Zemlje s najvećim prinosima od najma i najpovoljnijim porezima na nekretnine daju najbolje financijske povrate na ulaganje u nekretnine. Evo gdje je najbolje ulagati u nekretnine u Europi
Najbolje europske zemlje za ulaganje u nekretnine 2025. godine nalaze se u srednjoj i istočnoj Europi, a Moldavija prednjači, piše Euronews.
Ova zemlja dobila je najvišu ocjenu u novom istraživanju koje je analiziralo najbolje prilike za ulaganje u nekretnine u Europi, pokazuju podaci britanske osiguravateljske tvrtke William Russell.
Moldavija, Litva i Sjeverna Makedonija
Pregledani su ključni elementi ulaganja u nekretnine, uključujući porezne stope na nekretnine, porez na prihod od najma i bruto prinose od najma.
U prethodnom istraživanju britanske tvrtke za selidbe 1st Move International, Litva je bila najbolji izbor. Sada je zauzela drugo mjesto, a nakon nje slijedi Sjeverna Makedonija. Moldavija je u istraživanju opisana kao "rastuće tržište s visokim prinosima za rane, na rizik tolerantne investitore u nekretnine".
Zemlja je visoko rangirana zahvaljujući svojoj prijestolnici Kišnjevu, koja je posljednjih godina zabilježila stabilan razvoj u infrastrukturi, ugostiteljstvu i poslovnom sektoru.
Ovo, u kombinaciji s rastućim turizmom potaknutim vinskom industrijom i kulturnom baštinom zemlje, nudi prilike za kratkoročni najam.
Međutim, zemlja trenutno nije članica EU-a, iako je kandidat za pristupanje bloku. Litva je na drugom mjestu.
Cijene nekretnina u Litvi porasle za 10 posto
Cijene nekretnina u Listi porasle su za gotovo 10 posto u posljednja tri mjeseca 2024. godine u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, prema podacima Eurostata, a očekuje se da će se taj trend nastaviti.
Unatoč tome što su cijene nekretnina posljednjih godina u zemlji znatno porasle, lokacija i dalje privlači strance jer za njih nema ograničenja pri kupnji nekretnina.
Sjeverna Makedonija, još jedna zemlja kandidat za EU, rangirana je kao treća najbolja opcija. Skoplje doživljava urbani rast, nadogradnju infrastrukture i povećanu potražnju za stambenim i poslovnim prostorima.
Zemlja nudi niske poreze uz pojednostavljen proces stjecanja nekretnina, a postoje i vladini poticaji za strana ulaganja. Prema izvješću, Sjeverna Makedonija također se može pohvaliti bruto prinosom od najma od približno 6,47 posto godišnje, što ukazuje na snažan povrat u odnosu na vrijednost nekretnine.
Prinosi u Hrvatskoj 4,91 posto
Prema ovom istraživanju, Srbija, Irska i Latvija također obećavaju ‘vrlo dobre’ stope prinosa, s godišnjim bruto prinosima od više od 7 posto.
U Irskoj su visoki prinosi uglavnom rezultat visokih cijena najma, ali visoki porezi smanjuju godišnji neto prihod. Zemlja se suočava s krizom stanovanja jer se ne gradi dovoljno novih domova za domicilno stanovništvo, a cijene i dalje ubrzano rastu. Među 36 promatranih zemalja Hrvatska je zauzela 14 mjesto s godišnjim prinosom od 4,91 posto.
Zemlje s najvišim bruto prinosima od najma, u kombinaciji s relativno niskim prosječnim porezom na prihod od najma, uključuju Andoru, Crnu Goru i Bugarsku.
Unatoč nešto višoj poreznoj stopi (21 posto), Italija ima treću najvišu stopu povrata od najma zahvaljujući visokim prinosima (7,56 posto), što bi moglo biti privlačno ovisno o specifičnim investicijskim ciljevima.
'Iako su bruto prinos od najma i prosječna porezna stopa na prihod od najma važni čimbenici u analizi ulaganja u nekretnine, ključno je uzeti u obzir i druge faktore poput stope nepopunjenosti, troškova upravljanja nekretninama i lokalnih tržišnih uvjeta', zaključuje se u istraživanju.