Nakon što je Bijela kuća ovog tjedna branila uvođenje 'recipročnih carina', poručujući kako predsjednik Donald Trump vjeruje da SAD ima radnu snagu i resurse za izradu iPhonea unutar vlastitih granica, industrijski analitičari jasno poručuju: iPhone proizveden u Americi bio bi – ili nevjerojatno skup ili u potpunosti neostvariv
Iako Appleov izvršni direktor Tim Cook nije podržao ovu ideju, a iz same tvrtke nije stigla nikakva službena potvrda, stručnjaci koji pomno prate Apple smatraju da bi 'američki iPhone' bio više politička fantazija nego stvarna mogućnost.
Analitičar Bank of America Securitiesa, Wamsi Mohan, procijenio je da bi samo troškovi rada podigli cijenu iPhonea 16 Pro s 1.199 na oko 1.500 dolara – što predstavlja rast od 25 posto. S druge strane, Dan Ives iz Wedbusha ide korak dalje i procjenjuje da bi 'patriotski iPhone' mogao koštati i 3.500 dolara, ako se uračunaju svi operativni troškovi preseljenja dijela opskrbnog lanca u SAD, piše CNBC.
Trenutačno se više od 80 posto Appleovih proizvoda proizvodi u Kini, a nakon uvođenja Trumpovih carina, ti proizvodi podliježu porezima do 145 posto pri ulasku na američko tržište. Mohan procjenjuje da bi Apple, ako bi premjestio tek 10 posto svojeg opskrbnog lanca u SAD, morao uložiti čak 30 milijardi dolara u tri godine.
Analitičarka Laura Martin iz Needhama za CNBC je rekla: 'Ne mislim da je to stvarno. To jednostavno nije izvedivo u ovom vremenskom okviru.' Jeff Fieldhack iz Counterpoint Researcha još je izravniji: 'To je čisto sanjarenje. Nema šanse da se ovakva proizvodnja preseli u SAD dok su na snazi ove carine.'
Glavni izazov ostaje radna snaga. SAD, naime, ne raspolaže kvalificiranom i jeftinom radnom snagom kakva postoji u Kini. Ministar trgovine Howard Lutnick ipak tvrdi suprotno: 'U Ameriku dolazi vojska od više milijuna ljudi koji zavrću sitne vijke.'
Foxconnov sustav teško je replicirati
Foxconn, glavni Appleov dobavljač, u Kini upravlja ogromnim proizvodnim kampusima s vlastitim smještajem i prijevozom. Tisuće radnika dolaze iz okolnih područja, a zapošljavanje raste sezonski uoči jesenskih lansiranja novih modela. Taj optimizirani sustav omogućuje Appleu godišnju proizvodnju više od 200 milijuna iPhonea.
Tijekom proizvodnog vrhunca za iPhone 16, radnička satnica iznosila je 26 juana (oko 3,63 dolara), uz bonus od 7.500 juana (1.000 dolara). Za usporedbu, minimalna satnica u Kaliforniji iznosi 16,50 dolara. Prema Mohanovoj analizi, trošak rada po iPhoneu u SAD-u skočio bi s 40 na 200 dolara.
Tim Cook već je ranije ukazivao na ključni problem: nedostatak inženjera, konkrentno stručnjaka koji konfiguriraju strojeve za masovnu proizvodnju. 'U Kini možemo napuniti više nogometnih igrališta tim kadrom. U SAD-u jedva jedno', rekao je Cook još 2017.
Trump je 2017. godine s Foxconnom najavio investiciju od 10 milijardi dolara za tvornicu u Wisconsinu. Najavljeno je 13.000 radnih mjesta, no otvoreno ih je samo 1.454, a tvornica je tijekom pandemije preusmjerena na izradu zaštitnih maski. Većina kompleksa ostala je nedovršena.
Brazil: skuplji iPhone, isto uvoz
U pokušaju izbjegavanja uvoznih nameta, Apple je 2011. otvorio tvornicu u Brazilu. Međutim, komponente su i dalje uvozili iz Azije, pa su iPhonei proizvedeni u Brazilu bili dvostruko skuplji od onih iz Kine.
Ipak, postoje i uspješni primjeri: TSMC, Appleov glavni dobavljač čipova, pokrenuo je ograničenu proizvodnju najnaprednijih čipova u Arizoni. Apple je službeni kupac. iPhone je globalni proizvod. Njegov procesor izrađuje TSMC u Tajvanu, zaslone proizvode LG i Samsung iz Južne Koreje, a većina ostalih komponenti dolazi iz Kine.
Prema Mohanu, Apple bi na većinu tih dijelova platio carine – osim ako ne ispregovara posebne iznimke. Trenutačno su poluvodiči izuzeti. Trump je naposljetku uveo 90-dnevni moratorij na većinu carina. Ako se one ponovno uvedu, iPhone 16 Pro Max 'Made in the USA' ('Proizveden u SAD-u), mogao bi poskupjeti čak 91 posto, piše Mohan.
Appleov odgovor? Tihi pragmatizam
Iako je Steve Jobs 2011. rekao Baracku Obami da se ta radna mjesta 'ne vraćaju', Tim Cook ima drugačije stajalište. Tijekom prvog Trumpova mandata, Apple je uspio dobiti privremene iznimke od carina za ključne uređaje, uključujući iPhone.
Zauzvrat, Apple je 2019. najavio proizvodnju Mac Pro uređaja u Austinu, Texas, u vrijednosti od 3.000 dolara. Trump je tada obišao tvornicu s Cookom. Analitičari nagađaju da bi Apple, kako bi 'umirio' Trumpovu administraciju, mogao započeti proizvodnju manjih uređaja poput HomePoda ili AirTagsa u SAD-u – slično kao što je to napravio s Mac Pro računalima 2019.
'Ne bi nas iznenadilo da Apple najavi proizvodnju manjeg volumena u SAD-u, samo kako bi dobio oslobađanje od carina', piše Erik Woodring iz Morgan Stanleya. Apple je odbio komentirati te navode.