Svjetski komitet World Aquatics (bivša FINA) početkom studenog uveo je velike promjene u svijetu vaterpola, koje su ljubitelji ovog sporta uglavnom dočekali s negodovanjem. Kao cilj ovih izmjena navedeno je ubrzavanje igre i popularizacija sporta, ali ostaje pitanje hoće li se taj učinak zaista postići.
Najveća novost odnosi se na skraćenje terena za pet metara i trajanje napada koje je sada kraće za pet sekundi. Većina drugih promjena tiče se veličine igračkog kadra, uvođenja challengea, VAR sustava i sličnih tehnoloških unaprjeđenja, koja su, realno gledajući, bila potrebna.
Prvo natjecanje na kojem će se testirati ova nova pravila jest Svjetski kup, odnosno kvalifikacije za završnicu tog natjecanja, koje su već započele. Srpska reprezentacija svoj će prvi nastup imati u srijedu. Međutim, ono što je izazvalo najviše polemika su termini utakmica – dvije utakmice u istom danu!
'Vaterpolo, sport koji je izuzetno zahtjevan i fizički naporan, na ovako visokoj razini ne bi smio biti izložen ovakvom rasporedu utakmica. Posebno je neprimjereno ovakve eksperimente provoditi na najtrofejnijoj reprezentaciji u novijoj povijesti ovog sporta, koja je prošlog kolovoza obranila olimpijsko zlato', piše srpski Telegraf u tekstu pod naslovom 'Skandali potresaju vaterpolo: Srbija će zbog odluka ljudi iz Omana, Ugande, Barbadosa imati nikad teži posao'
Srpski izbornik Uroš Stevanović najavio je da će u ovim susretima isprobati igrače s manjom minutažom kako bi eventualno proširio selekciju za nastavak natjecanja, no to svakako ne umanjuje problem koji proizlazi iz nelogičnog rasporeda.
Reprezentacija Srbije u srijedu će u Bukureštu odigrati dvije utakmice: protiv Grčke u 8:30 sati, a zatim protiv Crne Gore u 17:30 sati.
Do sada je bilo uobičajeno da se na klupskim kvalifikacijskim turnirima povremeno odigravaju dvije utakmice u jednom danu, ali ovakva praksa nikada nije viđena na reprezentativnoj razini.
Zanimljivost s ovog turnira dolazi iz skupine Hrvatske, koja će igrati s jednom jedinom reprezentacijom. Naime, Italiji je zabranjeno natjecanje na nekoliko mjeseci zbog situacije s Olimpijskih igara, pa će Hrvatska igrati samo protiv Gruzije.
Dodatno, iz triju skupina u sljedeću fazu izravno prolazi po jedna reprezentacija, dok u skupini s domaćinom Rumunjskom, Sjedinjenim Američkim Državama i Japanom dva mjesta vode u nokaut fazu, a jedno u dodatni baraž.
Već su poznati i neki sudionici završnice Svjetskog kupa – Nizozemska i Njemačka, koje su svoj plasman osigurale kroz natjecanje u Drugoj diviziji. To dodatno narušava već postojeći sustav.
Podsjetimo, ideja o promjenama u vaterpolu potekla je iz Mađarske, jedne od najjačih sila ovog sporta. Međutim, na glasanju gotovo nijedna svjetska sila nije podržala ove izmjene. Za njih su glasale zemlje poput Omana, Singapura, Senegala, Gane, Indije, Palaua, Ugande, Barbadosa, Tajlanda, Mauricijusa, Cookovih Otoka, Arube i Malavija – država koje se ni ne nalaze na vaterpolo karti svijeta.