Prema britanskom istraživanju, korištenje mobitela tijekom vožnje ne povećava rizik od prometne nesreće
Zakon o sigurnosti prometa na cestama u Hrvatskoj propisuje kako vozač, tijekom vožnje, ne smije upotrebljavati mobitel osim ako se upotrebljava naprava koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke.
Međutim, istraživanje koje su proveli britanski istraživači sa Sveučilišta Carnegie Mellon i londonske School of Economics and Political Science, a prenosi PCMag, ukazuju na to kako mobiteli ne utječu na sposobnost upravljanja vozilom.
Saurabh Bhargava i Vikram S. Panthania koristili su se podacima dobivenim od jednog od mobilnih operatera u SAD-u i podacima o prometnim nesrećama.
Iako su se u proteklih 30 godina mobilni telefoni uvukli u naše živote i postali njihov neizostavan dio, istraživači su otkrili da se broj prometnih nesreća zapravo smanjio.
S obzirom na to da čak 80 posto vozača priznaje da u vožnji koristi mobilni telefon, istraživači su željeli otkriti zašto nema više prometnih nesreća.
Nakon što su analizirali dostupne podatke otkrili su kako 'korištenje mobilnog telefona ne rezultira mjerljivim povećanjem broja nesreća'.
Treba dodati kako podaci koje su analizirali istraživači ne preciziraju koristi li u automobilu mobilni telefon vozač ili netko od putnika, niti koristi li se telefon pomoću hands-free opreme ili bez.
Također, istraživači nisu mogli odrediti da li su vozači tijekom vožnje pisali SMS poruke, chatali, slali e-mail poruke ili samo zvali.
No došli su do zanimljivih teorija o tomu zašto mobilni telefoni ne utječu na sigurnost u vožnji.
Ili su vozači jednostavno oprezniji prilikom korištenja mobilnog telefona ili su jednostavno navikli na različite smetnje (poput glazbe, suputnika, nestašne djece na stražnjem sjedalu).
'Ovo istraživanje ne ukazuje na to da korištenje mobilnog telefona u vožnji nema nikakve posljedice. Jednostavno pokazuje da trenutne navike korištenja mobilnih telefona u vožnji ne rezultiraju povećanjem broja prometnih nesreća', zapisali su na kraju istraživači.