LICE AI REVOLUCIJE

Našli su se u središtu američko-kineskog trgovinskog rata. Izgubit će pet milijardi dolara

18.04.2025 u 09:30

Bionic
Reading

Američki tehnološki div Nvidia našao se u središtu sve dubljeg trgovinskog sukoba između dvije najveće svjetske ekonomije nakon što su Sjedinjene Američke Države pooštrile izvozna ograničenja za napredne AI čipove namijenjene kineskom tržištu

Nvidia je u utorak objavila da će zabilježiti financijski gubitak od čak 5,5 milijardi dolara nakon što je Washington zabranio izvoz njezina AI čipa H20 u Kinu. Događa se to usred šire strategije američke vlade da spriječi tehnološki uspon Kine, osobito u području umjetne inteligencije i vojne tehnologije.

Dionice Nvidije potonule su u srijedu za gotovo sedam posto nakon negativnog trenda, piše CNN.

Geopolitička oluja

Ova zabrana posljednji je u nizu koraka koji izazivaju potrese na svjetskim tržištima, a dolazi u trenutku u kojem Svjetska trgovinska organizacija (WTO) upozorava na naglo pogoršanje izgleda za globalni trgovinski rast zbog novog vala carina i opće neizvjesnosti u trgovinskoj politici.

Čip H20, predstavljen prošle godine, razvijen je upravo da bi udovoljio američkim izvozno-sigurnosnim kriterijima i omogućio nastavak prodaje na kineskom tržištu. Ima slabije računalne performanse u usporedbi s moćnijim modelom H100, a koji je već bio zabranjen za izvoz u Kinu.

'Nvidia je izričito dizajnirala H20 da bi zadovoljila američke izvozne propise… a sada su pravila promijenjena i izgubili su pet milijardi dolara', rekao je Jay Hatfield, izvršni direktor fonda Infrastructure Capital Advisors. 'Takva nedosljedna trgovinska politika skupo stoji američke kompanije.'

Uloga u kineskom AI usponu

Čip H20 smatra se ključnim za razvoj modela umjetne inteligencije R1 kineskog startupa DeepSeek, a koji nudi sposobnosti rezoniranja slične ChatGPT-ju, ali uz znatno niže troškove treniranja. Taj je napredak šokirao globalnu tehnološku industriju i potaknuo snažan zamah AI razvoja u Kini.

Nvidia je u regulatornoj prijavi objavila da ju je američka vlada prošlog tjedna obavijestila da će izvoz čipova H20 u Kinu ubuduće zahtijevati posebne dozvole. Inače, Kina je 2023. činila 13 posto ukupne prodaje Nvidije. Kompanija je najavila da će u svom kvartalnom izvještaju, koji izlazi 28. svibnja, prikazati otpis u iznosu od 5,5 milijardi dolara, vezan uz zalihe, nabavne obveze i druge rezerve što se odnose na čip H20.

Prema analitičarima pod vodstvom Dana Ivesa iz investicijske kuće Wedbush Securities, iako je financijski utjecaj relativno ograničen, restrikcije predstavljaju 'strateški udarac' za Nvidijine planove daljnjeg poslovanja u Kini. 'Ova objava jasno pokazuje da Nvidia sada ima velike prepreke u prodaji Kini. Trumpova administracija zna da postoji samo jedan čip i jedna kompanija koja potiče AI revoluciju – a to je Nvidia', navodi se u analizi Wedbusha.

Novi val kontrole izvoza

SAD već godinama pokušava spriječiti Kinu u korištenju američke tehnologije za razvoj sofisticiranih vojnih i AI sustava. Ministarstvo trgovine SAD-a u utorak je potvrdilo da uvodi nova izvozna ograničenja za Nvidijin čip H20, ali i za čip MI308 proizvođača AMD-a, kao i njihove ekvivalente.

'Ministarstvo trgovine predano je provođenju predsjedničke direktive o zaštiti nacionalne i ekonomske sigurnosti', izjavio je njihov glasnogovornik.

Nvidiji je rečeno da će obveza izdavanja izvoznih licenci za H20 vrijediti na neodređeno vrijeme, no detalji o kriterijima za dobivanje tih licenci nisu poznati. Kompanija je odbila dodatno komentirati odluku. Iako se očekivala Trumpova zabrana čipova H20, analitičari Morgan Stanleyja ističu da je provedba bila znatno brža i iznenadnija nego što su predviđali.

Nakon što je DeepSeek predstavio svoj model R1, američki su zakonodavci – s obje strane političkog spektra – zatražili još strože kontrole izvoza AI čipova.

AI utrka ne jenjava

Kina trenutno bilježi pravi AI procvat, a DeepSeekov uspjeh izazvao je novi val investicija i pritisak na domaće tvrtke da ubrzaju razvoj vlastitih rješenja. Povjerenje investitora u kineski tehnološki sektor naglo je poraslo, a dionice na burzama u Hong Kongu i Šangaju bilježe dobitke.

DeepSeek i niz drugih kineskih tehnoloških giganata bili su veliki korisnici grafičkih procesora H20. Iako domaće kompanije poput Huaweija i proizvođača čipova Cambroon razvijaju alternativna rješenja, njihove performanse još zaostaju, osobito po pitanju softverske zrelosti, navodi Brady Wang iz analitičke kuće Counterpoint Research.

Wang očekuje da će se jaz u performansama između kineskih i Nvidijinih čipova i dalje širiti zbog napredne proizvodne tehnologije i softverskog ekosustava ove kompanije – iako primjer DeepSeeka pokazuje da se i s manje moćnim hardverom mogu trenirati sofisticirani AI modeli.

Svjetska trgovinska organizacija (WTO) u najnovijem izvješću upozorava da bi trgovinski rat SAD-a i Kine mogao znatno usporiti rast svjetskog gospodarstva.

WTO predviđa da će globalni BDP ove godine porasti za 2,2 posto, što je za 0,6 postotnih bodova niže nego u scenariju bez dodatnih carina. Sjeverna Amerika, predvođena SAD-om, bit će posebno pogođena, s procijenjenim padom rasta od 1,6 postotnih bodova u odnosu na alternativni scenarij.

Novi udarci u najavi

Dan Ives iz Wedbusha upozorava da bi moglo uslijediti još zabrana i ograničenja: 'Vijest o Nvidiji je zabrinjavajuća, ali ne i šokantna. Nalazimo se usred trgovinskog rata SAD-a i Kine – i tek slijede novi udarci s obje strane.'

Administracija bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena već je 2022. počela postupno ograničavati izvoz naprednih čipova iz SAD-a u Kinu, osobito onih koji se mogu koristiti u vojne svrhe. Ograničenja su se od tada proširila i na opremu za proizvodnju čipova, memorijske komponente visoke propusnosti, pa čak i na proizvode proizvedene izvan SAD-a, ali koji koriste američku tehnologiju.

Prije odlaska s dužnosti Bidenova administracija proširila je opseg tih mjera na globalnoj razini s ciljem da spriječi pristup sofisticiranoj AI tehnologiji neprijateljskim zemljama, čak i putem posrednika. Nova pravila stupit će na snagu idući mjesec.

Nvidia se oštro usprotivila novim ograničenjima. Ned Finkle, potpredsjednik kompanije za odnose s vladom, poručio je u njezinu blogu da globalna primjena umjetne inteligencije potiče rast i prilike u mnogim industrijama – kako u SAD-u, tako i širom svijeta.

'Ova ograničenja dovode u pitanje globalni napredak u razvoju AI-ja te predstavljaju ugrozu i prijetnju gospodarskom rastu', napisao je Finkle.