milijarder ray dalio

Veteran Wall Streeta: Moglo bi se dogoditi nešto još gore od recesije

14.04.2025 u 16:13

Bionic
Reading

Sjedinjene Američke Države 'vrlo su blizu' gospodarskoj recesiji nakon tjedana tržišne nestabilnosti izazvane carinskim politikama predsjednika Donalda Trumpa, upozorio je u nedjelju milijarder i investicijski stručnjak Ray Dalio

Osnivač hedge fonda Bridgewater Associates, Ray Dalio, pojavio se u emisiji 'Meet the Press' na NBC-ju te je izjavio da 'remetilačka' priroda Trumpovih carinskih najava izaziva ozbiljnu nesigurnost na tržištu, što otežava američkim poduzećima, kao i međunarodnim trgovinskim partnerima, da se pouzdaju u SAD kao stabilnog ekonomskog aktera, prenosi Independent.

Dalio, koji je još 2008. predvidio kolaps tržišta nekretnina i globalnu financijsku krizu koja je uslijedila, NBC-jevoj voditeljici Kristen Welker rekao je da sudbina američkog gospodarstva – i mogućnost da se izbjegne 'nešto mnogo gore od recesije' – ovisi o tome koliko strateški i promišljeno Bijela kuća upravlja onim što Trumpovi savjetnici nazivaju 'velikom reorganizacijom globalne trgovinske strukture'.

Duboke promjene društvenog i ekonomskog poretka

'Suočavamo se s dubokim promjenama našeg društvenog i ekonomskog poretka... i s jednako dubokim promjenama u globalnom poretku', izjavio je Dalio. 'Takvi trenuci neodoljivo podsjećaju na tridesete godine prošlog stoljeća.'

'Kada u obzir uzmete carine, razinu zaduženosti, uspon novih svjetskih sila koje izazivaju postojeće, kada promotrite sve te faktore – sve te promjene u poretku, u sustavima – vidjet ćete da su one izrazito destabilizirajuće', nastavio je. 'Način na koji će se njima upravljati može dovesti ili do ozbiljne krize, znatno gore od recesije, ili, uz dobar pristup, do ublažavanja posljedica.'

Dalio – čije se osobno bogatstvo procjenjuje na oko 14 milijardi dolara – ponovno je istaknuo ono na što već dulje vrijeme upozorava: da rastući američki državni dug, koji je premašio 36 bilijuna dolara, predstavlja tempiranu bombu koja bi mogla ugroziti buduću sposobnost države da troši i zadužuje se.

'Naš monetarni poredak se raspada', rekao je Dalio. 'Morat ćemo ga promijeniti jer više ne možemo trošiti onoliko koliko bismo željeli.'

Posljedice teže od obične recesije

Iznio je i konkretan prijedlog: 'Vjerujem da bi članovi Kongresa trebali preuzeti obvezu – ono što ja nazivam obećanjem od tri posto – da će proračunski deficit svesti na tu razinu. Ako to ne učine, suočit ćemo se s neravnotežom ponude i potražnje za državnim dugom u isto vrijeme u kojem se nosimo s drugim problemima. A posljedice bi mogle biti teže od uobičajene recesije.'

Dalijeva upozorenja uslijedila su nakon nekoliko izrazito nestabilnih dana na burzama, izazvanih padom vrijednosti dionica u tehnološkom sektoru i drugim industrijama pogođenima novim carinama, kao i stalnim promjenama u prirodi samih politika.

Kasno u petak Američka carinska i granična služba objavila je izuzeće za pametne telefone, solarne ćelije i druge ključne uvozne proizvode relevantne za američku tehnološku industriju, oslobađajući ih 'recipročnih' carina na kinesku robu te snižavajući osnovnu carinsku stopu na uvoz na 10 posto.

Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
    +3
Donald Trump potpisao dvije uredbe o carinama Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

Iako je to predstavljalo pobjedu za tehnološke divove poput Applea, nada nije dugo trajala – već u nedjelju ministar trgovine Howard Lutnick upozorio je da bi carine mogle biti ponovno uvedene u roku od mjesec do dva.

Još uvijek nije jasno hoće li američki predsjednik ostaviti na snazi ostatak svojih kontroverznih 'recipročnih' carina na robu iz desetaka zemalja – uključujući Europsku uniju, Japan, Kanadu i Meksiko – ili će, kao u nekoliko prethodnih slučajeva, popustiti pritiscima i djelomično ili u potpunosti odustati od njih.

Pregovaračka taktika ili dugoročna strategija?

Dužnosnici iz Trumpova kabineta i savjetnici iz Bijele kuće nisu uspjeli dati jasan odgovor na pitanje predstavljaju li te carine tek pregovaračku taktiku koja se može povući ili se radi o dugoročnoj strategiji koja će trajati cijeli njegov predsjednički mandat.

Na jednom od događanja u Bijeloj kući, Trump je predstavio grafikon s popisom planiranih 'recipročnih' carina, pokušavajući vizualno dočarati strategiju svoje administracije.

Istovremeno, vodeći ljudi industrije sve više prihvaćaju ono što iz Bijele kuće već dulje poručuju: da su carine, barem djelomično, trajna mjera, kojom predsjednik želi prisiliti američke i strane tvrtke na proizvodnju unutar SAD-a kako bi zadržale stabilan pristup američkom tržištu.

Strukturna promjena za automobilsku industriju

'Trenutačno svjedočimo strukturnoj promjeni, pokrenutoj političkim odlukama, koja će vrlo vjerojatno imati dugoročne posljedice', izjavio je Felix Stellmaszek, globalni voditelj za automobilsku industriju i mobilnost u Boston Consulting Grupi, za CNBC u subotu, dodajući:

'Ovo bi mogla postati najviše transformativna godina za automobilsku industriju u povijesti – ne samo zbog trenutačnih pritisaka na troškove, već i zbog toga što nas prisiljava na temeljitu promjenu u načinu i mjestu u kojem se automobili proizvode.'