SVE ZBOG CARINA

Tech giganti kladili su se na Trumpa i donirali mu milijune. Sada su i oni na udaru

07.04.2025 u 11:07

Bionic
Reading

Na inauguraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa u siječnju, čelnici Googlea, Mete, Amazona i Tesle sjedili su u prvim redovima, jasno pokazujući podršku novom predsjedniku koji je godinama kritizirao tamošnji IT sektor. Sada, nakon što je Trump objavio sveobuhvatne carine na uvoz iz gotovo svih zemalja svijeta, upravo se ti tehnološki divovi nalaze na udaru stranih trgovinskih partnera koji traže način da uzvrate udarac američkom gospodarstvu

Kina je u petak objavila da uvodi carine od 34 posto na sav uvoz iz SAD-a. Objavila je i protumjere, a one uključuju visoke carine na izvoz rijetkih zemnih metala, ključnih za proizvodnju čipova koji pokreću sve – od iPhonea do umjetne inteligencije.

Europska unija pak priprema odgovor koji bi mogao uključivati direktne udare na najveće američke softverske kompanije. Tehnološka industrija priprema se na daljnje posljedice – od rasta cijena energije i strožih pravila o zaštiti podataka do novih poreza na digitalne usluge, piše Washington Post.

'Strani partneri SAD-a tražit će područja u kojima Amerika pokazuje ekonomsku snagu i u kojima postoje neameričke alternative', izjavio je lobist iz tehnološke industrije, a koji je želio ostati anoniman. 'Američka IT industrija visoko je na tom popisu', dodao je.

Silicijska dolina u neizvjesnosti

U Silicijskoj dolini još tinja nada da će Trump ipak isporučiti očekivano: deregulaciju tržišta i poticanje startupova omogućavanjem više spajanja i akvizicija te da će carine koristiti kao polugu za pritisak na strane države koje pokušavaju oporezivati i regulirati američke tehnološke tvrtke. No u kaotičnim prvim mjesecima njegove administracije tehnološki divovi koji su se priklanjali predsjedniku još uvijek nisu vidjeli konkretne koristi.

Od Trumpove izborne pobjede izvršni direktori iz Silicijske doline podržavali su ga na društvenim mrežama, ukidali programe raznolikosti i prakse provjere točnosti vijesti koje mu nisu bile po volji te uplaćivali milijune dolara za njegovu inauguraciju. Mnogi su vjerovali da će tim pristupom pridobiti naklonost predsjednika.

Međutim Trump je nastavio s antimonopolskim tužbama protiv Mete, Googlea, Amazona i Applea. Usto radi na dogovoru kojim bi kineskoj aplikaciji TikTok omogućio ostanak na američkom tržištu, a sada je pokrenuo i globalni trgovinski rat koji već pogađa tehnološke tvrtke, njihove ulagače i osobna bogatstva milijardera koji su mu se dodvoravali.

Dionice Applea pale su 16 posto u samo dva dana nakon najave carina, Meta je pala za 14 posto, a Amazon 13 posto. Prema procjenama Bloombergova indeksa milijardera, Elon Musk je samo ove godine izgubio 110 milijardi dolara neto vrijednosti, Jeff Bezos 37,6 milijardi, a Mark Zuckerberg 18,6 milijardi dolara.

Od velike nade do velike zabrinutosti

Ulagači u rizični kapital i osnivači startupova pozdravili su Trumpovu pobjedu u studenom te su predviđali novo zlatno doba za američku tehnologiju uz smanjenje regulacija, veće vojne izdatke za dronove i AI i ubrzanje inovacija.

'Mnogi su se u industriji nadali da će Trump tretirati američku tehnologiju kao nacionalno blago koje treba promicati, a ne kao korporativnog neprijatelja kojeg treba ograničiti', rekao je Adam Kovacevich, predsjednik Chamber of Progressa, tehnološke udruge lijevog centra. Iako su mnogi imali rezerve prema njemu, vjerovali su da će im njegova administracija biti otvorenija nego Bidenova.

Trump je tehnološkoj industriji već udovoljio u nekoliko slučajeva. Opozvao je Bidenovu uredbu o umjetnoj inteligenciji, a koju su mnoge AI tvrtke smatrale pretjerano usmjerenom na sigurnost umjesto na inovacije. Kritizirao je i pokušaje Europske unije da regulira velike tehnološke tvrtke kroz Akt o digitalnim uslugama i tržištima.

U veljači je Trump objavio memorandum u kojem je carine predstavio kao način borbe protiv stranih vlada koje 'posežu za jurisdikcijom nad američkim kompanijama, osobito u tehnološkom sektoru, ugrožavajući njihov uspjeh i prisvajajući prihode koji bi trebali služiti SAD-u'.

Neki njegovi pristaše u tehnološkom sektoru vjeruju da će takva trgovinska politika dugoročno potaknuti ulaganja u visoku tehnologiju u SAD-u. 'Sindrom opsjednutosti Trumpom sada se pretvorio u sindrom opsjednutosti carinama', komentirao je to Keith Rabois, poznati ulagač u startupove.

No ljudi koje je odabrao kao čelne ljude Savezne trgovinske komisije (FTC) i Odjela za pravosuđe dali su jasno do znanja da će se zadržati oštar pristup velikim tehnološkim tvrtkama, iako uz veću fleksibilnost prilikom spajanja i akvizicija. Istovremeno, Trumpova stroga imigracijska politika otežava zapošljavanje strane radne snage, ključne za industriju.

Kaos i neizvjesnost

Carine su već stvorile veliku nesigurnost koja kompanijama otežava planiranje. Poremećaji na tržištu smanjuju izglede da će tehnološki startupovi izaći na burzu, čime ulagači gube priliku za povrat ulaganja.

'Reakcija tehnološke zajednice na carine gotovo je jednoglasna – nezadovoljstvo i frustracija', rekao je Ryan Petersen, direktor platforme Flexport koja pomaže u upravljanju opskrbnim lancima. 'Ovo sigurno nije libertarijanska ideja slobodnog tržišta kakvu podržavaju mnogi od njih', dodao je.

Trumpove carine, iako nisu uključile računalne čipove, obuhvatile su GPU-ove (grafičke procese), najvažnije za razvoj umjetne inteligencije. U četvrtak je najavio i nove carine usmjerene na poluvodiče. Zbog toga bi skupi AI čipovi mogli još poskupjeti, čime bi SAD mogao izgubiti korak u tehnološkom nadmetanju s Kinom.

Reakcije iz svijeta

Trgovinski partneri već uzvraćaju udarac. U veljači, samo nekoliko minuta nakon što su stupile na snagu prve carine Kini, Peking je najavio antimonopolsku istragu protiv Googlea.

EU pak razmatra uvođenje carina na digitalne usluge koje Europljani kupuju od američkih tvrtki, uključujući Google Cloud i Netflix. Neke zemlje, poput Francuske, traže agresivniji pristup, posebno prema velikim tehnološkim igračima.

Indija je ranije ove godine ukinula tzv. Google porez od šest posto na digitalno oglašavanje, što se činilo kao pozitivan znak. No Trump je svejedno u srijedu najavio opću tarifu od 26 posto na uvoz iz te zemlje – jednu od najstrožih mjera u paketu.

Pritisci i kod kuće

Trumpova administracija također nastavlja s napadima na domaće tehnološke kompanije. Ministarstvo pravosuđa tako nije odustalo od tužbe s ciljem razbijanja Googleova monopola na pretraživanje. Trumpovi odvjetnici zatražili su da Google bude prisiljen odvojiti preglednik Chrome od ostatka poslovanja.

U srijedu je Zuckerberg posjetio Bijelu kuću kako bi pokušao lobirati za povlačenje tužbe FTC-a, navodi izvor upoznat s razgovorima. Glasnogovornik Mete izjavio je: 'Redovito se sastajemo s političarima kako bismo razgovarali o pitanjima konkurentnosti, nacionalne sigurnosti i gospodarskog rasta.'

Predsjednik FTC-a Andrew Ferguson rekao je pak da bi ga jako iznenadilo kad bi mu Trump naredio povlačenje tužbi, ali da bi 'poštovao zakonitu naredbu'. Većina tehnoloških čelnika zasad šuti – ne žele izazvati Trumpovu ljutnju. 'U svakoj industriji postoji strah od kritiziranja predsjednika', kazao je anonimni lobist.

Unatoč svemu tome, optimizam nije potpuno nestao. 'Još uvijek postoje dobri elementi Trumpove politike', rekao je Sean Murphy iz ITI-ja. 'Posebno smo optimistični zbog njegova pristupa umjetnoj inteligenciji jer se više fokusira na prilike nego na rizike, za razliku od pristupa prethodne administracije.'

No Murphy naglašava da industrija želi što skoriji povratak pregovorima i ukidanje carina. 'Želimo ovo poglavlje ostaviti iza sebe', zaključio je.