ISTRAŽIVANJE STAVOVA

Što znate o kvantnoj tehnologiji? Europljani su za nju čuli, ali ne znaju detalje

16.04.2025 u 11:47

Bionic
Reading

Unatoč tome što je Europska unija stavila kvantnu tehnologiju na svoj tehnološki program, većina Europljana još ne zna što je to točno, pokazalo je novo istraživanje

Koliko znate o kvantnoj tehnologiji? Ako ste iz Europe, možda ste čuli za nju, ali ne znate detalje, prema prvom europskom istraživanju stavova javnosti prema kvantnoj znanosti i tehnologiji. Anketa je pokazala kako je većina odraslih u Francuskoj i Njemačkoj (78 posto) svjesna kvantne tehnologije, a mnogi također znaju kako bi ona mogla riješiti velike društvene izazove.

No, samo trećina ispitanika imala je dobru razinu razumijevanja o tome što je kvantna tehnologija, a 49 posto je čulo za nju, ali nije znalo što je to. Kvantna znanost proučava kvantne čestice, koje su temeljni gradivni blokovi materije i energije koji djeluju prema kvantnoj mehanici, a ne klasičnoj fizici.

Te su čestice ključne za tehnologije poput GPS-a, poluvodiča i MRI skenera. Ne može ih se vidjeti tradicionalnim optičkim mikroskopom, poput elektrona, protona ili pojedinačnih atoma.

Kvantni optimizam

Studija, koju je proveo YouGov, objavljena je povodom Svjetskog dana kvantne mehanike i Međunarodnom godinom kvantne znanosti i tehnologije Ujedinjenih naroda.Ove godine se također obilježava 100 godina od početnog razvoja kvantne mehanike.

Anketa je također otkrila da je ukupno 47 posto ispitanika reklo kako vjeruje da će kvantna mehanika imati pozitivan utjecaj na njihovu zemlju u sljedećih pet godina. Gotovo polovica ispitanika optimistična je u pogledu utjecaja kvantne mehanike na zdravlje, energiju, kibernetičku sigurnost i klimatske promjene.

Kvantna mehanika mogla bi pomoći u područjima poput zdravstvene zaštite pružanjem preciznog medicinskog snimanja putem kvantnih senzora i ubrzati otkrića lijekova simuliranjem molekularnih interakcija.

U borbi protiv učinaka klimatskih promjena, kvantna fizika omogućuje znanstvenicima razvoj senzora sljedeće generacije za praćenje okoliša. Što se tiče sigurnosti, kvantna enkripcija može zaštititi komunikacije, dok bi kvantna računala mogla riješiti probleme koje standardna računala ne mogu.

Potrebna su ulaganja

U studenom prošle godine, povjerenica Unije za tehnologiju Henna Virkkunen izjavila je kako je kvantna tehnologija područje u kojem Europa treba biti optimistična te je zacrtala kvantnu strategiju koja uključuje razvoj europskog kvantnog čipa i mogući Zakon o kvantnoj tehnologiji.

Unija je također prošle godine zatražila 65 milijuna eura financiranja za ubrzanje industrijalizacije kvantnih čipova, što je došlo kao dio šireg ulaganja od 200 milijuna eura tijekom tri godine u okviru Zakona o čipovima.

Unija nije jedina koja ulaže u kvantnu tehnologiju. Ujedinjeno Kraljevstvo je također najavilo ulaganje od 121 milijun funti (140 milijuna eura) u kvantnu tehnologiju za društvena pitanja, koja uključuju borbu protiv prijevara i pranja novca.

Europa zaostaje za Kinom i SAD-om kada je riječ o kvantnoj tehnologiji jer joj nedostaje potrebna infrastruktura, implementacija i ulaganja, piše Euro News.