vodi i kanalizaciji.

Sjevernokorejski državni mediji pišu kako Hwasong ima brojne nebodere, od kojih su dva povezana mostom, ali i 'obrazovne, komercijalne i uslužne objekte'. Dodaju i da je Kim bio uključen u projektiranje te 'energično vodio rad na izradi plana izgradnje'.

Inače, Kim je posjetio naselje uoči službene ceremonije otvaranja, koja bi se trebala dogoditi 15. travnja, na jedan od najvažnijih tamošnjih praznika, kojim se slavi rođendan njegovog djeda, pokojnog utemeljitelja Sjeverne Koreje, Kim Il Sunga. Time će se dovršiti treća faza izgradnje u Hwasongu, koji je opisan kao 'lijepa i moderna urbana četvrt'.

Širenje rudarskih gradova

S obzirom na ambiciozni plan, Hwasong nije jedino gradilište u Pyongyangu. Uz to, grade se i tisuće stanova u rudarskm gradovima i ruralnim područjima, s ciljem moderniziranja zemlje.

Stanove, izgrađene mahom rukama vojnika i potplaćenih radnika, državne vlasti dodjeljuju, prije svih, najvjernijima vladajućoj obitelji te zaposlenicima sektora koji se smatraju najvrjednijim za naciju, poput znanstvenika i inženjera.

No, stručnjaci su zabrinuti za kvalitetu gradnje, ali i materijala koji se koriste na ovim projektima, pogotovo nakon urušavanja nekoliko novogradnji. Čak su i državni mediji krivicu za takve incidente pripisali 'aljkavoj gradnji' i 'neodgovornom nadzoru dužnosnika'. 

Unatoč tome, Kim Jong Un širi ambiciozni graditeljski plan iz 2021. godine. Proteklog je mjeseca najavio da će 'stare i oronule' četvrti metropole također biti obnovljene u bliskoj budućnosti.