SVE ZBOG CARINA

Apple više nije najvrjednija tvrtka na svijetu. Ameri u panici pohrlili u njihove trgovine

09.04.2025 u 11:27

Bionic
Reading

Strah od rasta cijena iPhonea zbog novih američkih carina na kineski uvoz potaknuo je val potrošačke panike. Kupci diljem SAD-a pohrlili su u Appleove trgovine da bi 'na vrijeme' kupili uređaje po trenutnim cijenama, a koje bi, prema predviđanjima analitičara, mogle porasti i do 350 dolara, barem za model iPhone 16 Pro Max, čija je cijena trenutno 1199 dolara. Apple, koji većinu svojih uređaja proizvodi u Kini, posebno je pogođen trgovinskim ratom

Carine su danas stupile na snagu. Iz Bijele kuće su poručili da će nakon nedavno uvedenih osnovnih tarifa od 10 posto na sav uvoz one dodatne stupiti na snagu 9. travnja, kao što je planirano. Pritom će carine od 54 posto na uvoz kineske robe biti povećane za 50 posto, na ukupno 104 posto.

Trumpovo uvođenje carina izazvalo je kaos na tržištu i svjetskim burzama. Appleove dionice pale su tako za više od 20 posto u proteklih nekoliko dana, što je rezultiralo gubitkom od 640 milijardi dolara tržišne vrijednosti. Na početku godine njegova tržišna vrijednost dosegla je skoro 3,7 bilijuna dolara, no prilikom jučerašnjeg zatvaranja burzi bila je manja od 2,6 bilijuna dolara. To znači da Apple više nije najvrjednija kompanija na svijetu; prestigao ju je Microsoft, čija je tržišna vrijednost jučer iznosila 2,64 bilijuna dolara.

Budući da se većina Appleovih uređaja proizvodi u Kini, kompanija se našla na izravnom udaru novih mjera koje je uvela administracija predsjednika Donalda Trumpa. 'Gotovo svaki kupac pitao je hoće li cijene uskoro rasti', izjavio je zaposlenik Apple Storea za Bloomberg, a koji je izvijestio o neuobičajeno velikoj potražnji.

Analitičari predviđaju da će Apple morati povisiti cijene da bi pokrio rastuće troškove proizvodnje i uvoza, što bi moglo izazvati nezadovoljstvo kupaca. Modeli poput iPhonea 16 Pro, čija je početna cijena 999 dolara, doživjet će manji porast od oko 120 dolara ako kompanija premjesti dio proizvodnje iz Kine u Indiju.

Hitna reakcija Applea

Apple je brzo reagirao da bi umanjio neposredne posljedice carina. U posljednjem tjednu ožujka, svega nekoliko dana prije njihova stupanja na snagu, kompanija je iz Kine i Indije u SAD dopremila pet teretnih aviona punih iPhonea i druge opreme.

Visoki dužnosnici iz Indije za Times of India izjavili su da se radi o izvanrednom logističkom pothvatu, osobito zato što se odvijao tijekom razdoblja u kojem je isporuka robe usporena, piše Tech Spot.

Tvornice u Indiji i Kini ranije su povećale proizvodnju i zalihe, očekujući carinske promjene. Zahvaljujući tome, Apple trenutačno raspolaže dovoljnim zalihama u svojim američkim skladištima da zadrži stabilne cijene barem u sljedećih nekoliko mjeseci.

Kompanija već godinama nastoji diversificirati svoju proizvodnju izvan Kine, a Indija postaje sve značajnija točka u tom lancu. Ta zemlja sada je zaslužna za većinu Appleova izvoza pametnih telefona u SAD, čija se vrijednost procjenjuje na gotovo devet milijardi dolara. Uz iPhone, u Indiji se proizvode AirPods te drugi uređaji, a analitičari procjenjuju da bi novonastala carinska situacija mogla ubrzati premještanje proizvodnje iz Kine.

Izvor: tportal.hr / Autor: Damir Rukavina

Zasad bez poskupljenja, ali neizvjesnost raste

Unatoč rastućim troškovima, Apple zasad nema službene planove za povećanje maloprodajnih cijena. Navodno razmatraju mogućnost apsorbiranja povećanih troškova unutar svojih operacija, umjesto da ih prebace na potrošače. Više informacija o Appleovoj strategiji moglo bi biti poznato 1. svibnja, kada će izvršni direktor Tim Cook i financijski direktor Kevan Parekh predstaviti rezultate za drugo fiskalno tromjesečje.

No analitičari upozoravaju kako je sve manje vjerojatno da će Apple moći dugoročno zadržati početnu cijenu od 999 dolara, a koja je na snazi još od lansiranja modela iPhone X 2017. godine. Potrošači se sada sve češće pitaju: hoće li sljedeći iPhone biti prvi koji će prijeći psihološku granicu od 1000 dolara?