Analitičari Goldman Sachsa i UBS-a procjenjuju kako bi zbog rastućih rizika od recesije i povećanog interesa ulagača cijene zlata mogle još rasti
Unatoč trgovinskog politici Donalda Trumpa, koja je proteklih tjedana uzdrmala burze, cijene zlata nastavljaju rasti. Krajem protekloga tjedna ono je premašilo vrijednost od 3200 dolara po unci (31,1 gram), u ponedjeljak je doseglo povijesni maksimum od 3245 dolara, a trenutno se i dalje zadržava iznad 3200 dolara.
Analitičari američkih investicijskih banaka Goldman Sachs i UBS, potaknuti tim kretanjima, podigli su svoje procjene vrijednosti zlata do kraja ove, ali i u sljedećoj godini.
Analitičari Goldman Sachsa predvođeni Linom Thomas očekuju da bi unca zlata do kraja godine trebala stajati 3700 dolara, dok bi sredinom 2026. godine ona mogla doseći razinu od čak 4000 dolara.
Potencijalni recesijski izgledi
Strateginja UBS-a Joni Teves bila je nešto opreznija u prognozama, pa je procijenila da bi krajem ove godine cijena unce zlata trebala doseći 3500 dolara, piše Bloomberg.
U odnosu na ranije prognoze, obje su investicijske banke poboljšale svoje prognoze cijena. Učinile su to i u ožujku, ukazujući na nesigurnost koju donosi Trumpova trgovinska politika, ali i potencijalni recesijski izgledi. Iz Goldman Sachsa tvrde da bi institucionalni ulagači mogli u prosjeku kupovati oko 80 tona zlata mjesečno.
'Nedavni tokovi iznenadili su kretanjem prema gore, vjerojatno odražavajući obnovljenu potražnju ulagača za zaštitu od rizika recesije i pad cijena imovine od rizika', rekli su analitičari Goldmana, procjenjujući da postoji 45 posto šanse za recesiju.
Svi traže zlato
Ako se to dogodi 'priljevi u ETF-ove mogli bi se dodatno ubrzati i gurnuti cijene zlata na 3880 dolara do kraja godine', smatraju u Goldman Sachsu.
U UBS-u očekuju da će potražnju za zlatom generirati središnje banke, dugoročni upravitelji imovinom, makro fondovi, ETF-ovi i mali ulagači, kako bi diverzificirali sigurna financijska 'utočišta'.
'Omjer pozicija u zlatu i ukupne imovine fonda u zlatu mogao bi premašiti razine dosegnute 2020., iako ne bi nužno dosegnuo vrhunac 2012.-'13. Trajna neizvjesnost povećava potrebu za diverzifikacijom portfelja, što pogoduje zlatu', smatra Teves, dodajući da bi stroži uvjeti likvidnosti mogli pridonijeti većim kretanjima cijena.