Srbija bila na korak do najveće senzacije; Curry i James spasili SAD od sramote

• S.Š. / Hina
  • Zadnja izmjena 08.08.2024 22:59
  • Objavljeno 08.08.2024 u 22:52

U pravoj drami, košarkaši SAD-a stigli su do pobjede 95:91 te se plasirali u finale Olimpijskih igara, gdje će igrati protiv domaćina, Francuza

Premda su veliki dio utakmice bili u zaostatku u finalu Olimpijskih igara protiv Francuske će igrati američki košarkaši, pobijedili su u polufinalu Srbiju 95:91 (23:31, 20:23, 20:22, 28:10, 32:15).

Bio je to susret u kojem je Srbija vodila sve do dvije minute i 15 sekundi prije kraja, ali presudila je zadnja četvrtina SAD-a i 32-15 u tih deset minuta. U završnici se dogodio potpuni preokret i u finalu će Amerikanci igrati protiv domaćina Francuske, baš kao prije tri godine u Tokiju.

Amerikanci su osvojili zlatne medalje na posljednje četiri olimpijske igre, a od Barcelone 1992. godine i prvog pravog Dream Teama, odnosno tadašnje pobjede protiv Hrvatske u finalu, SAD su osvojile sedam zlatnih medalja na osam olimpijskih turnira. Jedino zlato u tom razdoblju uspjela je još osvojiti Argentina, u Ateni 2004. godine.

Curry je s 36 poena bio prvi strijelac kod Amerikanaca, uz 9-14 za tri poena. Dodao je tome i osam skokova. Joel Embiid je ubacio 19 poena, a LeBron James 16 uz 12 skokova i deset asistencija.

Kod Srbije je Bogdan Bogdanović postigao 20 poena, dok je Nikola Jokić ubacio 17 uz pet skokova i 11 asistencija.

Vrlo brzo su srpski košarkaši pokazali Amerikancima da su se itekako razigrani i da su spremni kreirati veliko iznenađenje na Igrama.

Cijelu utakmicu, od samog početka, Srbiju je nosio fantastičan šut, pogotovo za tri poena. Napadački je Srbija krenula silovito na Amerikance i gotovo da u ni jednom trenutku nije stala.

Nakon prve četvrtine Srbija je imala prednost od 31:23, a pogotovo je kroz cijelo prvo poluvrijeme odličan bio Bogdan Bogdanović, uz pravu pratnju Jokića. Imala je Srbija i +17 u prvom dijelu koje je okončano uz 54:43 za Srbiju. Kod Amerikanaca samo je djelomično dobar odgovor na Srbe imao LeBron James te svakako Stephen Curry koji je do odmora postigao 20 poena.

• +22
SAD - Srbija (košarka, polufinale OI-a u Parizu) Izvor: Profimedia / Autor: Aris MESSINIS / AFP / Profimedia

Iako su se Amerikanci tijekom treće dionice približili opet je u jednom trenutku krenula sijevati sa svih strana u srpskom napadu. Micić i Gudurić su počeli sipati američki koš pa je krajem treće četvrtine Srbija opet imala velikih 76:61. U tom trenutku šut za tri poena Srbije je bio 15:29.

U zadnjoj četvrtini se situacija počela okretati. Samo je nakratko stala trica Srbije, a Amerikanci su počeli spuštati minus. Sedam minuta prije kraja su došli na 73:78, a tri i pol minute prije kraja su i izjednačili na 84-84.

Serijom koševa Curryja i Jamesa Amerikanci su poveli 91:86 minutu i pol prije kraja čime su Srbi bili slomljeni. Mogla je Srbija na samom kraju dodatno zaprijetiti, ali je osam sekundi prije kraja Curry pogodio oba bacanja za konačnih 95:91.

Ranije tijekom četvrtka Francuska je nakon Kanade u četvrtfinalu iznenadila te pobijedila svjetskog prvaka Njemačku u polufinalu. Bilo je 73:69 (18:25, 15:8, 23:17, 17:19).

Kod Francuske je Guerschon Yabusele postigao 17 poena uz sedam skokova, a Isaia Cordinier 16 poena uz sedam skokova. Victor Wembanyama je dvoboj okončao s 11 poena, sedam skokova, četiri asistencije i tri blokade. U sastavu Njemačke prvo ime je bio Dennis Schröder s 18 poena i tri asistencije. Franz Wagner je ubacio samo 10 poena uz osam skokova i tri asistencije.

Obje završne utakmice košarkaškog turnira se igraju u subotu, za treće mjesto u 11.30 sati, a finale u 21.30 sati.