Tjedan turbulencija izazvan carinama američkog predsjednika Donalda Trumpa pokazao je malo znakova popuštanja u petak, s tržištima ponovno u padu i stranim čelnicima koji pokušavaju smisliti kako odgovoriti na Trumpovu demontažu svjetskog trgovinskog poretka
Pogođena financijska tržišta dobila su kratku odgodu u srijedu kada je Trump odlučio pauzirati carine za desetke zemalja na 90 dana. Međutim, njegov eskalirajući trgovinski rat s drugom svjetskom ekonomijom, Kinom, potaknuo je strahove od recesije i daljnje odmazde.
Američki ministar financija Scott Bessent pokušao je umiriti skeptike rekavši na sastanku kabineta u četvrtak da više od 75 zemalja želi započeti trgovinske pregovore, a sam Trump izrazio je nadu u dogovor s Kinom.
No neizvjesnost je u međuvremenu nastavila vladati svjetskim burzama. Indeks S&P 500 završio je 3,5 posto niže u četvrtak i sada je u padu od oko 15 posto u odnosu na svoj najviši nivo u veljači.
Azijski indeksi slijedili su pad Wall Streeta u petak, pri čemu je japanski Nikkei pao za gotovo 5 posto, a dionice u Hong Kongu krenule su prema najvećem tjednom padu od 2008. godine.
Rasprodaja američkih državnih obveznica - koja je privukla Trumpovu pozornost prije pauze u srijedu - ponovno je ubrzala u petak.
Bessent je u četvrtak odbacio obnovljena tržišna previranja i rekao da bi sklapanje ugovora s drugim zemljama donijelo sigurnost.
SAD i Vijetnam složili su se započeti službene trgovinske pregovore, priopćila je Bijela kuća. To proizvodno središte jugoistočne Azije spremno je zaustaviti kinesku robu koja se isporučuje u Sjedinjene Države preko njegova teritorija u nadi da će izbjeći carine, ekskluzivno je izvijestio Reuters u petak.
Japanski premijer Shigeru Ishiba u međuvremenu je uspostavio radnu skupinu za trgovinu koja se nada posjetiti Washington sljedeći tjedan. Tajvan je također rekao da očekuje da će biti uključen u prvu skupinu trgovinskih partnera koji će voditi razgovore s Washingtonom.
Dogovor s Kinom?
Dok je Trump iznenada pauzirao svoje 'recipročne' carine za druge zemlje nekoliko sati nakon što su stupile na snagu ranije ovog tjedna, povećao je carine na kineski uvoz kao kaznu za početni potez Pekinga da uzvrati.
Trump je sada uveo nove carine na kinesku robu od 145 posto, rekao je dužnosnik Bijele kuće.
Kineski dužnosnici razgovarali su s drugim trgovinskim partnerima o tome kako se nositi s američkim carinama.
Trump je novinarima u Bijeloj kući rekao kako misli da Sjedinjene Države mogu sklopiti dogovor s Kinom, ali je ponovio svoj argument da je Peking 'stvarno iskorištavao' SAD dugo vremena.
'Siguran sam da ćemo se jako dobro slagati', rekao je Trump i dodao da poštuje kineskog predsjednika Xi Jinpinga. "U pravom smislu, on je moj prijatelj dugo vremena i mislim da ćemo na kraju razraditi nešto što je jako dobro za obje zemlje'-
Kina, koja je odbacila ono što je nazvala prijetnjama i ucjenama iz Washingtona, ograničila je uvoz holivudskih filmova, ciljajući na jedan od najistaknutijih američkih izvoznih proizvoda.
Carinska pauza SAD-a također se ne odnosi na carine koje plaćaju Kanada i Meksiko, čija roba još uvijek podliježe carinama od 25 posto vezanim uz fentanil osim ako nije u skladu s pravilima o podrijetlu, obuhvaćenim trgovinskim sporazumom SAD-Meksiko-Kanada.
Budući da među tri glavna trgovinska partnera SAD-a postoje trgovinska neprijateljstva, Goldman Sachs procjenjuje vjerojatnost recesije na 45 posto.
Čak i uz najnovije pauziranje carina, ukupna prosječna stopa uvoznih carina koje je uveo SAD najviša je u više od jednog stoljeća, prema znanstvenicima sa Sveučilišta Yale.
Pauza također nije uspjela ublažiti brige poslovnih čelnika o posljedicama Trumpova trgovinskog rata i njegove kaotične provedbe: skokoviti troškovi, pad narudžbi i poremećeni lanci opskrbe.
Međutim, pozitivan je signal došao iz EU-a koji je rekao da će pauzirati svoje prve protucarine.
EU je sljedeći utorak trebao pokrenuti protucarine na oko 21 milijardu eura uvoza iz SAD-a kao odgovor na Trumpove carine od 25 posto na čelik i aluminij. Još uvijek procjenjuje kako odgovoriti na carine na automobile u SAD-u i šire namete od 10 posto koji su ostali na snazi.
Ministri financija iz bloka od 27 zemalja u petak će razgovarati o tome kako iskoristiti stanku za postizanje trgovinskog sporazuma s Washingtonom i kako koordinirati svoje napore u rješavanju carina ako to ne postignu.
Europske vlasti procjenjuju da bi učinak carina SAD-a na njihovo gospodarstvo iznosio 0,5 do 1 posto BDP-a. S obzirom da se predviđa rast gospodarstva EU-a u cjelini od 0,9 posto ove godine, prema Europskoj središnjoj banci, carine SAD-a mogle bi gurnuti EU u recesiju.