Nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio globalno uvođenje carina, europski čelnici nisu dugo čekali s odgovorom. Bruxelles je već najavio carine od 25 posto na američki aluminij i čelik, uz dodatne mjere koje bi mogle uslijediti. Aktualu situaciju za HTV komentirao je ekonomski analitičar Dejan Kovač
Tržišta u padu, recesijska očekivanja rastu
'Nitko nema čarobni štapić da predvidi dnevne oscilacije, ali sigurno je da trend pada postoji', rekao je Kovač, naglasivši kako tržište svakodnevno reagira na nove informacije, posebno sada kada su carine glavna tema.
Objasnio je da bi negativna očekivanja mogla dodatno smanjiti investicije kompanija i potrošnju građana, što bi nas gurnulo prema većim izgledima za recesiju.
'Već smo na 40 posto recesijskih očekivanja. Ako prijeđemo 50 posto, tržište će se ponašati kao da je recesija već počela', upozorio je Kovač, prenosi HRT.
Globalni lanci nabave pod udarom
Kovač je istaknuo da ovaj trgovinski udar nije nalik dosadašnjim bilateralnim carinskim ratovima.
'Ovo je šok za globalne lance nabave kakav još nismo vidjeli', rekao je i dodao kako će učinci biti različiti ovisno o sektoru: automobilska industrija će, primjerice, biti pogođena jače nego neki drugi sektori.
Osvrnuo se i na svakodnevne proizvode poput kave te kazao: 'Kad gledate da su Kolumbija, Vijetnam i Brazil pogođeni carinama, nemoguće je da to neće imati efekta na cijenu kave koju pijemo svaki dan'.
Prava sudbina carina i deficita
Komentirajući Trumpove procjene o prihodima od carina, Kovač je bio skeptičan.
'Oni su predvidjeli 500 do 700 milijardi dolara prihoda, no moje projekcije pokazuju da će to biti između 200 i 400 milijardi. I to neće biti dovoljno da pokriju proračunski deficit od 1,8 trilijuna dolara', naglasio je.
Dodao je kako će carine morati ostati na snazi, no odgovor drugih država bit će različit ovisno o njihovoj geopolitičkoj poziciji prema SAD-u.
Musk odjednom traži bescarinsku uniju s EU-om
Posebno zanimljivo bilo je pitanje o Elonu Musku, koji je, nakon najave carina, na burzi izgubio milijarde dolara u samo nekoliko sati.
'Njegova high-tech industrija mogla bi najviše stradati od dodatnih carina, posebno ako Europska unija odluči odgovoriti upravo na tom polju', rekao je Kovač.
Istaknuo je i da je Musk, svjestan prijetnji svom poslovanju, nedavno pozvao na stvaranje bezcarinske zone između SAD-a i EU, istupajući čak pred radikalnom talijanskom desnicom.
'Musk sada gubi kupce. Demokratski orijentirani Amerikanci poručuju da više neće kupovati Teslu, a i u Europi, nakon njegovog političkog angažmana, prodaja Tesli značajno je pala', rekao je.
Kovač je upozorio kako se politika i ekonomija ne mogu odvajati: 'Loš politički PR može uništiti tržište. Trump i Musk promatraju politiku kao biznis, ali ekonomiju ne možete voditi kao poduzeće'.
Muskovo povlačenje i korekcije tržišta
Kovač je komentirao i najave da bi Musk mogao uskoro napustiti Trumpov savjetnički tim.
'Pitanje je više posljedica lošeg političkog PR-a i korekcije high-tech dionica koje su ionako bile prenapuhane. Ove promjene se nisu dogodile preko noći', rekao je.
Dodao je kako restrukturiranje javnog sektora u SAD-u, koje je Musk provodio, nije bilo izvedeno na način koji bi donio dugoročne pozitivne rezultate. Smatra da će se 'pravi efekti vidjeti tek kroz godinu do dvije'.