Uređaji s fleksibilnim glavnim zaslonima, koje je moguće djelomično ili u potpunosti rasklopiti, bit će izuzeti, kao i oni pušteni u prodaju na tržište Unije prije 20. lipnja
Od 20. lipnja 2025. godine svi pametni telefoni i tableti u prodaji na području Europske unije imat će novu oznaku, a koja će označavati vijek trajanja baterije i učinkovitost.
Slična energetska naljepnica već je prisutna na kućanskim uređajima, poput hladnjaka ili perilica rublja.
Sad će to biti prošireno na bežične fiksne telefone, pametne telefone za mobilne ili satelitske mreže, obične telefone bez interneta ili aplikacija trećih strana te tablete sa zaslonima između sedam i 17,4 inča (od 17,78 do 44,19 centimetara) koji budu stavljeni na tržište od 20. lipnja nadalje.
Uređaji s fleksibilnim glavnim zaslonima koje je moguće djelomično ili u potpunosti rasklopiti bit će izuzeti od toga, kao i oni pušteni u prodaju na tržištu Unije prije 20. lipnja.
Svi gore navedeni uređaji moraju ispunjavati pet ključnih kriterija ekodizajna:
- Trajnost: uređaji bi trebali biti otporni na slučajne padove i zaštićeni od prašine i vode
- Vijek trajanja baterije: moraju izdržati najmanje 800 ciklusa potpunog punjenja i pražnjenja, a pritom zadržati najmanje 80 posto svog izvornog kapaciteta
- Mogućnost popravka: proizvođači moraju staviti na raspolaganje kritične rezervne dijelove u roku od pet do 10 radnih dana i nastaviti ih nuditi sedam godina nakon što se proizvod više ne prodaje u Uniji
- Softverska podrška: uređaji moraju primati nadogradnje operativnog sustava najmanje pet godina od datuma prestanka prodaje
- Pristup popravku: profesionalni serviseri moraju imati nediskriminirajući pristup bilo kojem potrebnom softveru ili firmveru.
Kako izgleda naljepnica?
Naljepnica Europskog registra proizvoda za energetsko označavanje (EPREL), poznata kao oznaka ENERGY, prikazivat će sedam ključnih informacija.
Tko osigurava točnost ovih podataka?
Svi dobavljači - proizvođači, uvoznici ili ovlašteni predstavnici - koji posluju na tržištu Unije i Europskog gospodarskog prostora moraju registrirati svoje modele proizvoda putem namjenske platforme EPREL, kojom upravlja Europska komisija.
Iako su proizvođači odgovorni za pružanje točnih podataka, Komisija će provjeriti informacije vezane uz zaštitu od prodora, mogućnost popravka i performanse baterije.
Što to znači za krajnjeg potrošača?
Oznaka ekodizajna dio je šire kampanje Unije usmjerene na poboljšanje energetske učinkovitosti do 2030. Očekuje se da će ova inicijativa smanjiti emisije CO₂ za 46 milijuna tona i uštedjeti svakom kućanstvu prosječno 150 eura, uz uštede koje su već postignute postojećim mjerama ekodizajna.
Iako se ova pravila službeno primjenjuju samo unutar Unije, njihov utjecaj mogao bi se proširiti daleko izvan 27 država članica.
Proizvođači pametnih telefona već globalno proširuju podršku za ažuriranje softvera jer uređaji postaju izdržljiviji i lakši za popravak, što koristi potrošačima diljem svijeta, piše GSM Arena.