Sukob između Europske unije i Applea ulazi u novu fazu. Europska komisija u srijedu je izrekla kaznu od 500 milijuna eura američkom tehnološkom divu zbog načina na koji upravlja trgovinom aplikacija App Store, optužujući ga za narušavanje tržišnog natjecanja u Europi. To je najnoviji potez Bruxellesa u višegodišnjoj borbi protiv monopolske prakse velikih digitalnih platformi – većinom američkih – i dolazi u trenutku sve većih političkih napetosti između EU-a i SAD-a, potaknutih i najavama novih trgovinskih carina iz Washingtona
U srijedu je izvršno tijelo EU-a objavilo da američkom proizvođaču iPhonea izriče kaznu od 500 milijuna eura zbog načina na koji upravlja svojom trgovinom aplikacija, App Storeom. To je najnoviji u nizu udaraca koje su europski regulatori zadali Appleu posljednjih godina, a stiže usred sve napetijih transatlantskih odnosa nakon što je predsjednik Donald Trump ponovno zaprijetio uvođenjem carina, piše Politico.
Apple je uzvratio optužbom da ga Komisija 'nepravedno cilja'. 'Unatoč brojnim sastancima, Komisija iznova mijenja pravila igre', izjavila je glasnogovornica Applea Emma Wilson.
Kazne se gomilaju
Ova kazna dolazi nakon prošlogodišnje globe od 1,8 milijardi eura za isto postupke te naredbe da Apple plati 13 milijardi eura neplaćenih poreza u Irskoj, što je rezultat dugotrajnog sudskog spora. 'Postoji filozofska razlika između Applea i Komisije koja čini kompromis gotovo nemogućim', izjavio je Zach Meyers iz briselskog think tanka CERRE (Centar za regulaciju u Europi).
Sukob oko Applea, kompanije čija tržišna vrijednost iznosi gotovo četiri bilijuna dolara, postao je simbol šireg sukoba između SAD-a i EU-a. Iako je Zakon o digitalnim tržištima (DMA), pod čijim se okriljem izriče nova kazna, osmišljen da bi obuzdao dominaciju tehnoloških divova – uglavnom američkih – Trump ga vidi kao pokušaj gušenja američke industrije.
Kazna stiže samo nekoliko tjedana prije isteka 90-dnevne obustave recipročnih carina, a koje je Trumpova administracija privremeno zamrznula. To je dodatno potaknulo sumnje da je odluka Komisije tempirana kao politički odgovor.
No visoki dužnosnik Komisije tvrdi da istraživanje zakonitosti DMA-a u SAD-u, koje je najavljeno u veljači, nije utjecalo na donošenje ove odluke. Komisija je također dala rok do 22. lipnja Appleu da uskladi svoje poslovanje s novim pravilima, nakon čega može početi izricati dnevne kazne.
Appleov App Store pod povećalom
Središnji problem u ovom slučaju je Appleov strog nadzor nad App Storeom. Naknade koje nameće developerima donijele su mu prošle godine prihod od gotovo 100 milijardi dolara, od čega značajan dio dolazi upravo iz EU-a. 'Ove odluke nisu donesene s emocijama, već s ozbiljnošću i na temelju dokaza', poručila je povjerenica za tržišno natjecanje Teresa Ribera za Politico. 'To je provedba zakona.'
I Apple i Meta, vlasnik Facebooka i Instagrama, koji je također u srijedu kažnjena s 200 milijuna eura, najavili su žalbe. Appleov App Store, prema mnogima, predstavlja jedan od ključnih izvora profita za tvrtku. 'To je krunski dragulj u digitalnom carstvu Applea', kaže Dirk Auer iz ICLE-a (Međunarodni centar za pravo i ekonomiju).
Komisija je istog dana objavila i preliminarne nalaze nove istrage, prema kojima bi Appleovi uvjeti za alternativnu distribuciju aplikacija, uključujući takozvanu 'naknadu za osnovnu tehnologiju', mogli biti u suprotnosti s DMA-om – što otvara vrata novim sankcijama.
Apple je već dugo pod kritikama regulatora diljem svijeta zbog naknada koje nameće korisnicima i developerima. Tvrtke poput Epic Gamesa i Match Groupa tvrde da zbog rigidnog sustava kompanije nemaju održive alternative.
'Previše izbora' kao prijetnja?
Apple svoju poziciju ne brani samo iz financijskih razloga, već i iz uvjerenja da štiti interese korisnika. 'Smatraju da su oni jedini koji mogu određivati razinu sigurnosnog rizika kojoj su izloženi te da previše izbora kvari korisničko iskustvo', kaže Meyers iz CERRE-a.
Iako SAD dijeli zabrinutosti zbog Appleove tržišne moći, to ne znači da će ostati po strani u trgovinskom sukobu s EU-om. 'Drago nam je regulirati – dokle god se to događa izvan SAD-a i protiv američkih kompanija', sažeo je Meyers stav američke administracije.