Bijeg od najvećeg digitalnog ekosustava današnjice puno je teži nego što se čini. Izlazak je, tim rečeno, i dalje moguć, ali je također i vrlo zahtjevan
Ako ste mislili da vaš Android uređaj poštuje vašu privatnost, imamo loše vijesti. Novo istraživanje iz 2025. godine, koje je proveo profesor Doug Leith s Trinity Collegea u Dublinu, pokazuje da Google počinje pratiti korisnike čim se prijave na uređaj - i to bez njihova znanja ili pristanka.
To znači da čak i ako nikada ne otvorite Gmail, Google Maps ili YouTube, unaprijed instalirane aplikacije poput Google Play Servicesa i Play Storea odmah počinju dijeliti vaše podatke s Googleom čim se prijavite, piše Makeuseof.
Što se točno događa?
Jedan od ključnih mehanizama praćenja je DSID kolačić, koji se instalira odmah nakon što se prijavite u Google račun što je, usput rečeno, neizbježno ako želite završiti osnovno postavljanje Android uređaja.
Ovaj kolačić povezuje vašu aktivnost s vašim Google identitetom i prati vas preko aplikacija i web stranica, čak i ako ih nikada ne otvorite. I to nije sve. Tu je i Google Android ID, jedinstveni identifikator uređaja, koji se redovito povezuje s Googleovim serverima i ostaje aktivan čak i nakon što se odjavite iz računa. Ti identifikatori služe za oglašavanje, personalizaciju i izradu digitalnog profila korisnika prije nego ste uopće dodirnuli ikonu bilo koje aplikacije.
Nema načina da se isključite
Možda najproblematičnije od svega je to što nema stvarne opcije za isključivanje ovih značajki praćenja. Google vas tijekom postavljanja uređaja niti jednom ne obavještava o DSID kolačiću ili Android ID-u. DSID se automatski obnavlja svaka dva tjedna, dok je Android ID ukorijenjen duboko u sustav i ostaje dok ne resetirate uređaj na tvorničke postavke.
Čak i značajke poput SafetyCore, koje su tiho uvedene u ažuriranjima 2024. i omogućuju skeniranje sadržaja poput slika, mogu se ukloniti, ali samo ako znate gdje tražiti. Također, neka ažuriranja ih mogu ponovno instalirati bez upozorenja.
Postoji li rješenje?
Ako se nadate da je rješenje jednostavno poput brisanja aplikacije, imamo loše vijesti. Jedini siguran način da izbjegnete Google je vraćanje uređaja na tvorničke postavke i prestanak korištenja Google računa. Naravno, to nije lako. Većina Android uređaja ne dopušta dovršetak postavljanja bez prijave, a čak i ako instalirate alternativni operativni sustav poput GrapheneOS-a, gubite pristup ključnim uslugama poput Play Storea.
Ako nemate tehničkog znanja ili volje za takve zahvate, ostaje vam tek ublažiti štetu. Idite na Postavke > Google usluge > Oglasi i isključite personalizirane oglase. Također počnite koristiti otvorene i privatne aplikacije, poput DuckDuckGo.
Nadalje, nije loše s vremena na vrijeme provjeriti dozvole aplikacija i ograničiti pristup podacima. Nažalost, doduše, ništa od toga ne može zaustaviti sistematsko praćenje koju Google ugrađuje u Android. Ako želite apsolutnu privatnost, jedina stvarna opcija je potpuno napuštanje Googleovog ekosustava, što je izbor koji malo tko danas može lako donijeti.