KRIVI KLIK I...

Nakon niza skandala: Ovo su aplikacije koje europski dužnosnici ne smiju koristiti

27.04.2025 u 14:40

Bionic
Reading

Od TikToka do umjetne inteligencije, od jednokratnih telefona do zabranjenih aplikacija – rastuće globalne napetosti natjerale su europske institucije na ozbiljno preispitivanje koje digitalne alate mogu sigurno koristiti, a koje bi mogle otvoriti vrata stranim obavještajnim službama

Kako je prošlog tjedna izvijestio Financial Times, Europska komisija počela je opremati svoje dužnosnike koji putuju u SAD jednokratnim telefonima i osnovnim prijenosnim računalima, zbog bojazni od elektroničkog nadzora. Sjedinjene Američke Države time su se našle na popisu država poput Ukrajine i Kine, gdje se elektronički nadzor smatra vrlo vjerojatnim.

U svjetlu eskalacije geopolitičkih tenzija, ovo je pregled koje aplikacija europski političari smiju koristiti – a koje su na crnoj listi, piše Euronews.

TikTok

Još 2023. godine Europska komisija, Europski parlament i Vijeće Europske unije zabranili su korištenje TikToka na službenim uređajima svojih dužnosnika. Ovu praksu preuzele su i druge europske institucije, uključujući Europsku službu za vanjsko djelovanje, Revizorski sud, Odbor regija i Europski gospodarski i socijalni odbor.

Razlog: rizici za kibernetičku sigurnost institucija, zaštitu privatnih poruka i sigurnost prijenosa podataka, uz optužbe da kineska vlada koristi platformu za prikupljanje osjetljivih podataka.

Iako je TikTok više puta negirao te optužbe, ukazujući na svoju neovisnost, činjenica je da kineski zakon iz 2017. godine obvezuje sve kineske kompanije na suradnju s nacionalnim obavještajnim službama.

Daljnje sumnje pojavile su se nakon navodnog ruskog upletanja u prvi krug rumunjskih predsjedničkih izbora 2024., što je potaknulo Europsku komisiju da u prosincu službeno pokrene istragu protiv TikToka zbog mogućeg kršenja Akta o digitalnim uslugama (DSA).

Telegram

Aplikacija za razmjenu poruka Telegram trenutno nije zabranjena unutar EU-a, no sve je više kritika na račun njezine nesposobnosti da spriječi kriminalne aktivnosti poput prijevara, trgovine drogom, organiziranog kriminala i širenja terorizma. Njezin osnivač i izvršni direktor Pavel Durov lani je bio uhićen u Francuskoj, ali je kasnije pušten uz sudski nadzor.

Nizozemski europarlamentarac Bart Groothuis, bivši šef kibernetičke sigurnosti nizozemskog Ministarstva obrane, izjavio je za Euronews:

'Smatram da je Telegram nesigurna aplikacija, jer je stvorena od strane ljudi iz Rusije, što ruskoj državi može dati određenu polugu. Telegram posjeduje enkripcijske ključeve za zaštićene razgovore, što znači da ruska država može imati pristup tim podacima. To je uznemirujuće.'

Groothuis je preporučio da državni službenici, ministri i političari uklone aplikaciju sa svojih privatnih uređaja.

Telegram je već zabranjen za korištenje u švicarskoj vojsci, dok gradska uprava Amsterdama više ne dopušta korištenje aplikacije svojim zaposlenicima zbog širenja dezinformacija, kibernetičkih prijetnji i povećanja kriminala povezanog s drogom.

Alati umjetne inteligencije

Početkom ovog mjeseca, Europska komisija zabranila je korištenje 'AI agenata' tijekom online sastanaka. Na jednoj prezentaciji Komisije jasno je pisalo: 'Nema AI agenata'.

'AI agenti' su računalni programi koji mogu samostalno donositi odluke, učiti iz podataka te upravljati zadacima kao što su bilježenje sastanaka i provođenje zaključaka.

Tvrtke poput Microsofta, OpenAI-ja, Mistral AI-ja i Perplexityja razvijaju takve alate, koji trenutno nisu posebno regulirani, no moraju biti u skladu s pravilima Akta o umjetnoj inteligenciji (AI Act). Iako ostaje nejasno predstavlja li korištenje AI agenata stvarnu prijetnju sigurnosti institucija, Europska komisija odbila je komentirati ovo pitanje.

Facebook

Sumnje u sigurnost prijenosa podataka između EU-a i SAD-a dovele su do preporuka protiv korištenja Facebook stranica za javne institucije.

Njemački savezni povjerenik za zaštitu podataka još je 2021. godine upozorio na nesukladnost prakse Facebooka s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR). U izvješću za 2023. istaknuto je da su 'sve češće dostupne alternative prijateljskije prema zaštiti podataka', poput platforme Mastodon.

I nizozemska agencija za zaštitu podataka lani je savjetovala državne institucije da izbjegavaju korištenje Facebooka zbog nemogućnosti osiguranja usklađenosti s pravnim normama.

X (bivši Twitter)

Nakon pobjede Donalda Trumpa na izborima, stotine tisuća korisnika – uključujući brojne europske političare – napustile su platformu X, izražavajući nezadovoljstvo zbog širenja dezinformacija, teorija zavjera i govora mržnje.

Institucije poput Europske središnje banke, Europske agencije za lijekove i gradske uprave Pariza napustile su X i prešle na platformu Bluesky. Ipak, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i povjerenica za tehnologiju Henna Virkkunen i dalje koriste svoje račune.

Strava

Američka fitness aplikacija Strava lani se našla u središtu skandala kada su novinari Le Mondea otkrili sigurnosni propust: analizom trasa trčanja tjelohranitelja otkriveni su povjerljivi podaci – uključujući lokacije rezidencija visokih dužnosnika.

Primjerice, 2023. godine sigurnosni agenti francuskog predsjednika nenamjerno su otkrili mjesto boravka predsjednika tijekom NATO summita u Vilniusu, koristeći Stravu.

Ministarstvo oružanih snaga Francuske potom je izdalo upute o sigurnom korištenju povezanih uređaja, no aplikacija je i dalje službeno dopuštena političarima i njihovim zaštitarima, unatoč novim incidentima – uključujući slučaj kad su vojnici slučajno otkrili podatke o patrolama podmornica.