trgovinski rat

Trump bi mogao imati problem zbog carina: 'Kina se spremala na ovakvu situaciju'

11.04.2025 u 12:12

Bionic
Reading

Zbog američkih carina, svjetska tržišta su pala, no kineske se burze i dalje drže. Analitičari ističu kako je Kina bila spremna na ovakav scenarij zahvaljujući iskustvima iz prvog mandata Donalda Trumpa. No, novi ekonomski okršaj mogao bi osjetiti cijeli svijet.

Američki predsjednik Donald Trump nekoliko dana nakon što je uveo recipročne carine na uvoz iz velikog dijela svijeta, naprasno je odlučio odgoditi tu odluku za 90 dana. Carine su izazvale potrese na tržištima, naročito na burzama koje bilježe strahovite skokove.

Financijski analitičar InterCapitala, Krešo Vugrinčić rekao je u HRT-ovoj emisiji 'U mreži Prvog' da je situacija na tržištima utjecala na Trumpovu odluku da reterira.

'Smatram da je logično da se u jednom periodu pregovori događaju. Trumpova administracija je rekla da Amerika ide agresivno kako bi pozvali zemlje za stol i da krenu pregovarati, rekao je Vugrinčić i dodao da je Trump to najavljivao još u svojoj predizbornoj kampanji.

'Ovih 10 posto ne vjerujem da će se maknuti, ali manje-više svi mogu živjeti s time. Između inicijalno najavljenih carina i ovih 10 posto, gdje će biti ishod, nitko ne zna', naglasio je Vugrinčić.

No, dok je tržište počelo padati, cijene obveznica su počele rasti. To je uobičajeno, jer investitori ulažu svoj kapital u nešto što smatraju sigurnom financijskom imovinom.

'Nakon toga se to promijenilo i prinosi na dionice su krenuli rasti, a cijene obveznica su krenule padati. Što se tiče Kine, to može biti čimbenik određenog pritiska', rekao je analitičar InterCapitala.

Fokus na trećim tržištima

Govoreći o Kini, svi se slažu da je ona Trumpova glavna meta. Zvonimir Stopić, profesor na Odsjeku za globalnu povijest Sveučilišta Capital Normal u Pekingu, naglasio je kako već niz godina odnosi Kine i SAD-a nisu najbolji.

'Postoji velika razina nepovjerenja još od prvog mandata Donalda Trumpa. Mislim da se Kina i spremala na ovakvu situaciju diversificirajući trgovinu kako ovakav scenarij neće biti udarni kako bi to bilo 2016. godine', rekao je te dodao da Kina nije imuna na ovo, ali ima svoje adute.

'Kina sada ima fokus na trećim tržištima kod kojih carine za Kinu nemaju efekt. No nije samo problem prodaja, već i kvaliteta proizvoda. Kineski automobili su kvalitetniji od američkih', naglasio je.

Unatoč podizanju američkih carina na ukupno 145 posto, nije bilo potresa na kineskim burzama. No, Kinezi su snizili vrijednost yuana kako bi mogli održavati izvoz o kojem ovisi njihovo gospodarstvo.

'Kinezi upravljaju svojom valutom kako bi osigurali sebi bolju poziciju po pitanju izvoza i oni mogu sebe, kroz upravljanja valutom, napraviti konkurentnijim bez obzira na carine, no teško je da ovakvu carinu mogu ublažiti upravljanjem valuta', istaknuo je Stopić.

Svi će osjetiti posljedice

S druge strane, dolar je izgubio status najsigurnije valute, a u odnosu na njega rasli su i euro i japanski yen i švicarski franak.

Vugrinčić smatra kako ovo ne bi smio biti 'rat bez granica', jer će posljedice osjetiti cijeli svijet. 'Teško je reći da je došlo do manipulacije tržištem, ali da ima puno obrisa toga. Kruži snimka gdje se Trump u Ovalnom uredu šali s kolegama tko je koliko zaradio, a činjenica je da s toliko velikim pomacima tržišta može se zaraditi značajni iznos, rekao je Vugrinčić.

Istaknuo je da bi bilo logično da američki saveznici imaju bolje uvjete u trgovinskoj razmjeni, ali Trump je dosad pokazivao da ne bira saveznike ni suparnike. Stopić je dodao da se Kina okrenula drugim tržištima.

'To je zemlja koja je velikim dijelom još u razvoju, ali problem Trumpa nije ono što je Kina danas, već što će ona postati sutra, ako joj se razvoj ne uspori', zaključio je Stopić.