ČUDA PRIRODE

Nevjerojatno otkriće: Živa kolosalna lignja uhvaćena na kameri

17.04.2025 u 15:01

Bionic
Reading

Znanstvenici su mladunče lignje snimili pomoću podvodnog vozila na daljinsko upravljanje SuBastian na dubini od 600 metara

Kolosalna lignja, tajanstveno stvorenje koje vreba u antarktičkim dubinama, napokon se pojavila pred kamerom, piše Business Insider.

Možda ste već čuli za divovsku lignju, poznatu iz pomorskih legendi i po epskim borbama s ulješurama. No kolosalna lignja još je veća i zagonetnija. Toliko je neuhvatljiva da znanstvenici do prije stotinjak godina nisu ni znali da postoji.

Od tada su ribari povremeno snimali umiruće primjerke na površini oceana, a znanstvenici su nalazili prožvakane ostatke u želucima kitova i morskih ptica. Međutim nitko nije uspio potvrditi njezino postojanje u prirodnom dubokomorskom staništu - sve dosad.

Naime snimka koju su zabilježili istraživači, a potvrdila su je i dva stručnjaka za glavonošce, prvi je dokumentirani prikaz žive kolosalne lignje u njezinom prirodnom okolišu. Riječ je o najtežem beskičmenjaku na svijetu - kolosalne lignje mogu narasti do sedam metara duljine i težiti više od 500 kilograma. No ova u snimci duga je manje od 30 centimetara i da, radi se o bebi.

Prozirno tijelo, svjetleće oči

Snimka je nastala 9. ožujka pomoću daljinski upravljanog podvodnog vozila SuBastian, a ono je bilo spušteno s istraživačkog broda Falkor, na dubini od oko 600 metara. Ekspedicija je trajala 35 dana, a odvijala se u blizini otočja South Sandwich kao dio međunarodnog znanstvenog projekta Ocean Census, čiji je cilj otkriti nove oblike morskog života.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Schmidt Ocean

Kat Bolstad, istraživačica glavonožaca sa Sveučilišta za tehnologiju u Aucklandu, pomogla je u potvrđivanju identiteta životinje. Prije toga je rekonstruirala tijelo mrtve kolosalne lignje ulovljene ribarskom mrežom. 'Ovo je, iskreno, jedno od najuzbudljivijih opažanja otkad radim s dubokomorskim glavonošcima', rekla je Bolstad na konferenciji za medije.

Aaron Evans, stručnjak za tzv. staklene lignje, također je pomogao u identifikaciji. Prepoznali su kolosalnu lignju po kukama koje se nalaze na sredini njenih osam krakova - obilježju koje je razlikuje od ostalih vrsta u obitelji staklenih lignji.

Kad su uočili kuke, Evans je priznao: 'Počeo sam hiperventilirati.' Prošle godine je antarktička ekspedicija možda također snimila mladunče kolosalne lignje, no tada nije bilo dovoljno podataka za potvrdu. Ovaj put, kaže Bolstad, 'možemo jasno vidjeti obilježja životinje'.

Neuhvatljivi divovi

Kolosalne lignje imaju i druge jedinstvene osobine - kuke na lovkama mogu rotirati 360 stupnjeva, što im omogućuje učinkovito hvatanje plijena. Također posjeduju najveće oči ikad izmjerene kod bilo koje životinje, što im vjerojatno pomaže u snalaženju u tami dubokog oceana.

Na snimci, rekla je Bolstad, 'možete vidjeti iridescentan sjaj lignjinih očiju'.