Umjetna inteligencija neće samo promijeniti način na koji radimo – ona bi mogla redefinirati samu ideju rada. Ustvrdio je to tehnološki milijarder i suosnivač Microsofta Bill Gates prilikom gostovanja u podcastu People by WTF, gdje je govorio o transformativnom utjecaju AI-ja na zdravstvo, obrazovanje i fizički rad. Gates kaže da će AI u bliskoj budućnosti imati ključnu ulogu u zdravstvu i obrazovanju – zamjenjujući dijelom liječnike i nastavnike
'Umjetna inteligencija donijet će medicinsku inteligenciju tamo gdje je danas nema. I više neće biti nestašice', rekao je Gates, komentirajući globalni manjak zdravstvenih djelatnika, osobito u Indiji, Africi, ali i SAD-u, piše Business Insider.
Prema procjenama Udruženja američkih medicinskih fakulteta, do 2036. SAD bi se mogao suočiti s manjkom od čak 86.000 liječnika opće prakse i specijalista. Posebno zabrinjava pad broja liječnika specijaliziranih za skrb o starijim osobama dok broj starijih pacijenata stalno raste. Stručnjaci već sada upozoravaju na moguću krizu kvalitete zdravstvene skrbi.
Startupovi obećavaju spas
Kako bi se ublažio pritisak i spriječio burnout, brojne AI kompanije specijalizirane za zdravstvo – Suki, Zephyr AI, Tennr i druge – prikupile su milijarde dolara ulaganja. Nude automatizaciju rutinskih zadataka poput vođenja medicinske dokumentacije i izdavanja računa, točniju dijagnostiku i bolje prepoznavanje pacijenata koji su kandidati za eksperimentalne terapije.
Prema konzultantskoj kući McKinsey, generativna umjetna inteligencija mogla bi povećati produktivnost u zdravstvu i farmaciji za čak 370 milijardi dolara godišnje.
I škole traže pomoć: AI umjesto nastavnika?
Gates smatra da slične promjene očekuju i obrazovni sustav. U SAD-u je, prema službenim podacima iz 2023., čak 86 posto javnih škola prijavilo probleme s pronalaskom nastavnika. Gotovo polovica njih kaže da su kronično potkapacitirane.
U Velikoj Britaniji je londonska srednja škola već testirala korištenje alata poput ChatGPT-ja kao podršku u pripremama za ispite. U eksperimentalnom programu sudjelovalo je 20 učenika, a umjetna inteligencija korištena je u nastavi engleskog jezika, matematike, biologije i informatike.
Unatoč zabrinutostima oko potencijalne zlouporabe AI-ja u prepisivanju, brojni nastavnici su optimistični. Vjeruju da AI može učiniti nastavu učinkovitijom i rasteretiti profesore.
Gates ističe da AI neće zamijeniti samo učitelje i liječnike, već i one koji obavljaju fizički rad – od tvornica do građevinskih i hotelskih radnika. 'Za mnoge od tih poslova potrebne su izuzetno vješte ruke. No i to ćemo savladati', rekao je Gates.
Tehnološki divovi poput Nvidije već ulažu u razvoj humanoidnih robota koji bi mogli obavljati fizičke zadatke poput pakiranja robe u skladištima ili čišćenja prostora. Cilj je smanjenje troškova rada i povećanje učinkovitosti.
U tom kontekstu Gates predviđa svijet u kojem bi rad mogao postati opcija, a ne nužnost. 'Možda ćemo ranije ići u mirovinu, možda ćemo raditi kraće tjedne. To će zahtijevati gotovo filozofsku raspravu: kako uopće želimo provoditi svoje vrijeme?' rekao je.
Ravnoteža između tehnologije i smisla
Gates priznaje da se i sam teško privikava na takvu ideju. 'Teško je promijeniti način razmišljanja kad si gotovo 70 godina živio u svijetu nestašice', dodao je.
U tom kontekstu podsjetio je na viziju poznatog britanskog ekonomista Johna Maynarda Keynesa, a on je još 1930. predvidio da bi tehnološki napredak mogao smanjiti radni tjedan na samo 15 sati. Gotovo stoljeće kasnije, unatoč nevjerojatnom rastu produktivnosti, većina ljudi i dalje radi 40 sati tjedno. 'Ne moram raditi, ali radim jer mi je zabavno', zaključuje Gates.