Usporedno s obvezom prijava nekretnina Poreznoj upravi, kako bi se utvrdila obveza plaćanja poreza na nekretnine, zabilježen je skok broja promjena prebivališta od čak 73 posto. Razlog tomu bi moglo biti stvarno sređivanje podataka o prebivalištu, ali i možebitno izbjegavanje plaćanja poreza
Do 1. travnja vlasnici stambenih nekretnina u Hrvatskoj trebali su prijaviti Poreznoj upravi sve podatke bitne za određivanje poreza na nekretnine. Poreznici su, s obzirom na velik broj pitanja građana, nekoliko puta izlazili u javnost s pojašnjenjima tko treba prijaviti nekretninu i zašto.
Istovremeno se 'u sjeni' odvio još jedan trend koji dosad nije bio zabilježen. Naime, Ministarstvo unutarnjih poslova je tijekom ožujka zabilježilo čak 18.624 promjene prebivališta unutar Republike Hrvatske. Riječ je o značajnom povećanju u odnosu na isti mjesec lani, kad su zabilježene 10.792 promjene prebivališta. Razlika je, dakle, 73 posto, piše Lider.
Oslobođenje od poreza
Razlog tomu nije teško pretpostaviti. Porez na nekretnine se ne plaća za nekretninu koja služi za stalno stanovanje, niti za onu u kojoj živi član obitelji ili podstanar s valjanim ugovorom o dugoročnom najmu (najmanje 10 mjeseci). Rješenje o porezu, pak, donosi se sukladno utvrđenom stanju, namjeni i vlasništvu nekretnine na dan 31. ožujka godine za koju se određuje porez.
To je ujedno i razlog tolikog broja promjena prebivališta. Neki dosad nisu prijavljivali prebivalište na adresama na kojima zaista i žive, dok su drugi vjerojatno time odlučili izbjeći plaćanje poreza.
No, zasad nije poznato koliko je građana ispunilo obrasce za prijavu nekretnina, niti koliko će ih plaćati porez, a koliko ih je oslobođeno te financijske obveze. Stvarni učinci poreza na nekretnine, kako fiskalni tako i društven, bit će poznati tek nakon dulje provedbe i analize svih relevantnih podataka.