oi pariz - košarka

Francuzi u dramatičnoj završnici 'slomili' Nijemce i izborili finale Olimpijskih igara

• I.Ž./Hina
  • Zadnja izmjena 08.08.2024 19:48
  • Objavljeno 08.08.2024 u 19:45

Francuski košarkaši prvi su finalisti turnira na Olimpijskim igrama, u polufinalnom ogledu domaćin Igara je pobijedio Njemačku 73-69 (18-25, 15-8, 23-17, 17-19)

U subotnjem finalu, koje se igra od 21.30 sati, Francuska će igrati protiv pobjednika drugog polufinala u kojem igraju SAD i Srbija. Taj se susret igra u četvrtak od 21 sat. Budu li Amerikanci uspješni reprizirat će se finale od prije tri godine iz Tokija.

Kod Francuske je Guerschon Yabusele postigao 17 koševa uz sedam skokova, a Isaia Cordinier 16 koševa uz sedam skokova. Victor Wembanyama je dvoboj okončao s 11 koševa, sedam skokova, četiri asistencije i tri blokade.

U sastavu Njemačke prvo ime je bio Dennis Schroeder s 18 koševa i tri asistencije. Franz Wagner je ubacio samo 10 koševa uz osam skokova i tri asistencije.

Dvoboj je počeo serijom Nijemaca 12-2, a prednost su svjetski prvaci održavali tijekom velikog dijela prvog poluvremena. Francuzi su vremenom ipak postajali sve ravnopravniji suparnik, a na samom kraju druge četvrtine domaćin je uspio izjednačiti na 33-33.

Početkom drugog dijela sjajno su igrali Yabusele i Batum te su doveli Francusku do prvog vodstva. Francuzi su prednost održavali, a krajem treće četvrtine Fournier je pogodio i tricu za 56-50.

Francuska je osim samog početka energetski odigrala vrhunsku utakmicu. Letio je domaćin parketom, pogotovo u obrani. Nijemci su u drugoj četvrtini postigli tek osam koševa, a strašno su se napadački mučili i velikim dijelom posljednje dionice. Sedam minuta prije kraja domaćin je po prvi puta poveo s dvoznamenkastim brojem koševa, 63-53.

• +15
Francuska - Njemačka, košarka, Olimpijske igre, polufinale, 8.8.2024. Izvor: EPA / Autor: YOAN VALAT

Tvrdo se igralo i sve do kraja, a Njemačka je ipak uspjela unijeti dramu u završnicu kada je dalekometnu tricu, 38 sekundi prije kraja, pogodio Franz Wagner za 68-70. Wembanyama je 11 sekundi prije kraja pogodio jedno bacanje za 71-68, a na drugoj strani Francuzi nisu dozvolili potencijalni šut za tricu i produžetke. U igri slobodnih bacanja do kraja Francuzi nisu prosuli prednost te su proslavili prolaz u finale.

Ranije na olimpijskom turniru Njemačka je vrlo lako pobijedila Francusku 85-71 u skupini, ali su Francuzi uzvratili kada je bilo daleko važnije.