istraživanje Eurobarometra

Gdje su cijene nekretnina i najamnina lani najviše porasle u Europi i gdje tu Hrvatska?

18.04.2025 u 07:29

Bionic
Reading

Rast troškova života i dalje su najveća briga građana Europske unije, pokazalo je najnovije istraživanje Eurobarometra za 2024. godinu. Taj podatak ne iznenađuje s obzirom na to da cijene stanovanja nastavljaju nezaustavljivo rasti diljem EU-a

U posljednjem kvartalu 2024. godine cijene nekretnina u EU porasle su u prosjeku za 4,9 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok su najamnine porasle za 3,2 posto. Na godišnjoj razini, cijene kuća i stanova u EU-u povećale su se za 3,3 posto, a najamnine za 3,1 posto.

Hrvatska u vrhu

Promjene cijena bile su vrlo različite među zemljama članicama, a pojedine države čak su zabilježile i pad. Prema podacima Eurostata, u 2024. godini prosječna godišnja promjena cijena nekretnina u EU-u kretala se od pada od 5,2 posto u Luksemburgu do rasta od čak 16,5 posto u Bugarskoj, piše Euronews.

Pad cijena zabilježen je još u Francuskoj (–3,7 %), Finskoj (–3,5 %), Njemačkoj (–1,6 %) i Austriji (–0,2 %).

S druge strane, uz Bugarsku, najveće skokove cijena bilježili su Poljska (15,0 %), Mađarska (12,8 %) i Hrvatska (10,4 %).

Velik rast cijena zabilježen je i u Portugalu (9,1 %), Španjolskoj (8,5 %), Irskoj (8,5 %) te Nizozemskoj (8,2 %).

Prema britanskom Uredu za nacionalnu statistiku (ONS), prosječna godišnja inflacija cijena nekretnina u Ujedinjenom Kraljevstvu iznosila je 4,6 posto zaključno s prosincem 2024.

Istočna i jugoistočna Europa predvode rast

Zemlje istočne i jugoistočne Europe prednjače po skoku cijena nekretnina, dok su zapadnoeuropske i sjevernoeuropske države uglavnom zabilježile slabiji rast ili stagnaciju.

Promatrajući samo četvrti kvartal 2024. u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine, najveći skok cijena zabilježila je Bugarska s rastom od 18,3 posto, slijede Mađarska (13,0 %) Portugal (11,5 %) i Hrvatska s 10,4 posto.

Od četiri najveća gospodarstva EU-a, Španjolska je imala najveći kvartalni rast cijena od 11,3 posto, dok su Francuska i Finska zabilježile pad od 1,9 posto.

U istom razdoblju cijene nekretnina u Njemačkoj porasle su za 1,9 posto, a u Italiji za 4,5 posto.

Turska kao značajna iznimka

Među zemljama izvan EU-a posebno se ističe Turska, koja se već godinama suočava s visokom inflacijom. U 2024. godini cijene nekretnina u Turskoj porasle su za čak 41,5 posto, dok je u posljednjem kvartalu zabilježen rast od 28,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Najamnine rastu sporije od cijena nekretnina

Povećanje najamnina u EU-u ostalo je nešto ispod rasta cijena stanova. Godišnja prosječna stopa rasta najamnina u 2024. iznosila je 3,1 posto, a u posljednjem kvartalu 3,2 posto, dok su cijene nekretnina rasle po stopama od 3,2 odnosno 4,9 posto.

Godišnje promjene najamnina među državama članicama kretale su se od pada od 0,9 posto u Estoniji (jedinoj zemlji s padom) do rasta od 12,4 posto u Mađarskoj. Hrvatska se i ovdje smjestila iznad prosjeka u EU sa 4,4 posto.

Kao i kod cijena nekretnina, zemlje istočne Europe i Balkana prednjačile su u rastu najamnina, dok su zapadne i sjeverne zemlje bilježile skromnije promjene ili stagnaciju.

Njemačka (2,2 %) i Francuska (2,3 %) zabilježile su rast najamnina ispod prosjeka EU-a, dok je Italija (3,2 %) bila blago iznad prosjeka.

U Ujedinjenom Kraljevstvu prosječne najamnine porasle su za 9,0 posto tijekom 2024. godine, gotovo dvostruko više od rasta cijena nekretnina koji je iznosio 4,6 posto.

U EU-u, promatrajući samo posljednji kvartal 2024., godišnje povećanje najamnina kretalo se od 1,1 posto u Litvi do 11,3 posto u Mađarskoj.

Turska daleko iznad svih

Turska je ponovno bila drastična iznimka. Godišnji prosječni rast najamnina u 2024. dosegnuo je nevjerojatnih 117,2 posto, dok je u posljednjem kvartalu zabilježen skok od 109 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

S obzirom na izrazito visoku inflaciju, u slučaju Turske korisnije je analizirati realne, odnosno inflacijski prilagođene promjene, budući da su i plaće, primjerice minimalna neto plaća, porasle za čak 71 posto u 2024. godini u odnosu na 2023.