Prijeti li nam opasnost iz svemira? Vjerojatnost da asteroid YR4 udari u Zemlju 22. prosinca 2032. popela se do prije neki dan na 3,1 posto. Međutim, asteroid sada ima samo 1,5 posto šanse da pogodi Zemlju 2032. godine, procijenila je NASA nakon novih promatranja. Koliko je opasan i gdje bi udario ako udari te hoćemo li spas potražiti na Marsu otkrio je najpoznatiji hrvatski astronom Korado Korlević
Ovaj asteroid, čija je širina procijenjena na 40 i 90 metara, sada ima minimalne šanse da udari Zemlju 22. prosinca 2032., prema novim izračunima američke svemirske agencije. Prerano je znati gdje bi mogao pasti ako udari u Zemlju.
Europska svemirska agencija (ESA) sada procjenjuje rizik na 1,38 posto. Richard Moissl, voditelj ESA-inog ureda za planetarnu obranu, rekao je da će brojka 'neznatno oscilirati gore-dolje' prije nego što padne ispod 1 posto u bliskoj budućnosti, prenosi Hina.
Vjerojatnost da će asteroid udariti u Mjesec je 0,8 posto, objavila je NASA. Asteroid je prvi put uočen u prosincu teleskopom u Čileu. U ranim 2000-ima, asteroid Apophis već je uzbunio međunarodnu znanstvenu zajednicu sa svojih 2,7 posto šanse da pogodi Zemlju 2029. Vjerojatnost udara ubrzo je pala blizu nule.
'Ne trebamo se bojati asteroida, premali je. No, u slučaju udara, to je 'grad kiler' asteroid, objekt koji je jako lokalno opasan.
Može se dogoditi, ako bude totalna pegula i mi nesposobni braniti se od njega, da tog 22. prosinca 2032. udari, recimo, u Accru u Africi i bude četiri milijuna mrtvih. Vjerojatnost za to je izuzetno mala. Nama je uvijek opasno ono što ne poznamo, imamo još 200 statistički većih opasnosti za koje ne znamo gdje su', rekao je Korado Korlević za Novu TV.
'Od 2028., kad se bude definitivno znalo imamo li udar ili ne, imamo četiri godine da mu pošaljemo presretače da ga se uništi. I to nije objekt koji mi ne znamo uništiti, mi smo 2022. uništili jednog.
Postoji i linija gdje bi on mogao pasti. Zemaljska kugla je okrugla i on dolazi vertikalno na udar u Ganu i ovo je jako loša situacija. Ako dolazi bočno, on će toliko dugo penetrirati u atmosferu da će se raspasti i bit će samo spektakl na nebu', rekao je Korlević.
Upitan je koliki bi udar bio da ide direktno pod tim kutem. 'Da ide direktno pod ovim kutem, bio bi udar oko 700 puta jači od atomske bombe bačene na Hirošimu', upozorava Korlević. Ako asteroid udari, mogao bi izazvati 'tešku štetu od eksplozije' čak 50 kilometara od mjesta udara, drugi kažu znanstvenici. Stručnjaci očekuju da će se vjerojatnost sudara mijenjati kako se više promatra.
'Koridor rizika od udara', koji je područje na koje bi asteroid mogao sletjeti, proteže se preko istočnog Tihog oceana, sjeverne Južne Amerike, Atlantskog oceana, Afrike, Arapskog mora i južne Azije, objavila je Međunarodna mreža za upozoravanje na asteroide (IAWN).
Hrvatski astronom Korado Korlević otkrio je u razgovoru i hoćemo li uskoro ići na Mars. 'Sigurno ne. Mars je mjesto koje Elon Musk spominje, radi kao rakete za Mars, a sve njegove rakete su za ispaljivanje satelita. Mars je izuzetno opasno mjesto. Antarktika je proljetna livada s tratinčicama za Mars. Minus 120 stupnjeva bez atmosfere, izuzetno toksičan pijesak, ako ga udahneš si mrtav. Mars nije mjesto za ljude', kaže Korlević.