Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture i Hrvatski Telekom (HT) potpisali su četiri ugovora za 21,3 milijuna eura vrijedne projekte razvoja infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja. Pula, Vinkovci te Opuzen i Imotski s okolicom trebali bi dobiti širokopojasni internet do 30. lipnja 2026.
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture (MMPI) potpisalo je s Hrvatskim Telekomom četiri ugovora o provedbi projekata u sklopu Okvirnog nacionalnog programa za razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja.
Riječ je o jedinicama lokalne samouprave u kojima ne postoji dovoljno razvijena komunikacijska mreža za potrebe distribucije usluge širokopojasnog interneta, a provedbom ovog programa bila bi omogućena njezina izgradnja. Projekti su vrijedni gotovo 21,3 milijuna eura te se sufinanciraju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).
Uz ministra mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića te ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa Europske unije (SAFU) Dragana Jelića, ugovore su svečano potpisali član Uprave i glavni direktor za korporativne poslove HT-a (CCO) Siniša Đuranović, član Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije HT-a (CTIO) Boris Drilo te gradonačelnik Vinkovaca Josip Romić, gradonačelnik Pule Filip Zoričić, gradonačelnik Imotskog Ivan Budalić, gradonačelnik Opuzena Ivan Mataga, kao i gradonačelnici i načelnici ostalih gradova i općina obuhvaćenih projektima: gradova Metkovića i Ploča te općina Lokvičići, Podbablje, Proložac, Runovići, Zmijavci, Pojezerje, Kula Norinska, Slivno i Zažablje.
Rok za izvođenje radova i završetak projekata za sva četiri ugovora je 30. lipnja 2026. godine.
'Pravi primjer korištenja fondova EU-a'
'Veliko nam je zadovoljstvo potpisati ova četiri ugovora, a oni dolaze kao dodatak na već tri potpisana ugovora u ovom valu investicija. Ovi su projekti pravi primjer korištenja fondova EU-a zbog toga što govorimo o sinergiji korištenja kapitala privatnog korisnika i fondova EU-a te na taj način jedan plus jedan nisu dva, nego tri. Danas potpisujemo ugovore vrijedne više od 20 milijuna eura.
U ova područja dovest ćemo vodovod 21. stoljeća te ćemo kišnicu koju smo držali u rezervoarima zamijeniti nečime puno primjerenijem vremenu. I ranije smo bili u ovim projektima te smo spojili više od 150 tisuća kućanstava od 2020. do 2023. godine. Time smo se pokazali kao kredibilan partner državi i izvukli iskustva.
Ono što smo naučili kroz provedbu jest da se penetracija novih korisnika povećava za 10, a ponegdje i 15 posto. To otvara prilike za razvoj gospodarstva te bolje funkcioniranje zdravstva i školstva. Još davno su u OECD-u rekli da 10 posto penetracije u širokopojasni internet daje rast od jedan posto BDP-a u lokalnoj zajednici. Vjerujemo u ovakve projekte, vjerujemo u njihovu dobrobit i nadam se da će oni zaista služiti građanima', poručio je Boris Drilo.
'Spojili više od 150.000 kućanstava'
'Izražavam veliko zadovoljstvo time što smo partneri u projektima koji su naš DNK što se tiče ulaganja u telekomunikacijsku infrastrukturu. Uložili smo više od 1,2 milijarde eura u našu telekomunikacijsku infrastrukturu te spojili više od 150.000 kućanstava.
Ovi projekti su zahtjevni, ne daju puno vremena i zahtijevaju koordinaciju, naročito s vodstvima jedinica lokalne samouprave, raznih institucija i Hrvatskih cesta. Bitno je da cijeli proces glatko teče i da nema zastoja. Imamo iskustva u ovakvim projektima i vjerujemo da radimo dobru stvar za lokalnu zajednicu', rekao je Siniša Đuranović.
Sve se može riješiti putem interneta
'Izuzetno sam zadovoljan potpisivanjem ovih ugovora, vrijednih više od 20 milijuna eura, od čega je 12,8 milijuna eura bespovratnih sredstava. Znamo da je digitalizacija uzela maha i da se sad sve može riješiti putem interneta. Tamo gdje nema komercijalnog interesa uskače Europska unija. Imamo cijeli niz takvih i sličnih projekata kako bismo doveli širokopojasni internet u svaki djelić Hrvatske.
Trenutno u komponenti digitalne transformacije imamo 25 potpisanih ugovora, vrijednih više od 341,1 milijun eura, od čega je 124 milijuna eura bespovratnih sredstava. Bit će još takvih projekata. Ukupno, kao SAFU, imamo potpisanih 499 ugovora, vrijednih 2,4 milijarde eura, od čega je 1,4 milijarde eura bespovratno', istaknuo je Dragan Jelić.
Osiguravanje jednakopravnosti građana
'Surađujemo u osmišljavanju i provedbi, što je i najveći izazov kad se osiguraju financijska sredstva. Širokopojasni internet je osnova današnjeg života i poslovanja. Moramo osigurati to da i u ruralnim prostorima, u kojima ne postoji komercijalni interes, osiguramo jednakopravnost građana te im omogućimo da ostanu na svojim prostorima. Cilj je bio da se financiranjem takvih i sličnih projekata osigura širokopojasni internet za milijun ljudi.
Ukupna vrijednost financiranja iz NPOO-a je 40 milijuna eura. Ovo nisu svi gradovi i općine koji su ušli u financiranje i imat ćemo još ugovora koje trebamo potpisati', poručio je ministar Oleg Butković.