kako do stana?

Evo koliko kvadrata stana možete kupiti za 200.000 eura u pojedinim hrvatskim gradovima

28.03.2025 u 09:40

Bionic
Reading

U potrazi za idealnim domom, jedno od ključnih pitanja koje si postavljamo jest koliko košta kvadrat stana u gradovima diljem Hrvatske. Istražili smo koliko prostora možete dobiti za iznos od, primjerice, 200.000 eura u različitim hrvatskim gradovima. Od Zagreba do Dubrovnika, cijene nekretnina variraju, a mi vam otkrivamo gdje vaš novac vrijedi najviše i gdje ga možete dobiti po vrlo povoljnim uvjetima

Imati svoj krov nad glavom mnogima je jedna od najvećih želja i ambicija. Samostalni život i stvaranje obitelji puno su jednostavniji u vlastita četiri zida. No, u Hrvatskoj je sve teže doći do vlastite nekretnine.

Iako statistike pokazuju kako 91 posto građana posjeduje barem jednu nekretninu, postoje i oni koji još ovise o roditeljskom smještaju ili podstanarstvu. Kupiti vlastiti stan ili kuću postao je nedostižan san.

Podaci Eurostata sugeriraju da su cijene nekretnina u Hrvatskoj od 2015. do 2023. godine porasle za 79,9 posto, a cijene najma za 19,4 posto, iako je inflacija u istom razdoblju iznosila 26,9 posto. Trend rasta cijena se nastavlja i dalje, pa tako Državni zavod za statistiku navodi kako je prosječna cijena jednog četvornog metra prodanog stana u novogradnji u drugom polugodištu prošle godine iznosila 2615 eura, što je 14,8 posto više nego u istom razdoblju 2023.

Stručnjaci predviđaju da će cijene i dalje rasti, ali sporijim ritmom nego do sada. U očekivanju Vladinih mjera stambene politike, koje uključuju subvencionirani najam i povrat poreza pri kupnji prve nekretnine, istražili smo koliko kvadrata mogu građani kupiti za 200.000 eura.

Cijene nekretnina po gradovima

Pritom smo uzeli prosječne cijene po kvadratnom metru stana ili kuće u četiri najveća hrvatska grada te im pridodali Zadar i Dubrovnik kao sve traženije destinacije.

Tako će, primjerice, u metropoli bolje proći oni koji se odluče kupiti kuću. Naime, prosječna je cijena kvadrata kuće 1813 eura, što bi značilo da za svotu od 200.000 eura mogu kupiti 110,31 četvorni metar stambenog prostora. Oni koji žele živjeti u urbanijim dijelovima grada moći će s tom svotom priuštiti stan tek nešto manji od 60 kvadrata.

U Zadru je također izražena razlika u prosječnoj cijeni kuća i stanova po četvornom metru. No, u Zadru je za 200.000 eura moguće kupiti dva kvadrata stana više nego u Zagrebu, ali i 23 kvadrata manju kuću.

U našem najvećem lučkom gradu, Rijeci, situacija s prosječnim cijenama kuća i stanova je slična, ako se međusobno usporede. No, stanovi su jeftiniji u Rijeci nego li u Zagrebu i Zadru, ali su zato kuće nešto skuplje nego u metropoli i jeftinije u usporedbi sa Zadrom.

Za razliku od Zagreba, Rijeke i Zadra, u Splitu razlike u prosječnim cijenama kvadrata stana ili kuće gotovo da nisu izražene. Oni koji se za 200.000 eura odluče kupiti kuću, u prosjeku će dobiti tek oko 0,4 četvorna metra više od onih koji žele vlastiti stan.

Najpovoljniji i najskuplji

S obzirom na vrlo skromnu ponudu nekretnina u Dubrovniku, oni koji ondje žele kupiti nešto za 200.000 eura teško će pronaći ono što žele. Naime, cijene stanova i kuća su u prosjeku dvostruko više nego u svim ostalim većim hrvatskim gradovima. Tako je za taj novac moguće kupiti samo garsonijeru ili manju jednosobnu kućicu, a toga u Dubrovniku nema u ponudi.

Zato je sasvim druga priča u Osijeku. Grad na Dravi ima uvjerljivo najjeftinije prosječne cijene nekretnina po kvadratu (2375 eura za stanove i 1289 eura za kuće). Tako je ondje za 200.000 eura moguće kupiti stan površine stana u Splitu i Dubrovniku koje je moguće dobiti za taj novac. Slična je situacija i s kućama. Naime, u Osijeku je za spomenutu svotu moguće dobiti kuću od 155 kvadrata, što je čak i više nego što se može kupiti u Zagrebu i Dubrovniku zajedno. Kad bi se već i pronašle dvije nekretnine za tu svotu, onda se otvara mogućnost najma jedne od njih i lakšeg otplaćivanja eventualnog zaduženja.

Naime, s obzirom na niske plaće, u prosjeku svega 1392 eura, ali i činjenicu da unatoč skupljenih 39 milijardi eura depozita u prosjeku uštedimo svega oko 11.000 eura, mnogima, osim čekanja nasljedstva, za krov nad glavom ne preostaje ništa drugo osim kredita.

Akcijska ponuda kredita

Stoga Zagrebačka banka nudi akcijsku ponudu stambenih kredita sa sniženom fiksnom kamatnom stopom od 2,85 posto (EKS - 3,17%). Kredit je namijenjen klijentima s redovnim mjesečnim primanjima (plaća, mirovina) u Zabi ili onima koji prenesu redovna primanja u Zabu, za cijelo vrijeme otplate kredita.

*Reprezentativni primjer za stambeni kredit osiguran zalogom na stambenoj nekretnini: Uz fiksnu kamatnu stopu od 2,85 % godišnje, za cijelo razdoblje otplate kredita, rok otplate 30 godina, 360 mjesečnih anuiteta, otplatu u anuitetima s uključenim troškovima premija osiguranja nekretnine od požara i police osiguranja korisnika kredita od posljedice nesretnog slučaja te vođenje tekućeg računa za kredit u iznosu od 200.000 EUR, efektivna kamatna stopa iznosi 3,08 %. Mjesečni anuitet iznosi 827,12 EUR, a ukupni je iznos koji klijent treba platiti 305.141,12 EUR.

U akcijsku ponudu, koja traje do 11. travnja uključena je i jedna besplatna procjena nekretnine, ako je procjenitelj ZANE.

A kako biste u potpunosti bili sigurni da se u ništa nećete 'zaletjeti', prije nego što uopće uđete u proces kupovine stana ili kuće, dobro se upoznajte s vlastitim financijskim mogućnosti. U tome će vam daleko najviše pomoći korištenje mobilnih aplikacija koje vam, poput m-zabe, nude da na svom dlanu u svakom trenutku imate kalkulator za procjenu kredita, mogućnost provjere vlastitog kreditnog potencijala te brzo i jednostavno dobivanje ponude stambenog kredita.

Dakle, mogućnosti su razne, samo treba pronaći najbolju za sebe. Isto vrijedi i za svoj budući dom iz snova.

Prilog je napravljen u produkciji Tnative tima tportala u skladu s najvišim profesionalnim standardima u suradnji sa Zagrebačkom bankom.