TKO ĆE PROFITIRATI

Trebate li žuriti s kupnjom elektronike zbog carina? Evo što je dobro uzeti u obzir

10.04.2025 u 17:49

Bionic
Reading

Teško je procijeniti u kojem će se smjeru stvari razvijati, ali čini se izvjesnim to da će dosad povučeni potezi i oni koji uslijede neminovno dovesti do povećanja cijena

Vjerojatno ste primijetili da u posljednje vrijeme vlada uzbuna zbog carina koje je administracija predsjednika Donalda Trumpa uvela svima s kojima trguju Sjedinjene Države.

U međuvremenu je primjena tih carina suspendirana na 90 dana, osim za Kinu (kojoj je povećana).

Teško je procijeniti u kojem će se smjeru stvari razvijati, ali čini se izvjesnim da će dosad povučeni potezi i oni koji uslijede neminovno dovesti do povećanja cijena računala, pametnih telefona i drugih gadgeta.

Trebate li zbog toga požuriti s kupnjom novog uređaja, kako biste izbjegli poskupljenje, ili pričekati rasplet?

U ovom trenutku nitko nema pouzdan odgovor na to pitanje jer nije poznato što će biti s tim carinama nakon 90 dana. A nije baš ni jasno kako će države pogođene njima reagirati ako ipak budu uvedene.

Kako sad stvari stoje, uređaji proizvedeni u Kini te namijenjeni američkom tržištu sigurno će poskupjeti. Pitanje je samo za koliko, kao i hoće li se proizvođači i distributeri odlučiti na drastičnije mjere, poput primjerice potpune obustave prodaje.

Europa bi mogla profitirati

Analitičke tvrtke Canalys i IDC već su zabilježile porast broja isporučenih računala, kakav nije viđen godinama, što su pripisali povećanoj nabavci u SAD-u upravo zbog cirkusa s carinama.

Acer je još u veljači najavio povećanje cijena za 10 posto. Pojavile su se i procjene da bi iPhone 16e mogao koštati i više od 1300 dolara, umjesto dosadašnjih 599.

Ovo bi vas se moglo ticati ako planirate kupovati u SAD-u ili naručivati od tamo. No što je s europskim tržištem?

Uvođenje carina na američke proizvode i usluge (što je jedna od mogućih protumjera koje razmatra Europska komisija) gotovo sigurno dovest će do povećanja njihovih cijena za konačne korisnike na Starom kontinentu.

S druge strane, velik dio uređaja iz Kine (što uključuje brendove kao što su Lenovo, Xiaomi, Honor i brojne druge), prvotno namijenjenih američkom tržištu, mogao bi biti preusmjeren u Europsku uniju.

Povećana ponuda mogla bi kao posljedicu imati sniženje cijena. Sličan scenarij mogao bi se odigrati ako se druge države proizvođači elektroničke opreme (poput Južne Koreje, Tajvana, Indije ili Vijetnama) na kraju ipak nađu na udaru američkih carina.

Naravno, to ne znači da poneki domaći trgovci i distributeri neće pokušati iskoristiti gužvu kako bi podigli cijene i povećali svoju maržu. Stoga držite na oku one kod kojih će roba značajno poskupjeti, iako ne dolazi iz SAD-a.

Stoga, ako vam se baš ne žuri, nije nerazumno pričekati da biste vidjeli na koju će stranu vjetar zapuhati.

To pogotovo vrijedi ako uređaj koji već posjedujete radi kako treba i zadovoljava vaše potrebe.

Ne morate ni kupiti novi. Dobro očuvani rabljeni uređaji znatno su jeftiniji, a mogu vas još godinama vrijedno služiti, uz ponešto ulaganja i redovnog održavanja.