prvi razgovori

Kina želi ekonomski savez s EU-om: 'Suprotstavimo se jednostranim praksama maltretiranja'

11.04.2025 u 10:42

Bionic
Reading

Španjolska zagovara uravnoteženiji odnos između Europske unije i Kine, temeljen na pregovorima kojima bi se nadišle razlike i jačala suradnja na područjima od zajedničkog interesa, rekao je u petak u Pekingu španjolski premijer Pedro Sanchez nakon susreta s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom

Cilj Sanchezovog posjeta je osnaživanje ekonomskih i političkih veza s Pekingom u vrijeme turbulencija na globalnom tržištu zbog carina koje uvodi američki predsjednik Donald Trump, piše Reuters. Madrid želi biti posrednik između Kine i Europske unije te privući kineske investicije.

Španjolski dužnosnici odbacili su upozorenje američkog ministra financija da bi približavanje azijskoj zemlji bilo 'rezanje vlastitog grkljana'.

Sanchez je na početku susreta rekao da Španjolska smatra Kinu partnerom EU-a. Službeno, europski savez je azijsku zemlju u strategiji iz 2019. opisao 'partnerom za suradnju, gospodarskim konkurentnim i sistemskim rivalom'.

'Želimo raditi na pitanjima zajedničkog interesa, promicati razmjenu i investicije na uravnotežen način u svrhu razvoja naših zemalja te želimo bliskije odnose između naših društava', rekao je Sanchez Xiju.

Jačanje bilateralnih odnosa

Kineski predsjednik naglasio je da je to treći Sanchezov posjet zemlji te da jačanje bilateralnih odnosa u trenutačnom globalnom kontekstu promiče mir, stabilnost i blagostanje.

U utorak je kineski ministar trgovine Wang Wentao telefonski razgovarao s europskim povjerenikom za trgovinu Marošem Šefčovičem u kojem su se, među ostalim, dotakli pitanja koja uključuju jačanje gospodarskih veza između Kine i EU-a.

Wang je, prema kineskom priopćenju, kritizirao američku carinsku strategiju kao štetnu za globalnu trgovinu i pozvao je na suradnju kako bi se održao multilateralni sustav temelj na sadašnjim pravilima. Tada su se Kina i EU složile započeti razgovore o pristupu tržištu i poboljšanju poslovnog okruženja za tvrtke.

Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
    +3
Donald Trump potpisao dvije uredbe o carinama Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

'Nema pobjednika'

'U carinskom ratu nema pobjednika', prenosi Xijeve riječi BBC. Kineski je predsjednik pozvao Kinu i EU da se zajedno 'suprotstave jednostranim praksama maltretiranja', misleći pritom na nastavak zajedničke ekonomske globalizacije te borbu protiv američkih carina koje su u slučaju Kine porasle na 145 posto.

Naime, Trump je najprije odredio recipročne carine Kini od 34 posto, no nakon kineskog odgovora ih je povećao na 104 posto. Peking je odgovorio carinama od 84 posto na robu uvezenu iz SAD-a, nakon čega su iz Bijele kuće stigle carine na 125 posto plus još 20 posto zbog neadekvatne borbe protiv proizvodnje sintetičke droge fentanil.

Uz to, Kina je jedina zemlja kojoj su zadržane recipročne carine. 'Ići protiv svijeta samo će dovesti do izolacije', zaključio je Xi.