OBRAMBENI ŠTIT

Trump gradi 'Zlatnu kupolu', među glavnim favoritima za izgradnju - Muskova tvrtka

17.04.2025 u 15:15

Bionic
Reading

Tvrtka SpaceX Elona Muska te partneri Palantir i Anduril izdvojili su se kao glavni favoriti za dobivanje izrade ključnog dijela projekta 'Zlatna kupola' (Golden Dome), novog američkog raketnog obrambenog štita predsjednika Donalda Trumpa, potvrdilo je šest upućenih izvora za Reuters. Muskova svemirska kompanija udružila se s proizvođačem softvera Palantir i tvrtkom za proizvodnju dronova Anduril u ponudi za izgradnju ključnih dijelova sustava 'Zlatna kupola', što je izazvalo veliki interes među rastućim brojem tehnoloških obrambenih startupova

U svojoj izvršnoj urdbi od 27. siječnja, Trump je raketni napad označio kao 'najkatastrofalniju prijetnju s kojom se suočavaju Sjedinjene Države'. Sve tri tvrtke osnovali su poduzetnici koji su bili veliki politički podupiratelji Trumpa. Musk je donirao više od četvrtine milijarde dolara za pomoć u Trumpovo kampanji, a sada služi kao posebni savjetnik predsjednika zadužen za smanjenje državne potrošnje kroz Odjel za učinkovitost vlade DOGE.

Unatoč pozitivnim signalima Pentagona prema SpaceX grupi, neki izvori naglašavaju da je proces odlučivanja tko će biti dobitnik Trumpova natječaja za 'Zlatnu kupolu' tek u ranoj fazi. Konačna struktura projekta i izbor izvođača mogli bi se još uvelike promijeniti u nadolazećim mjesecima, prenosi Poslovni dnevnik.

Ipak, predstavnici tiju tvrtki sastali su se s vodećim dužnosnicima Trumpove administracije i Pentagona proteklih tjedana kako bi predstavili svoj plan, koji uključuje izgradnju i lansiranje između 400 i više od 1000 satelita koji bi kružili oko Zemlje s ciljem otkrivanja i praćenja raketnih prijetnji. Zasebna flota od 200 napadačkih satelita naoružanih raketama ili laserima zatim bi obarala neprijateljske rakete, navode tri izvora. Grupa SpaceX vjerojatno neće biti uključena u naoružavanje satelita, dodaju izvori.

Jedan od izvora upoznat s pregovorima opisao ih je kao 'odstupanje od uobičajenog procesa nabave. Postoji stav da sigurnosna i obrambena zajednica mora biti osjetljiva i popustljiva prema Elonu Musku zbog njegove uloge u vladi'. Pentagon nije odgovorio na detaljna pitanja, navodeći samo da će 'pružiti opcije predsjedniku za njegovu odluku u skladu s izvršnom naredbom te smjernicama i rokovima Bijele kuće'. Bijela kuća, SpaceX, Palantir i Anduril također nisu odgovorili na upite, izvještava Reuters.

Dodatna neobičnost cijele priče jest i model koji tvrtke predvođene SpaceX-om zastupaju. Naime, SpaceX je predložio uspostavljanje svoje uloge u 'Zlatnoj kupoli' kao 'usluge na pretplatu' pri čemu bi vlada plaćala pristup tehnologiji, umjesto da sustav posjeduje u potpunosti. Model pretplate, o kojem ranije nije izvještavano, mogao bi zaobići neke protokole nabave Pentagona i time omogućiti brže uvođenje sustava, navode dva izvora za Reuters. Iako takav pristup ne bi kršio pravila, vlada bi mogla biti vezana pretplatom i izgubiti kontrolu nad daljnjim razvojem i određivanjem cijena, dodaju izvori za Reuters.

Najveći uspjeh u Silicijske doline u obrambenoj industriji?

Ako skupina predvođena SpaceX-om osvoji ugovor za projekt Golden Dome, to bi bio najveći uspjeh Silicijske doline u unosnoj industriji obrambenih ugovora i udarac za tradicionalne izvođače. Ipak, očekuje se da će dugogodišnji izvođači poput Northrop Grummana, Boeinga i RTX-a također igrati važnu ulogu u procesu, prema osobama upoznatima s poslovanjem tih tvrtki. Lockheed Martin je kao dio svojih marketinških aktivnosti pokrenuo posebnu internetsku stranicu, piše Reuters.

Pentagon je zaprimio iskaz interesa od više od 180 tvrtki zainteresirano za razvoj i izgradnju sustava Zlatne kupole, prema izvoru iz američke vlade. Među zainteresiranima su i obrambeni startupovi poput Epirusa, Ursa Majora i Armade. Nekoliko tvrtki predstavilo je svoje sposobnosti članovima Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, piše Reuters.

Zamjenik ministra obrane, bivši investitor iz privatnog kapitala Steve Feinberg, bit će ključna osoba u odlučivanju o projektu Golden Dome, rekla su dvojica dužnosnika američkog Ministarstva obrane. Feinberg je suosnivač Cerberus Capital Managementa, koji je ulagao u industriju naprednih hipersoničnih projektila, ali ne i u SpaceX. Neki stručnjaci procjenjuju da bi ukupni trošak projekta Golden Dome mogao doseći stotine milijardi dolara. Pentagon je postavio više vremenskih rokova za isporuku sposobnosti, počevši od početka 2026. pa sve do razdoblja nakon 2030.

SpaceX cilja na segment sustava praćenja, što podrazumijeva konstelaciju satelita koji bi detektirali projektile, pratili njihovu putanju i procjenjivali idu li prema SAD-u, prema informacijama dvojice izvora upoznatih s ciljevima SpaceX-a, prenosi Poslovni dnevnik.

Prema tim izvorima, SpaceX procjenjuje da bi početni inženjerski i dizajnerski radovi na tom nadzornom sustavu mogli stajati između 6 i 10 milijardi dolara. Inače, u posljednjih pet godina SpaceX je lansirao stotine operativnih špijunskih satelita te u novije vrijeme i nekoliko prototipova, koji bi se mogli prenamijeniti za potrebe projekta, dodaje Reuters.