ANTIMONOPOLSKO SUĐENJE

Hoće li Meta biti prisiljena prodati Instagram i WhatsApp?

17.04.2025 u 09:04

Bionic
Reading

Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, ovaj je tjedan svjedočio na suđenju koje bi moglo drastično promijeniti tehnološki pejzaž – ako izgubi, Meta bi mogla biti prisiljena prodati Instagram i WhatsApp. U tužbi američke Savezne trgovinske komisije (FTC) tvrdi se da je kompanija stvorila nezakonit monopol na društvenim mrežama kupnjom potencijalnih konkurenata

U središtu procesa je FTC-ova tvrdnja da je Meta preuzimanjem Instagrama i WhatsAppa eliminirala konkurente te tako izgradila dominaciju na tržištu. Zuckerberg je tijekom svjedočenja, koje je trajalo više od deset sati, osporio te navode i ustvrdio da su obje platforme kupljene da bi se poboljšale za korisnike.

Tužiteljstvo je iznijelo e-mail iz 2018. godine u kojem Zuckerberg piše suradnicima kako postoji 'realna mogućnost' da Meta u narednih pet do deset godina bude prisiljena izdvojiti Instagram i WhatsApp, s obzirom na tada rastuće političke pritiske protiv velikih tehnoloških kompanija, piše CNN.

U poruci je naveo i da 'većina tvrtki zapravo bolje posluje nakon što se podijele'. U istom je kontekstu spomenuo strukturu 'obitelji aplikacija' unutar Mete kao mogući rizik za Facebook.

Svijest o konkurenciji Instagrama i WhatsAppa prije akvizicija

Prema dokumentima iznesenima na sudu, Zuckerberg je još prije akvizicija smatrao Instagram i WhatsApp prijetnjama tržišnoj poziciji Facebooka.

U e-mailu iz 2011. naveo je da mu je Instagram postao ozbiljan konkurent u području mobilne fotografije dok je aplikacija Facebook Camera zaostajala po funkcionalnosti. U travnju 2012. Facebook je kupio Instagram za milijardu dolara.

Godinu kasnije, 2013., Zuckerberg je tadašnjem šefu razvoja Javieru Olivanu napisao da ga zabrinjava mogućnost da WhatsApp razvije slične funkcionalnosti kao Facebook i Instagram. Olivan je odgovorio da zbog toga ne spava te ocijenio da je WhatsApp 'ozbiljan igrač'. Postojala je i zabrinutost da bi Google mogao kupiti WhatsApp prije Facebooka.

Na unakrsnom ispitivanju, Zuckerberg je izjavio da je nakon prvog sastanka sa suosnivačem WhatsAppa Janom Koumom zaključio kako je 'malo vjerojatno' da će WhatsApp razviti konkurentske značajke.

Korisnici sve manje dodaju nove prijatelje

Tužitelji su istaknuli internu analizu iz 2022., prema kojoj padaju aktivnosti povezivanja i dijeljenja sadržaja među korisnicima Facebooka. Zuckerberg je potvrdio da sve manje dodaju nove prijatelje i rjeđe dijele sadržaje s postojećima.

Istaknuo je da se korisničke navike mijenjaju te da poruke među pojedincima i grupama preuzimaju primat nad objavama na javnim feedovima. 'Poruke snažno rastu dok dijeljenje u feedovima opada', rekao je.

Glavna konkurencija: YouTube, TikTok i Snapchat

Potom je je naveo da su TikTok, Snapchat i YouTube danas među glavnim konkurentima Mete. Posebno je istaknuo YouTube kao platformu koja privlači pažnju mlađe publike te dominira u sferi videosadržaja.

Pozivajući se na podatke iz istraživanja Pew Research Centera, rekao je da korisnici, osobito mlađi, više vremena provode na YouTubeu nego na Facebooku i Instagramu zajedno. Kao jedan od razloga naveo je porast dostupnosti i popularnosti bogatijih medijskih formata, osobito videa, u posljednjih deset godina.

Zuckerberg je na klupu za svjedoke sjeo netom prije bivše operativne direktorice Sheryl Sandberg, a koja je također pozvana kao svjedok.