strah od recesije

Kriza kuca na vrata: Ovo su najsigurnija utočišta, među njima i valuta koja je mnoge Hrvate zavila u crno

07.04.2025 u 09:36

Bionic
Reading

Investitori se, suočeni s mogućom recesijom i sve većim geopolitičkim napetostima, ubrzano povlače iz rizične imovine i okreću sigurnim utočištima – japanskom jenu, švicarskom franku, zlatu i državnim obveznicama

U samo nekoliko dana jen je ojačao za oko tri posto u odnosu na američki dolar, a analitičari ističu da bi njegova uloga zaštitne valute mogla samo porasti u mjesecima koji dolaze.

'Japanski jen bit će dobar – vjerojatno i najbolji – kandidat za zaštitu od trgovinskih napetosti i moguće recesije u SAD-u iz niza dobro poznatih razloga', izjavio je Ebrahim Rahbari, direktor strategije kamatnih stopa u Absolute Strategy Researchu, prenosi CNBC.

Rahbari pojašnjava da jen ostaje podcijenjen, a istodobno se očekuje pad kamatnih stopa u SAD-u, što će još smanjiti kamatne razlike između dviju valuta. Iako je Japan velika izvozna sila, trenutačno manje ovisi o međunarodnoj trgovini, što samo pojačava atraktivnost njegove valute.

Švicarski franak kao čvrsta alternativa

Osim jena, investitori se sve više okreću švicarskom franku, koji je također ojačao za više od tri posto, dosegnuvši razinu od 0,8522 prema američkom dolaru. Riječ je o još jednom tradicionalnom utočištu u nesigurnim vremenima, a brojni stručnjaci vjeruju da franak trenutačno nudi i nešto stabilniju zaštitu.

'I japanski jen i švicarski franak korisni su alati za ublažavanje burnih reakcija tržišta na carine', poručio je Matt Orton, direktor tržišne strategije u Raymond James Investment Managementu, dodavši da franak ima prednost zbog neizvjesnosti oko daljnjeg djelovanja japanske središnje banke.

'Egzotične' valute pod povećalom

Uz klasična sigurna utočišta, analitičari sve više promatraju alternativna rješenja. Jedno od njih je brazilski real, valuta koja je ove godine među najuspješnijima.

'Real je trenutačno jeftin, ima visok prinos i relativno je manje izložen globalnoj trgovini', ističe Rahbari.

Iako se real ne može uspoređivati s jenom ili frankom po stabilnosti, njegova atraktivnost raste zahvaljujući povoljnim strukturnim čimbenicima i interesu investitora koji traže raznolika rješenja.

Velik povratak obveznica

Strah od recesije i pad povjerenja u dionička tržišta rezultirali su valom kupnji državnih obveznica. Potražnja za američkim i japanskim obveznicama raste, što je uzrokovalo snažan pad prinosa.

Prinos na 10-godišnju američku državnu obveznicu pao je s početka travnja za šest posto, dosegnuvši 3,873 posto, dok je japanska 10-godišnja obveznica pala na 1,05 posto, što je najniža razina od prosinca prošle godine.

'Investitori se povlače iz dionica i okreću sigurnijim klasama imovine: američkim obveznicama, zlatnim polugama, terminskim ugovorima na dolar, naftu, opcijama na volatilnost te derivatima indeksa', rekao je José Torres, viši ekonomist u Interactive Brokersu.

Zlato ponovno zablistalo

Cijena zlata je nakon Trumpove objave o carinama skočila na rekordnu razinu. Iako se poslije toga djelomično stabilizirala, zlato i dalje ostaje na visokoj cijeni, potvrđujući svoju ulogu zaštite u neizvjesnim vremenima.

'Zlato i dalje jača zbog neizvjesnosti u trgovinskim odnosima, povećanih geopolitičkih napetosti, slabijeg dolara, rasta kupnji središnjih banaka i povećanog rizika od recesije', ističu analitičari BMI-ja.

Jeff Ng iz banke Sumitomo Mitsui podsjeća da ono tradicionalno funkcionira kao sigurna luka u trenucima financijskih kriza te da potražnja iz kućanstava i država ostaje visoka. Ipak, upozorava da su cijene možda već dosegle gornju granicu.

Adrian Ash, direktor istraživanja u BullionVaultu, vjeruje da aktualna situacija ide u prilog daljnjem rastu cijene zlata.

'Slabija trgovina, veći troškovi proizvodnje i pad profitnih marži snažno pogađaju burze, a geopolitičko nepovjerenje raste. Takva sumorna slika svjetske ekonomije savršena je podloga za daljnji rast cijene zlata', zaključuje Ash.

Dionice u slobodnom padu

Američke burze zaključile su prošli tjedan s padom od čak 9,08 posto, prema podacima FactSeta, što je jedan od najgorih tjedana za ulagače u posljednje vrijeme. JPMorgan je, kao odgovor na nova kretanja, podigao izglede za američku i globalnu recesiju do kraja godine na 60 posto, s prethodnih 40 posto.

'Dionice trenutačno nitko ne želi', poručio je Orton iz Raymond Jamesa.