resetiranje svijeta

Kina se hitro okrenula Europi: Na Mediteran već stiže više njihove robe. EU je sumnjičav

17.04.2025 u 20:13

Bionic
Reading

Kineski dužnosnici i poduzeća traže bliže veze s Europskom unijom usred trgovinskog rata koji vodi Donald Trump, no unatoč njihovim naporima, Unija ostaje duboko skeptična, strahujući da bi mogla postati odlagalište za kinesku robu preusmjerenu s američkog tržišta

Peking nastoji produbiti odnose s najvećim svjetskim trgovinskim blokom da bi pronašao alternativna tržišta za svoje proizvode, usprkos visokim carinama koje je uvela američka administracija. Proteklih tjedana Kina je poslala niz trgovinskih izaslanstava u europske prijestolnice, a kineske tvornice aktivno razmatraju preusmjeravanje robe prema europskom tržištu, prenosi Financial Times.

Čelnici EU-a također su javno naglasili potrebu za intenzivnijom suradnjom s Kinom, što predstavlja zaokret u odnosu na njihove ranije pozive na 'smanjenje rizika' povezanih s oslanjanjem na kineske opskrbne lance. Ipak, pokušaj 'resetiranja' odnosa između EU-a i Kine suočen je s dubokim razlikama – od kineskih velikih trgovinskih suficita i ograničenog pristupa vlastitom tržištu do prikrivene podrške ratu Rusije protiv Ukrajine.

Redefiniranje trgovinskih odnosa

'Vrijeme je da Kina i Europa krenu iznova', izjavio je Zhang Yansheng, viši istraživač pri državnom think tanku Kineske akademije za makroekonomska istraživanja. Trumpova carinska politika, rekao je, 'pruža priliku za redefiniranje naših trgovinskih odnosa – Kina bi trebala više izvoziti u Europu, ali i više uvoziti'.

Trump je uveo nove carine na kineski izvoz, a one su dosegnule 245 posto, čime je ozbiljno ugrozio trgovinsku razmjenu između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava. Peking je uzvratio protucarinama od 125 posto. U međuvremenu je Europska unija pogođena carinama od 10 posto, a one bi mogle porasti na 20 posto ako u pregovorima u iduća tri mjeseca ne udovolje zahtjevima Washingtona.

Ova napeta situacija potaknula je novi val diplomatske aktivnosti između Pekinga i Bruxellesa te obje strane traže ravnotežu u odnosima sa SAD-om. Kineski predsjednik Xi Jinping izjavio je prošlog tjedna, tijekom posjeta španjolskog premijera Pedra Sáncheza, da bi Kina i Unija trebale 'zajednički stati na kraj jednostranom maltretiranju'.

I EU i Kina trebaju alternativna tržišta

Čak je i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, inače gorljiva zagovornica 'smanjenja rizika', rekla kineskom premijeru Li Qiangu da bi obje strane trebale surađivati da bi osigurale 'stabilnost i predvidljivost' globalnog gospodarstva.

'I EU i Kina trebaju alternativna tržišta, ali i osjećaj stabilnosti', dodao je François Chimits, ekonomist Mercator instituta za kineske studije (MERICS). 'S taktičkog gledišta, jačanje bilateralne suradnje povećava njihovu pregovaračku moć u odnosima sa SAD-om.'

Kinesko ministarstvo trgovine posljednjih tjedana poslalo je izaslanstva na događaje u Stockholmu, Budimpešti, Oslu i Hannoveru, s ciljem jačanja interesa za ulaganja u Kinu. Strane tvrtke, međutim, sve češće ukazuju na prepreke u pristupu kineskom tržištu.

Peking traži investicije

Peter Burnett, izvršni direktor Kinesko-britanskog poslovnog vijeća, istaknuo je da je Peking poslao veliko izaslanstvo dužnosnika i menadžera na događaj 'Investirajte u Kinu', održan ovog mjeseca u londonskom Centru kraljice Elizabete II. 'Za međunarodna poduzeća poruka Kine je jasna: dobrodošli ste i želimo da više radite', rekao je.

Kineski proizvođači i izvoznici također intenzivno traže kupce na europskim tržištima. 'Naporno radimo na širenju poslovanja u Europi i ostvarujemo napredak', rekao je menadžer tvrtke Petpal, velikog kineskog proizvođača hrane za kućne ljubimce.

Jaromir Cernik iz CTP-a, velikog ulagača u europsku industrijsku imovinu, ocijenio je da će američke carine potaknuti 'globalizaciju kineskih poduzeća'. Dodao je i da kineska potražnja za tvorničkim i skladišnim prostorom u Europi rapidno raste.

Europske vlade oprezne

Unatoč tome, europske vlade, kako navodi osoba bliska kineskim izaslanstvima, imaju malo toga konkretno ponuditi jer su mnoge tvrtke još uvijek vrlo oprezne u pogledu ulaganja u Kinu. Istraživanje Europske gospodarske komore u Kini iz prošle godine pokazalo je da je više od četvrtine ispitanika pesimistično oko potencijalnog rasta, a 44 posto njih izrazilo je zabrinutost zbog profitabilnosti.

Slaba domaća potrošnja u Kini pridonosi deflacijskim pritiscima, jačajući cjenovnu konkurenciju i smanjujući atraktivnost njezinog tržišta za strane tvrtke.

Svaki pokušaj popuštanja napetosti morao bi također adresirati niz ozbiljnih problema. EU je kritizirao Kinu zbog njezina savezništva s Rusijom i neizravne potpore invaziji na Ukrajinu. Belgija je, osim toga, otvorila istragu protiv Huaweija zbog navodnog podmićivanja članova Europskog parlamenta – a te optužbe tvrtka odbacuje.

Xi je u simboličnom potezu otkazao samit kojim se trebala obilježiti 50. godišnjica bilateralnih odnosa te će umjesto toga u srpnju ugostiti Ursulu von der Leyen i predsjednika Europskog vijeća Antónia Costu u Pekingu – a susret je prvotno trebao biti održan u Bruxellesu. Istovremeno će prisustvovati paradi povodom Dana pobjede u Moskvi, kojom se obilježava 70 godina završetka Drugoga svjetskog rata.

Kina preplavljuje tržište jeftinom robom

Jedan od ključnih izvora napetosti ostaje i trgovina. Prošle godine kineski izvoz u EU bio je više nego dvostruko veći od uvoza, što je izazvalo zabrinutost da Kina koristi strategiju industrijskog viška kapaciteta da bi nadoknadila slabosti domaćeg gospodarstva, istovremeno preplavljujući europsko tržište jeftinom robom i ugrožavajući lokalne proizvođače.

Von der Leyen je prošlog mjeseca ponovila zabrinutosti koje je ranije iznio i Trump, upozorivši da pojedine zemlje 'nepošteno koriste postojeća pravila'. EU je otvorio niz istraga vezanih uz trgovinsku zaštitu – od električnih vozila do šperploča – od kojih su neke dovele do uvođenja carina viših od 100 posto. Peking je odgovorio protuistragama o svinjetini, konjaku i mliječnim proizvodima iz EU-a.

Zaštitne mjere protiv dampinga

'Odnosi Europe i Kine trenutno su na povijesno niskoj razini uslijed rastuće trgovinske neravnoteže, kineske potpore Rusiji i sve učestalijih kineskih kibernetičkih napada diljem Europe', izjavio je Noah Barkin iz konzultantske kuće Rhodium Group. 'U takvom kontekstu teško je zamisliti značajno poboljšanje odnosa između Bruxellesa i Pekinga.'

Ipak, ako pregovori sa SAD-om ne uspiju i carine ostanu na snazi, EU bi mogao zaključiti da je i loš dogovor s Pekingom bolji od trgovinskog rata na dva fronta – i s Kinom i sa Sjedinjenim Državama.

Von der Leyen nedavno je za Financial Times izjavila kako će EU 'poduzeti zaštitne mjere' protiv dampinga, dodajući da je kineski premijer Li obećao poduzeti korake za jačanje domaće potrošnje i apsorbiranje viškova proizvodnje.

Kina i Unija dogovorile su jačanje dijaloga na visokoj razini da bi se riješila pitanja carina na kineska električna vozila. Peking također može računati na potporu nekih njemačkih kompanija s jakom prisutnošću u Kini. Politički dokument, koji je nedavno kružio među predstavnicima njemačkih korporacija u Kini, pozvao je novu vladu u Berlinu da 'odigra aktivniju ulogu' u zaštiti njihovih poslovnih interesa.

Nesporazum između Kine i EU-a

Pokazatelji iz sektora prijevoza robe sugeriraju rane znakove preusmjeravanja trgovine. Indeks tereta iz luke Ningbo pokazao je da su cijene za Zapadnu obalu SAD-a pale za 18 posto u tjednu do 11. travnja, a one za Mediteran porasle su za 15 posto.

Zhang iz Akademije za makroekonomska istraživanja ustvrdio je da je prošle godine došlo do 'ozbiljnog nesporazuma' između Kine i EU-a. Delegacija kojoj je on prisustvovao naišla je na hladan prijem. 'Europljani su gledali na Kinu s pristranim pogledom, želeći 'smanjenje rizika' iz njezinih industrijskih i opskrbnih lanaca', rekao je. Ipak, priznao je da je i Kina 'previše pokazivala mišiće'.

'Kina i Europa moraju se ponovno upoznati i razumjeti', zaključio je.